Google Play, Android cihaz kullanıcılarının uygulama marketinin ta kendisidir. Android cihazların da oldukça yaygınlaşması dolayısıyla zaman zaman bu kategoriye de paylaşımlarda bulunuyoruz. Şimdi onlardan birisini daha incelemiş olacağız. Belki henüz çok başlangıç seviyesi olsa da Google’da birçok kullanıcının bu soruya yanıt aradığını gördük ve bizde birşeyler paylaşmak istedik.

Google Play Store Android Telefona Nasıl Kurulur?

Bir öncelik olarak hatırlatma yapalım. Telefonunuz Android 2.2 ve üzeri bir sürüme sahip olması gerekiyor. Aksi halde olası bir sorun veya desteklememe durumuyla karşılaşabilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan hemen sonra kısaca adımlara bir göz atalım;

Google Play Store

Öncelikle Google Play Store SPK dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Bu dosyayı da aynen google’da aratırsanız birçok sitede bulabilirsiniz. Üstelik son sürümünü bulabilirsiniz. Biz de şimdilik son sürüm olan Google Play Store 3.10.10‘un indirme bağlantısını sunmuş olalım. Dediğimiz gibi siz yine de bir araştırın ve son sürüm o an hangisiyse onu bulup indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz dosyaları rar içerisindeyse bilgisayarımıza çıkarıyoruz. Bu dosyaları telefonumuza Wifi ile veya bluetooth ile atabiliriz. Bu şekilde telefonumuza eklediğimiz dosyalar üzerinden kurulumu yapmaya çalışalım. Eğer başarılı olamazsak veya hata alıyorsak da aşağıdaki işlemlerden devam edebiliriz.

Telefonumuzda Android Market yüklü olabilir. Bunu kaldırmamız gerekiyor. Ananemü > Ayarlar > Uygulamalar >Uygulamaları Yönet > Hepsi > Android Market > Kapatmaya Zorla adımlarını takip ederek telefonumuzdan kaldırabiliriz. Olası güncelleme değişikliklerinde bu navigasyon etkinliğini kaybedebilir. Fakat üç aşağı beş yukarı biraz kurcalamayla yeni yerini bulabilirsiniz.

Telefonumuzdan Android Marketi kaldırdığımıza göre apk dosyasının da kurulumuna devam edebiliriz. İlk etapta telefonumuza attığımız Google Play Store APK dosyasını açıyor ve kurulum işlemlerini halletmiş oluyoruz. Eski adıyla Android Market ve yenilenen ismiyle Google Play Store telefonunuza yüklenmiş oluyor. Eğer tüm adımları da yaptınız ve kurulum olmadıysa veya hata alıyorsanız maalesef google’da biraz daha araştırma yapmanız gerekebilir…