iOS 4.3 Güncellemesi Öncesi Dikkat!

iOS 4.3 Güncellemesi Öncesi Dikkat!
8 Mart 2011 tarihinde eklendi, 822 kez okundu.

iOS 4.3 Jailbreak ve Unlock İçin UyarıSizlere daha önce iPad 2 ile beraber duyurusu yapılan ve 11 mart cuma günü yayınlanacağını belirttiğimiz iOS 4.3 sürümü öncesi özellikle yeni iphone kullanıcılarının dikkatini önemli bir konuya çekmek istedim. Bilindiği gibi her yeni sürüm iphone cihazlarınızın aynı zamanda baseband (modem firmware) sürümünü de yükselttiğinden yurtdışından alınmış sim kilitli (locked) cihazları kullanamama riski ortaya çıkacaktır. Bu nedenle cihazlarını önce jailbreak, sonrasında da unlock (özellikle unlock) yapabilmeleri için baseband sürümünün de korunması gerekmektedir. Bu nedenle cuma günü iOS 4.3 sürümünün yayınlanması ile beraber cihazınızı bilgisayara bağladığınızda iTunes uygulaması yeni bir sürüm bulunduğu ve cihazınızı yükseltmeniz (update) gerektiği uyarısı ile sizi karşılayacak.

Bu aşamada kesinlikle update (sürüm yükseltme) yapmamanız gerekmektedir. Çünkü direk olarak update/install (güncelleme ve yükleme) seçeneği cihazınızın baseband sürümünü yükselterek uzun bir süre cihazınızı unlock yapamayacağınızı unutmamanız gereklidir. Bizlerden yahut bu konularla alakalı olan sitelerden bilgi almaksızın bu gibi sürüm yükseltmelerinden uzak durmanız olası sorunlar öncesinde sizin için önem arzedecektir.

Bu tip sürüm yükseltmeleri, eğer iOS 4.3 jailbreak yayınlanmışsa ve baseband sürümünü koruyarak sürüm yükseltme imkanı varsa anlatımlarda size önerileceği gibi yapmanız durumunda sorunsuzca yapabileceksiniz. Peki tam olarak nelere dikkat etmeliyiz? dersek;

 • Yurtdışından gelen ve sadece o ülkeye ait sim kart ile çalışabilecek olan sim kilitli cihazların unlock (sim kilidi açma) işlemi yapılabilmesi için öncelikle iOS 4.3 sürümüne ait jailbreak uygulamasının yayınlanması beklenir.
 • Ardından ya cihazınızın güncel baseband sürümüne yahut gelecek olan baseband sürümüne uygun unlock uygulamasının da duyurulmuş olması gereklidir. Eğer ilgili uygulamalar bahsedildiği gibi yayınlanmamışsa hiç bir surette sürüm yükseltmesi yapılmaz.
 • iOS 4.3 jailbreak yayınlanmış ancak bu sürümle beraber gelecek olan baseband sürümüne uygun unlock uygulaması yoksa bu durumda iOS 4.3 sürümüne baseband yükseltmeden geçiş yapabilmenizi sağlayan baseband koruma metodu ile sürüm yükseltmesi yapılmalıdır. Bu işlem için kullanılan metod genellikle TinyUmbrella isimli program ile yapılmaktadır.

Yukarıdaki uyarıları dikkate alıp en azından bu konmuda azami dikkat göstermeniz cihazınızın uzun zaman telefon özelliğinin kullanılamayacağı gerçekliğinin önüne geçecektir.

Sim kilidi bulunmayan ve fabrika çıkışı itibari ile kilitli olmayan (factory unlock veya never unlock diye tabir edilen) cihazlardan ise bu durumda sim kilidi problemi olmayacağından iOS 4.3 sürümüne direk olarak iTunes üzerinden Update seçeneği ile yükseltmekte bir sakınca yoktur. Ancak iPhone’ununuzu jailbreakli olarak kullanabilmeniz için yine iOS 4.3 jailbreak uygulamasının yayınlanmış olup olmadığını kontrol ettikten sonra yükseltmelisiniz. Aksi halde cihazınızı standart özellikleri ve sadece iTunesten ücretli/ücretsiz uygulamaları yükleyebileceğinizi unutmayın.

Bu konulara vakıf olmayan ve bu tip uyarılarla karşılaşmamış kullanıcıların hemen hemen 7 aydır unlock uygulaması beklediği ve cihazlarını telefon olarak olarak kullanamadıklarını düşünürsek sanıyorum ne denli bir önemde olduğunu kavramak o kadar da zor olmayacaktır.

Bir diğer önemli hususta SHSH kaydınızın alınmasıdır ki iOS 4.3 sürümü yayınlamadan önce SHSH kaydınızın Cydia veya Tinyumbrella ile mutlaka alınması lazım. Bu kayıt vesilesi ile hatalıda olsa sürüm yükseltmesi yapanların iOS 4.2.1 sürümüne geri dönüşü sağlayacaktır ki unlock için böyle bir imkan söz konusu değildir yani unlocka (yükselen basebande) etkisi olmasa da eski sürüme dönebilmenizin tek yoludur. Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar SHSH Kaydı Nedir konusundan bilgi alabilir ve aynı konudan SHSH kaydının nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz.

Güncelleme: (09.03.2011) iOS 4.3 sürümü yayınlandı, ilgili habere gitmek için >>>

Yazar: Etiketler:

iOS 4.3 Güncellemesi Öncesi Dikkat! Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. ze1903 diyor ki:

  Teşekkürler uyarı için.Umarım çok beklemeden kavuşuruz unlocka

 2. elmadoktoru diyor ki:

  Ben teşekkür ederim, umarım fazla beklemeyeceğiz hem unlock geliştiricilerinin de samimiyetini test etmiş olacağız bakalım artık.

 3. UfUkMaViSi diyor ki:

  tsk ler guzel yorum ve arastırmalarınız ıcın ..

 4. nihan diyor ki:

  keşke bu yazıyı bir kaç gün önce görseydim.cihazımı yurtdışından aldım ve itunesa uyarak 4.3 e yükselttim.fakat hata verdi ve hata kodu 1015.shsh kaydım var mı yok mu bilmiyorum.çok umutsuzum galiba.şimdi ben ilk önce unlock vaktini sonrasında da 4.3 için jailbreak çıkmasını mı bekleyeceğim??

 5. elmadoktoru diyor ki:

  Keske… Ama dunyanin sonu degil yapacak bir sey yok. Jailbreak su anda tethered olarak yayinlandi ama cok hatalar var bu hafta sonuna kadar gelir ama unlock konusu belirsizligini koruyor. Ana sayfada manset haberlerde u lock hakkinda da bilgilere erisebilirsiniz gecmis olsun

 6. fatisss diyor ki:

  Slm
  Ayarlarda guncelleme ayari eksik ,bilgisi olan varmi
  Yardimci olursaniz sevinirim

 7. Ali diyor ki:

  merhaba bana yurt dışından telefon geldi ama sim kilidi var bunu telefoncuya açtırdım sanırım jailbreak yapmış Cydia yüklü telefonda 4.1 sürümü var ve kesinlikle güncelleeme dedi ama bu durumdaykende hiç bir uygulama yüklenmiyor bunu nasıl çözebilrim nasıl güncelleyebilirim ??

Sayfa başına git