iOS blog ve websitelerine yeni düşen bir habere göre sim kilitli (locked)  iPhone 4S cihazlar hiç bir unlock yazılımına veya jailbreak yöntemine gerek kalmadan unlock (sim kilidi kaldırma) işleminin yapılabildiği rapor edildi. iOS hacker‘larından Chronic‘in de bu metodun başarılı bir şekilde sim kilitli iPhone 4S‘lerin unlock yapılabildiğini teyit edince durumun sahte değil gerçek olduğu konusunda ikna olduk. Bunun üzerine biz de sizlerle paylaşmayı uygun gördük, bu durumda elinde sim kilitli iPhone 4S olanlar bu metodu denemek sureti ile sim kilidinden kurtulabilirler. Yöntem hemen hemen Gevey unlock aparatı ile işlem yapma mantığı ile aynı diyebiliriz ki tek farkı hiç bir aparat kullanmaksızın bu işlemin yapılabiliyor oluşu. iPhone 4S cihazına sahip olmadığımızdan deneyemiyoruz ama bu yazımız ile beraber umarım deneyenler ve konuya yorum yazacaklar olacaktır.

iPhone 4S Unlock

iPhone 4S cihazınızın nasıl unlock yapılacağını 9t05mac sitesindeki anlatımını aynen alıntılayarak adım adım verelim;

 1. Jailbreak yapılmamış veya yapılmışsa da sıfırlanmış bir iPhone 4S cihazınıza AT&T sim kartını takın.
 2. AT&T firmasının destek telefonu olan 611’i çevirin ve aramayı sonlandırın.
 3. Cihazı uçuş moduna alın
 4. AT&T sim kartınızı çıkarın
 5. Farklı bir şebekeye ait sim kartı takın (anlatımda T-Mobile olarak söyleniyor)
 6. WiFi’nin kapalı olduğuna emin olun ve otomatik saklanmış wifi bağlantı noktasını kaldırın (bu bağlantıyı unut şeklinde)
 7. Uçuş modunu kapatın ve şebekenin arandığı görülecek
 8. Sim kartın aktivasyonunun yapılması gerektiği yani kartı tanımadığına dair ekran gelecek.
 9. Bu sırada EDGE  bağlantısı otomatik olarak aktif olacak, sol üst köşe de çıkacak “E” işareti ile bunu anlıyoruz.
 10. 20-30 saniye bekleyip cihazımızı kapatıyoruz.
 11. Cihazı tekrar açıyoruz ve yine aktivasyon gerektiğini gösteren ekranla karşılaşıyoruz.
 12. Şebeke göstergesinde bir tane sinyal çizgisini görmeliyiz.
 13. Sim kartı çıkarıyoruz.
 14. İkinci kez aktivasyon gerekli ekranı gelecek.
 15. AT&T kart dışındaki kendi şebekenize ait sim kartı takın
 16. Unlocked! (sim kilidi kırılmış) bir şekilde cihazınızı kullanmaya başlayın

Anlatımın iPhone 4S cihazlarındaki iOS 5 ile ilgili bir hatadan kaynaklanmasından dolayı böyle bir sim kilidi açığı olduğu söyleniyor. iPhone 4 veya diğer cihazlar için herhangi bir netlik yok. Sadece deneyebilirsiniz diyebiliriz ayrıca denenecek cihazın sıfırlanmış jailbreaksiz (restore edilmiş) olması gerekiyor. Bu işlemin Amerika dışında çalışıp çalışmadığını da bilemiyoruz, sonuçta anlatımı hazırlayanlar bu ülkenin mantığına göre anlatmışlar ve biz sadece varsa böyle bir imkandan sizin de yararlanabilmeniz adına konuyu açmış bulunuyoruz. Haber Apple konularında ciddi haberlerin yer aldığı popüler bir site olan 9t05mac.com sitesinden alınmıştır.

Bu konuda farklı gelişmeler olursa bu konuyu güncellemek sureti ile ekleyeceğiz ki deneyenler olursa da görüşlerini bildirirlerse başkalarınının da istifadesine olacaktır.

#Güncelleme 4: Az önce Musclenerd isimli Dev Team üyesi olan iOS hacker’ı iPhone 4S baseband (modem firmware)’in bulunduğu bootrom’a eriştiğini duyurdu. Bu demek oluyor ki yakın zamanda yazılımsal anlamda unlock gelebilir. Hangi baseband’lerş kapsadığı bilinmemekle beraber konuya ait gelişmeleri bu başlıktan takip edebilirsiniz>>

#Güncelleme 3: Meksikadaki bir kullanıcı sahip olduğu TELCEL isimli şebekeye ait sim kart ile iPhone 4S unlock yapmış.

#Güncelleme 2: Yine bir başka kullanıcı bu işlemi yapabilmek için T-Mobile veri planına ihtiyaç olabileceğini söylemiş dolayısı ile bu durumda Amerika dışında çalışmayabileceğini söyleyebiliriz.

#Güncelleme 1: Amerikadaki kullanıcılardan bir kaç tanesi yöntemin iPhone 4 ve iPhone 4S’te testini yapmış her iki cihazda da yöntem çalışmış ve unlock yapmış. Tabi bu işlem için orjinal AT&T kart şart ayrıca Amerika dışında işe yarayıp yaramadığını anlamamız lazım. AT&T servisinin numarası çevrildiğinde normal olarak bir kez çalması gerektiği söylenmiş.