Geohot Tekrar Aramıza Döndü

Geohot Tekrar Aramıza Döndü
25 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 2.162 kez okundu.

iPhone, jailbreak, unlock ve hack kelimelerini yan yana koyduğunuzda konunun kahramanı ve benim de bu alanda en fazla önemsediğim adam olan Geohot (George Hotz) tartışmasız olarak akla gelen ilk isimdir. 2008 yılında iPhone Unlock konusundaki ilk isim olan ve ilklerin adamı olma yolunda geliştirdiği purplera1n, blackra1n, ve limera1n jailbreak çalışmaları ile tanıdığımız Geohot sahnelere geri mi dönüyor? Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl PlayStation 3’ü de jailbreak yapan ve Sony firması tarafından dava edilen Geohot bu sürecin ardından Facebook’ta işe başlamıştı. Muhtemelen çalışma alanı Facebook’un iOS uygulaması geliştirme üzerinde çalışan Geohot Facebook’taki görevinden ayrılmış. Business Insider‘ın haberinde detaylı yazısından özetlediğimiz kısmı ile Facebook’tan ayrılan geohot bu aralar acaba neler yapıyor?

George Hotz - Geohot

Bu sorunun yanıtı net olmamakla beraber artık herhangi bir bağlılığı bulunmayan ve tekrardan özgür bir iOS Hacker’ı olan Geohot bugünlerde “hackthon” isimli bir uygulama üzerinde diğer iOS meraklıları ile çalışıyor görünüyor. Tabi adınız Geohot ise ve bir bağlılığınız yok ise iOS’un güvenlik açıklarını araştırmaya devam etmemeniz için hiç bir sebep yok. Ancak görünen o ki şu anda kendisi özgür olmanın tadını bir grup iOS meraklısı ile uygulama geliştirmekle meşgul. Aşağıdaki flash tabanlı video için özür dileyerek (malum ios’çular pek sevmiyor) alıntıladığımız video’da bu çalışmaya ait görüntüleri izleyebilirsiniz.

Kim bilir belki de yarın kendisini yeni tespit ettiği açıklar ile elde ettiği yeni bir unlock veya jailbreak uygulaması ile görebiliriz.

Etiketler:

Geohot Tekrar Aramıza Döndü Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. kadirik dedi ki:

  A5 bootrom acigiiii bulsun yeter :-))

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Evet 🙂 ararsa bulur bulursa da verir

 3. Burak dedi ki:

  5.1 yakında geliyor ona el atsın yeter :-)) sbsettings telefonu kastığı ve içinde gömülü olan makeıtmine, fake carier le çakıştığı için kullanmıyorum 3g açık oluncada 4s te problem cidden 5.1 önemli o açıdan

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Valla makeitmine veya fake carrier ben de sorunsuz çalışıyor 4S’te ayrıca 3G kapatırsın işte sbsettings ile kasmaz da yani iyi çalışıyor ben de.

 5. Burak dedi ki:

  kasma olayı fazla yok aslında ama make ıt mine içinde geldiği için operatör ismini değiştirdiğimde teli açınca aranıyor yazısı çıkmadan isim çıkıyo fake carrier de bu sorun yok aranıyordan sonra şebeke gelince isim çıkıyo biraz takıntılıyım bu konularda 🙂

 6. gürkan dedi ki:

  unlock calismalari varmi mehmet abi geohotun? yani herseye cözüm bulundu bildigim kadariyla yeni sürümler cikana kadar en azindan. bi baseband sorunumuz kaldi..

 7. elmadoktoru dedi ki:

  @gürkan bu konuda çalışma yaptığını açıklamadı yahut ima etmedi.

Sayfa başına git