iPad 2 Pil Ömrünü Uzatmak İçin 10 Tavsiye

iPad 2 Pil Ömrünü Uzatmak İçin 10 Tavsiye
15 Ağustos 2011 tarihinde eklendi, 2.592 kez okundu.

iPad 2 tam şarj’dan sonra kullanıma bağlı olmakla beraber 10 saatlik bir kullanım imkanı sunmasına rağmen sadece standart ayarların üzerinde yapılacak olan 10 farklı değişiklikle beraber kullanım süresini 12 saate kadar çıkarabileceğinizi biliyor musunuz? Siz farkında olmadan çalışan bazı özellikleri ile iPad 2 yine de kullanım ve bekleme süresi anlamında en iyi seviyede olmasına rağmen yine de bazı özelliklerini kullanmayarak bataryasının genel ömrününü de arttırmak elinizde. Bunun için yapılabilecek olanları sizler için derledik ve on başlık altında topladık. Dilerseniz hemen önerilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım;

iPad 2 Pil Ömrü Uzatma

1 . Sizin için epostalarınızı otomatik olarak kontrol etmek elzem değilse “Ayarlar> Mail, Kişiler, Takvim> Yeni Verileri Al” kısmına girerek epostalarınızın belli bir süre içinde otomatik olarak alma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle epostalarınızı eposta kutunsu uygulamasına gerektiğinde girip bakmak sureti ile kontrol edebilirsiniz.

2. Eğer iPad2’niz ile birlikte kullandığınız bir bluetooth klavyeniz yok ise bu durumda bluetooth uygulamasının arkaplanda çalışmasının bir anlamı olmasa gerek. “Ayarlar> Genel> Bluetooth” menüsünden uygulamayı kapalı konuma getirerek ek enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

3. İhtiyacınız olmadığı sürece Wi-Fi bağlantı özelliğinin çalışmasının gereksizliğini özellikle vurgulamamıza gerek yok sanıyoruz. “Ayarlar> Wi-Fi” kısmından gerektiğinde açmak üzere bu özelliği de kapalı konuma getirebilirsiniz.

4. Ping, iOS 4.3 ile beraber cihazınızdan Apple’ın sosyal müzik ağı servisi varsayılan olarak etkin olmakla beraber özellikle ülkemizde kullanıldığını pek sanmıyoruz. Açık olan uygulama daima çalışıyordur mantığı ile baktığımızda bu servisin kullanılmamasına rağmen açık oluşunun gereksizliğini daha net anlayabiliriz. “Ayarlar> Genel” kısmından “Kısıtlamalar” sekmesine girdiğimizde Ping servisinin uygulamasını kapalı hale getirebilirsiniz.

5. Çok gerekmiyorsa GPS ve konum servislerini gerektiğinde aktif etmek üzere kapatabilirsiniz. Bu özellik şarj süresini en çok etkileyen özelliklerden bir tanesi olduğu düşünülürse yapılacak bu küçük hareket size + enerji olarak geri dönecektir.”Konum Servisleri” menü öğesinden bu özelliği şimdilik devre dışı bırakabilirsiniz.

6. Çoğu kez uygulamalar size belli bildirimleri (çoğu zaman o kadar da gerekmeyen) ulaştırmak için Push servisi dediğimiz ve ekrana belli zamanlarda gelecek olan bildirimleri desteklemektedir. Uygulamalar kapalı olsalar dahi uygulamanın özelliğine ve ayarına göre arkaplanda devamlı surette çalışır ve bildirim anında ekranınıza ilgili uyarıyı veya sesi getirir. Çok da gerekli olmadığına inanıyorsanız ayarlar kısmında yer alan “Bildirimler” sekmesinden bu özelliği kapalı konuma getirebilirsiniz. Yahut sadece bildirimini gerekli görmediğiniz uygulamaları tek tek kapatarak hatrı sayılır bir enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

7. iPod’un ayarları içinde yer alan ve kapalı tutulduğunda ciddi enerji tasarrufunun sağlanacağı bilinen “Ekolayzır” özelliği “Ayarlar> iPod” kısmından girilerek “EQ” kapalı konuma getirebilirsiniz.

8. Gözle görülen tasarruf tedbirlerinin arasında hiç şühesiz iPad ekranının parlaklığı gelir. Zaten iPad’in pil ömrünü uzatmanın en önemli yolunun da parlaklık ayarından geçtiğini özellikle vurgulayarak mümkün olan en az parlaklık değerinde kullanmanız buraya kadar önerdiklerimizin toplamına yakını kadar bir enerji tasarrufu sağlayacaktır. “Ayarlar> Parlaklık ve duvar kağıdı” menüsünden girip çalışmanızı engellemeyecek bir parlaklık değerine hareketli çubuğu kullanarak ayarlayabilirsiniz.

9. iPad 2 için Apple’ın resmi sitesindeki özellikleri arasında veya cihazınızın kullanma kılavuzunda da görebileceğiniz gibi çalışma sıcaklığı: 32 ° – 95 ° F (0 ° – 35 ° C) arasında bulunmalıdır. Bu değerler -4° to 113° F (-20° to 45° C) arasındaki bir değer olması durumunda hem cihazınız sorunlar yaşayacak hem de enerji anlamında kayıplar olacağı söylenmektedir. Cihazınız eğer açık bir yerde parkeden aracınızda ise yanınıza almak en iyisi olacaktır. Yahut plajdaysanız gölgelikte bulunması cihazın selameti için yerinde olacaktır. Kış aylarında da bunun tam tersi olarak çok soğukta uzun süre bırakılmaması gereklidir ki bu sebeple oluşacak sorunlar garanti kapsamı dışında tutulmuş olduğunu da belirtelim.

10. Bazen Apple sürüm güncellemelerini özellikle pil ömrünün artması adına iOS sisteminde optimize yapmak sureti ile iyileştirmelere gittiği görülür. Bu nedenle daima en son sürüm iOS firmware’i kullanın ve bunun için iTunes üzerinde sürüm kontrolü yapmayı unutmayın.

Umarız bu öneriler işinize yarar ve anlık iPad 2 kullanımının yanında pilinizin genel kullanım süresine de olumlu katkılarını kullanım süresince görürsünüz.

Etiketler:

iPad 2 Pil Ömrünü Uzatmak İçin 10 Tavsiye Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Ali dedi ki:

  şarj olurken ipadi kullamak pil ömrünü etkiler mi?

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Mutlaka, sonucta bir yandan dolmaya calisirkan bir yandan da tuketim sarj suresini uzatiyor arada sirada olursa neyse de tam doldurup tam bosaltmadan kullanmamaya calisin

 3. Ali dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Ali dedi ki:

  Pil sorunu ile ilgili değil ama yine de bir sorunum var
  İPad kullanıcisi olarak İMessage’ı kullanmak istiyorum ancak İnternet’e bağlı oldugum halde yollamaya çalıştığım hiç bir mesaj gitmiyo ne yapmalıyım

 5. elmadoktoru dedi ki:

  Mesaj gonderilirken hata mi veriyor yada gitti mi gorunuyor. Gonderdiginiz kisinin cihazi da iphone veya ipad vb. degilmi

 6. Ali dedi ki:

  Gönderilmedi uyarısı veriyor Halbuki gönderdiğim kişi iPhone kullanıyor ve daha önce başka iOS kullanıcılarıyla iMessage kullanmış biri ?

 7. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaziniz sn0wbreeze ile mi jailbreak yapildi yoksa jailbreak yok mu ona gore bir onerim olabilir

 8. Ali dedi ki:

  Bu konuda bir fikrim yok en iyi sonucu almak için ne yapmalıyım ?

 9. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaz jailbreakli mi değil mi en azından onu bilebiliyormuyuz? Cydia diye bir uygulama yüklümü cihazda

 10. Ali dedi ki:

  Evet maalesef ki bilmiyorum ama cydia yüklü değil nasıl Yukleyebilirim ya da nasıl jailbreak yukleyebilirim

 11. elmadoktoru dedi ki:

  Simdi jailbreak farkli ki onu da nasil yapacaginiz yukaridaki apple menusunde jailbreak araclarinda mevcut. Sn0wbreeze veya redsn0w ile yaparsiniz tabi cihaz modeliniz ve ios surumunuzu uygun olup olmadigini da bilmiyorum bilgi vermediginizden

 12. Ali dedi ki:

  Jailbreak yüklemek cihazımı tehlikeye atar mı ?

 13. elmadoktoru dedi ki:

  Jailbreak yapmak cihazınızı tehlikeye atmaz ancak crackli olarak yüklenecek olan uygulamalarda güvenlik açığı olabilir. Buna kimse garanti veremez yüz binlerce uygulama var ve crackli olarak dağıtılıyor. Bir diğeri sistem dosyalarına erişim hakkı kazanan kişi sisteme ait dosyalarla oynarsa sistem zarar görebilir restore etmek gerekir. Bunun gibi konular var aslında sağ üstteki arama kutusunu kullanarak merak ettiğiniz şeylere ait bir kaç anahtar kelime ile bu konuda olduğu gibi cihazın kullanımı ile alakalı bir çok anlatıma ulaşabilirsiniz.

 14. HATİCE dedi ki:

  merhaba ipadden face girdimde resme veya mesajlara girdimde direk beni facden anasayfaya atıyo bunun sorunu ne olabilir

Sayfa başına git