iOS 5.1 ve iTunes 10.6 Güncellemesi Yayınlandı

iOS 5.1 ve iTunes 10.6 Güncellemesi Yayınlandı
7 Mart 2012 tarihinde eklendi, 1.446 kez okundu.

Yeni iPad ve Apple TV 3. nesil ile beraber bir çok yeniliğin tanıtıldığı bugünkü Apple etkinliği ile beraber beklenen iOS 5.1 güncellemesi ile beraber iTunes 10.6 sürümü yayınlandı. iOS 5.1 ile beraber özellikle cihazların batarya ömrüne yönelik iyileştirmelerin olduğu duyuruldu. Bir kaç kamera uygulaması geliştirmesi ile beraber Siri’ye japonca desteğinin de geldiği iOS 5.1 şu anda indirilebilir durumda. iPad’de video gösterim (oynatma) özelliklerinde yenilikler, iPad kamera uygulamasına ait düzenlemeler ve kilit ekranındayken kamera hızlı erişim butonunun yer alması dikkat çekiyor. iCloud için bilgisayara ihtiyaç duymadan direk cihazımızdan fotoğrafların kaldırılabilmesi de beklenen gelişmeler arasındaydı.

Güncelleme henüz çok yeni olduğundan bulunulan ülkeye göre henüz iTunes veya cihazınızda güncelleme göremeyebilirsiniz ki kısa süre sonra güncelleme bilgisine de erişebileceksiniz. Bilindiği gibi cihazınızın ayarlar ve hakkında kısımlarında sürüm güncellemesine dair kontrolü veya direk yükleme işlemini de yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

iTunes 10.6 ile beraber 1080p desteğinin de iTunes’e gelmiş olduğunu göreceksiniz. Tüm güncellemeler için (eğer otomatik güncelleme denetleyicisi aktif değilse) iTunes’ten “Yardım >> Güncellemeleri Denetle” menüsünden güncellemeleri bulup yükseltme işlemini otomatik olarak yapabilirsiniz. Ayrıca iTunes 10.6 sürümünü buradaki bağlantıdan da indirip kullanabilirsiniz.

Eğer cihazınızın SHSH kaydını almamışsanız bu konuda aceleci olmanızı tavsiye ediyoruz, ayrıca iOS 5.1 için jailbreak imkanının bulunmadığını, iTunesten direk olarak yapılacak bir iOS güncellemesinin sim kilitli cihazlar için sorun oluşturacağını da hatırlatırız. Sim kilitli cihazlar için sürüm yükseltmesi konusunda aceleci olmamanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

iOS 5.1 ve iTunes 10.6 Güncellemesi Yayınlandı Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. osiparadoxx dedi ki:

  mehmet abi bu güncellemede hala 3gs leri içeriyormu yoksa onlarında devri kapandımı ?

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Sim kilitsiz cihaz sahibiysen jailbreaksiz de yaparsan yükle tabi 3GS’ler için yükleyemiyor diye bir açıklama gelmedi yüklersin o zaman

 3. Yusuf cengiz dedi ki:

  S.a bende iphone4 var geveyturbo lu 4.2.1 fireware 03.10.01 şimdi ben bunu kaça yukseltebilirim gevey ise yaramaz ise gene gumlerse korkusu var ayrıca bisey yüklemek istersem napcam(yenisurum)
  Bu konuda en iyisisin sagolasin

 4. elmadoktoru dedi ki:

  A.S en iyisi bulunduğun sürümde kalmak çünkü cihazın basebandini yükseltmemen lazım. SHSH kaydın var ise 5.0’a kadar yükseltir kullanırsın ama basebandi yükseltmeden sn0wbreeze metodu ile yapman lazım. Biraz karışık ve öğrenilmesi gereken işlemler.

 5. KERO1planet dedi ki:

  Iyi günler Mehmet abi, bende factory unlock jailbreak li iphone 4 var ios 5.0.1 yüklü bu güncellemeyi yükleyince jailbreak devre dışı kalıyor kesinlikle doğru mu?

 6. elmadoktoru dedi ki:

  Evet kerem sonuçta cihaz sıfırdan kuruluyor

 7. mehmet ali bilgin dedi ki:

  s.a abi bn guncelleme ypamadım hata veriyor sureklı neden acaba

 8. elmadoktoru dedi ki:

  iPSW dosyasını başka yerden indirip denersin, sunucu yoğundur ondandır ayrıca verdiği hata sunucuya bağlanamadı hatası mı değil mi bilemiyorum ama muhtemelen budur.

 9. dgstn dedi ki:

  bu 5.1 iphone 4 e 4.11.08 bb mı yukluyo yoksa yeni bısey mi haberınız var mı

 10. metiner dedi ki:

  merhaba mehmet bey snowbreze ilede jailbreak yapamıyormuyuz yani 5.1 gülcellemesi var ise yoksa 5.1 için jailbreak yokmu şu an..

 11. elmadoktoru dedi ki:

  iPhone 4S için tel mtod iOS 5.0.1 için olan ve verdiğim linkteki konudaki jailbreak. iOS 5.1 için yok yükseltmemeniz gerekiyordu.

 12. emrsvnc dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba,
  Cihazım 4s fr:1.0.13 sim kilitli.Gevey ultra s alıcam ama yeni 5.1 güncellemeyi yüklersem firmware versiyonu değişirmi?
  cevap için teşşekürler.

 13. elmadoktoru dedi ki:

  Baseband değişir ve bir daha da düşmez, düşen sadece iOS sürümü olur bu da kurtarmaz. Tavsiye etmiyorum

Sayfa başına git