iFaith ile SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

iFaith ile SHSH Kaydı Nasıl Alınır?
3 Haziran 2011 tarihinde eklendi, 1.254 kez okundu.

Hepimizin yakından tanıdığı Sn0wbreeze Jailbreak, iReb gibi araçların üreticisi olan iH8sn0w yeni uygulaması olan iFaith ‘i tanıttı. Aslında tek başına bir SHSH aracı olmaktan çok bir bakıma küçük bir araç kutusu olarak tanımlayabileceğimiz iFaith iPhone, iPod Touch, iPad ve AppleTV gibi cihaz sahiplerinin çok işine yarayacak bir uygulama olacak gibi görünüyor. Kendine ait bir SHSH sunucusu olan ve kayıtları bu sunucularda tutan iFaith aynı zamanda ilgili kayıtları bilgisayarınıza da indirerek yerelde saklamanıza da olanak tanıyor. Yine iFaith içinde DFU aracı olan iReb de yer alıyor. Aşağıdaki video anlatımda bu araç kullanılarak SHSH kaydının nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz.

iFaith İndirme Linkleri

iFaith v.1.4.1 İndir iOS 5.0, 5.0.X ve iOS4 4.X Sürümleri İçin SHSH Kaydı

iFaith Önceki Sürümler

 • iFaith v.1.4 İndir iOS 5.0, 5.0.X ve iOS4 4.X Sürümleri İçin SHSH Kaydı
 • iFaith v.1.3.0 Windows Sürümü İndir – iFaith v.1.3.0 Mac Sürümü (henüz yayınlanmadı)
 • iFaith v.1.2.2 Windows Sürümü İndir – iFaith v.1.2.2 Mac Sürümü (henüz yayınlanmadı)

iFaith Hangi Cihazları Destekliyor?

 • iPhone 3GS
 • iPhone 4
 • iPod touch 3G
 • iPod touch 4G
 • Birinci nesil iPad
 • Apple TV 2G

iFaith henüz iPad 2 ve iPhone 4S cihazlarını desteklememektedir. Bu uygulama halen cihazınızda yüklü olan

iFaith’in TinyUmbrella’dan Farkı Nedir?

Bugüne kadar shsh kaydı dediğimizde ilk aklımıza gelen uygulama olan TinyUmbrella, Apple’ın imzalamasını durdurduğu iOS sürümlerinin shsh kaydını alamıyordu. Örneğin iOS 5.0 yüklü olan cihazınızın shsh kaydı bugüne kadar alınamıyordu ve ardından iOS 5.0.1 çıkınca otomatikman iOS 5.0 imzalaması durduruldu ve bu sürümün shsh kaydından mahrum kaldık. Ama yine de iOS 5.0.1 sürümüne yükseltmeyip cihazı iOS 5.0 ile kullanmaya devam ettik. İşte bu aşamada yeni yayınlanan iFaith sürümü ile artık iOS 5.0 shsh kaydı alınabiliyor. Ve shsh kaydını aldıktan sonra gönül rahatlığı ile iOS 5.0.1 sürüm güncellemesi de yapabilir oluyoruz.

Sözün özü, ifaith imzalaması durdurulmuş olan cihazımıza yüklü iOS sürümünün shsh kaydını alabilir.

iFaith ile SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

>

iFaith’in Diğer Özellikleri Nelerdir?

iFaith için buraya kadar olan anlatımında sadece SHSH kaydının nasıl alındığına değindik, şimdi bir diğer özelliği olan ve iFaith ile shsh kaydını aldığınız dosyayı iOS sistemi olan iPSW dosyasına gömerek restore dosyası oluşturma işlemini nasıl yaptığına değineceğiz. Yukarıdaki videoda anlatıldığı üzere shsh kaydını almış olduğunuzu düşünerek anlatımımıza başlayalım;

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Build signed IPSW w/Blobs butonuna tıklıyoruz.

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

iFaith ile almış olduğumuz SHSH kaydını uygulamaya göstereceğiz, bunun için “Browse for SHSH Blobs Cache” butonuna tıklıyoruz.

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

iFaith’in oluşturduğu SHSH kayıt dosyasını seçip “Aç” diyoruz;

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Son olarak da “Download it For Me” butonu ile shsh kaydımızın gömülü olduğu ve IPSW sistem restore dosyasını indirmeye başlıyoruz.

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Dosyamız indikten sonra iPSW restore dosyası ile iTunesten artık iOS sürümümüzü rahatlıkla güncelleyebileceğiz. Görüleceği üzere her şey otomatik ve shsh konusunda daha da kullanışlı bir araçla tanışmış oluyoruz.

iFaith Sunucularında Kayıtlı SHSH’lere Erişim

Yazımızın baş taraflarında da belirttiğimiz gibi sizler shsh kaydını aldığınızda bu kaydın bir örneği iFaith sunucularında da depolanır. Böylelikle her zaman ve her yerden bu sunuya uygulama ile erişip aldığınız shsh kayıtlarına ait bir kopyayı da bilgisayarınıza çekebilirsiniz.

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

iFaith uygulaması ana menüsünden “Show Available SHSH…” butonuna basıyoruz;

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Cihazımız bilgisayara bağlıysa bu ekranla karşılaşacaksınız, bu ekrandan otomatik olarak iFaith sunucularına bağlanarak ilgili cihaza ait alınmış tüm shsh kayıtlarını görebileceksiniz.

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Görüldüğü gibi sunucuda var olan shsh kayıtlarını açılır kutucuktan seçerek “Download Select Blob” butonuna basıp ilgili sürüme ait shsh kaydını indirebiliriz yahut alttaki butonu kullanarak kayıtlı olan tüm shsh kayıtlarını bir kerede bilgisayarımıza indirebiliriz.

iFaith DFU Mod’a Alma Aracı (iReb)

Uygulamamızın içine gömülü gelen bir diğer fonksiyon da iReb diye adlandırılan ve cihazlarınızı kolayca DFU moduna almanızı sağlayan adımları size gösteren fonksiyondur. zaten bu uygulama çoğu iPhone, iPod ve iPad kullanıcıları tarafından biliniyor;

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

Yine de bilmeyenler için ayrıca belirtmemiz gerekirse;

iFaith IPSW Dosdyasına SHSH Kaydını Gömme

“Start” butonuna bastığınızda size cihazınızı adım adım eş zamanlı olarak nasıl DFU moduna alacağınızı gösteren bir fonksiyon olduğunu çalıştırdığınızda anlayacaksınız. tabi iReb denilen uygulamamız aslında bağımsız bir uygulama olarak ayrıca geliyordu. Onunla ilgili bilgiyi de bu sayfadan alabilirsiniz.

Böylelikle ifaith uygulamasının her açıdan incelediğimiz resimli / video’lu anlatımımızı da tamamlamış oluyoruz. Konumuz sabit olacağından bu konu ile ilgili yeni sürüm yayınlandığında güncellemek sureti ile size yine bu konudan sunacağız. Umarız yararlı bir rehber niteliğinde olmuştur, hepinize kolay gelsin, iyi günlerde kullanın.

Etiketler:

iFaith ile SHSH Kaydı Nasıl Alınır? Konusuna 28 Yorum Yapıldı
 1. muzo dedi ki:

  hata veriyor kardeşim neden .

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Verdigi hatayi bilmeden sizce yardimci olabilirmiyim, tinyumbrella ile deneyebilirsiniz eger yaptiginiz shsh kaydi almak ise…

 3. ali dedi ki:

  4.3.1. 04.10.04 sürümlü iphone4 kullanıyorum.daha önce hiç shsh kaydını kendi başıma almadım bu programı baya bi okudum öğrendim. cydiada SHSH: ios 4.3.3 , 4.3.5 yazıyor. shsh kaydı aldım şimdi. ifaith de download it for me tuşuna basınca benim için yükle dediği şey ios 5 mi olacak yoksa 4.3.3 veya 4.3.5 yazıyor olabilicek sürümler sadece bunlar mı ios 5 olmayacaksa yükseltmeyi düşünmüyorum çünkü geveyle memnunum sadece ios 5 çok ayrıcalıklı diye yükseltmeyi düşünüyorum 🙂

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Benim için yükle dediği shsh kaydı yoksa firmware değil. Sn0wbreeze kullanarak basebandi korumak sureti ile sürüm yükseltebilirsiniz.

 5. ali dedi ki:

  snowbreeze ile ios 5 e geçebilir miyim ?

 6. elmadoktoru dedi ki:

  Tabiki, basebandde böylece korunmuş olacaktır http://www.elmadoktoru.com/?p=3942

 7. murat dedi ki:

  ios 5 yüklü iphone4 de hata veriyor..

 8. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 5 icin uyumlu olan surumu yayinlanmadi henuz

 9. cemalnl dedi ki:

  Telefonu dfu moda alıp shsh kaydını yaptıktan sonra, telefon kendiliğinden dfu moddan çıkıyor mu yoksa bizim mi birşey yapmamız gerekli?

 10. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaz dfu moddayken shsh kaydını aldıktan sonra ana menü tuşu ve güç düğmesine basılı tutuyorsunuz bilgisayardan kapandığına dair ses gelir o zaman parmaklarınızı çekin ve normal şekilde güç düğmesine tekrar basıp açın

 11. Baris dedi ki:

  Selam, geveyli ios 4.1 den baseband koruyarak snowbreze ile ios 5.01 e gecis. Yapmak istedim. İfaith, snowbreze ne varsa denedim 3194 hatasini asamadim. Denemedigim yol kalmadi ireb, host dosyasi silme ekleme vs neden olabilir?

 12. elmadoktoru dedi ki:

  Arkadasim 3194 hatasinin iki temel sebebi var biri shsh kaydin o surume yoktur digeri de hosts dosyan olman gerektigi gibi degildir. İos 5.0.1 yukseltmek shsh kaydi istemedigine gore sorun hosts dosyasi. Tarayici adres satirina gs.apple.com yazdiginda eger cydia gelmiyorsa (bilgisayarda) o zaman hosts dosyan gorev yapmiyordur. Bu islemi tinyumbrella tss server baslatarak yap ama en onemlisi geveyin basebandi korusan da o surumde calismaz.

 13. byhackerx12 dedi ki:

  memocan usta bende trden alınmıs iphone 4 var 4.3.5 yuklu jaılbreaksız shsh kaydı almam gereklımı 5.0.1 geçicem hanı daha sonrada tekrar düşmek için(ne biliyim pil sorunu olur vs. )

 14. elmadoktoru dedi ki:

  iFaith isimli program ile alabilirsin ancak. Belki shsh kaydın vardır cydiaya girince üstte shsh yazar ve sürümler gösterilir bir kontrol et istersen (yeni sürümü için sağ üstteki arama kutusuna ifaith yazabilirsin)

 15. byhackerx12 dedi ki:

  bence jailbreak yok yani cydia da yok =)

 16. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman shsh yok ve düşüremezsin demektir maalesef

 17. hi-tech95 dedi ki:

  merhaba,
  ben 1 hafta kadar once tinyumbrella ile 5.0 dan 4.3.5 e downgrade ettim. şimdi 5.0.1 upgrade etmek istiyorum ama ne ifaith ne de buldugum bezer programlar işe yaramadı. tinyU dan recovery fix e hepsini denedm. 1600 hatasını alıyorum itunesdan. internetde yaptıgım arastrma sonuc vermedi. yeniden 4.3.5 e yuklemyi de denedim 2 bilgisayardada sonuc aynı çıktı. (mac ve pc). varmı bildiğiniz bi yol?..

 18. elmadoktoru dedi ki:

  Şu anda cihazın durumu nedir, itunese bağlayın uyarı ile usb simgesi mi ekranda. Ve 1600 hatası 5.0.1 de mi veriyor

 19. hi-tech95 dedi ki:

  Baska bir mac de hallettim. problem yok suan…

 20. sago dedi ki:

  download ıpsw yaptım indirme bittikten sonra bu hatayı aldım invalid 5.0.1 (9A405) IPSW for the iphone 4

 21. elmadoktoru dedi ki:

  Bağlantı ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabilir. Tekrar adımları deneyebilirsiniz.

 22. kosovalı dedi ki:

  Amerikadan getirilimiş at&t 3gs ios 5.01 geldiğinde yüklüydü. baseband 05.16.05 olan telefonumu unlock yapmaya çalısıyorum.snowbreez ile custom fw hazırladım ipad basebandı olarak 05.16.00. ama itunes da 3194 hatası alıyorum… shsh kaydı ile alakalı mı yoksa host dosyasında bir yanlışlık mı var… bu hatayı almamak için ne yapabilirim…teşekkürler…

 23. elmadoktoru dedi ki:

  Shsh kaydınız yoksa aynı hatayı alırsınız…

 24. telefon dinleme dedi ki:

  Bu programı iphone 5 için kullanamıyormuyuz? Ne zaman destekler?

 25. kubi dedi ki:

  Ark ben 1.5.9 sürümünde denedim ama işlem cok uzun sürdüğü için kapattım , şimdi ise un known iphone uyarısını alıyorum ne yapmam gerek

 26. kadircan teke dedi ki:

  telefonumun shs kaydı yarıda kaldı telefon dfu modda açık kaldı nasıl çıkabilirim?

 27. uğur dedi ki:

  merhama ipad3 için ios7 den 6 ya dönmek için ne yapabilirim? teşekkürler.

 28. casio org dedi ki:

  teşekkürler faydalı bilgi için.

Sayfa başına git