iPhone Fotoğrafçılığı: HDR görüntüleme

iPhone Fotoğrafçılığı: HDR görüntüleme
28 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 20.054 kez okundu.

Bundan önceki bölümlerde nasıl iyi pozlama yapılacağını ve pozlamanın çektiğiniz fotoğraf üzerine etkilerini incelemiştik. Hiçbir alet insan gözü kadar gelişmiş bir sensör değildir. İster dijital ister analog fotoğraf çekme makinesi kullanın, her kameranın parlaklık ve karanlık konusunda belli başlı kısıtlamaları vardır. Ancak insan gözüne yakınlaştırma konusunda atılmış en önemli adımlardan bir tanesi de yüksek dinamik kademesi olarak Türkçeye geçen HDR görüntülemedir.

iPhone-Photography-Series

Kısaca HDR, bir fotoğraf tekniğidir. Pozlama anına hem vurgulanmış (parlak) hem de gölgeli (koyu) detayları çekerek bu detayların bütününü piksel piksel  kompozit bir görüntüde birleştirerek en uygun şekilde hem parlak hem de karanlık detayların görüntülenmesini sağlayan bir tekniktir. Geçmiş yıllarda fotoğrafçılar resimlerini elde etmek için karanlık odalarda resimlere banyo yaptırırlardı. Bugün ise iPhone bütün o zorlu işleri tek bir dokunuş ile yerine getiriyor. Burada size HDR çekime birkaç örnek vereceğiz.

Vurgulanmış detaylar: Bu resimde gördüğünüz gibi pozlamayı güzel gökyüzüne yapıyoruz ancak köprü üzerindeki birçok detay görünmez hale geliyor.

hdr-1

Karanlık detaylar: Bu resimde ise karanlık bölgeye pozlama yapıyoruz ancak buraya pozlama yaptığımız zaman resimdeki gökyüzünün güzelliğinin oldukça azaldığını görebiliyorsunuz.

hdr-2

Dengelenmiş detaylar: iPhone’da bulunan HDR özelliği açtığımız zaman bir çekim yapıyoruz ve sonuç ortada. Resimde de gördüğünüz gibi gökyüzü aynı güzelliğini koruyor ve köprü üzerindeki detaylar da tıpkı karanlığa pozlama yapmışız gibi ortaya çıkıyor.

hdr-3

HDR resim nasıl gerçekleşiyor?

iPhone’dan kamerayı açtığınız zaman üst barda bulunan HDR sekmesini açık konumuna getirmeniz yeterlidir. Daha sonrasını iPhone sizler için yapacaktır. Peki, bu işlemi iPhone nasıl yapıyor. Merak edenler için hemen cevap verelim. Siz resim çekme ikonuna dokunduğunuz zaman iPhone birkaç farklı pozlama yapıyor ve bir matematiksel algoritma ile size fotoğrafı en kaliteli halde sunuyor.

hdr-4

Sınırlamalar      

HDR çekim meydana geldiği günden beri gümüş bir kurşun değildir yani mükemmel diyemeyiz. Bir takım sınırlamaları vardır. İki farklı sınırlayıcı limitinin yanı sıra bir tane de insan kaynaklı sınırlayıcısı vardır. Sınırlayıcı limitlere geçmeden önce kişisel kaynaklı sebeplere bir göz atalım.

HDR çekim süresi normal çekimlere göre oldukça uzun bir zaman alır. Bu çekim sonucunda elde edilen görüntüde normal çekime göre oldukça fazla yer kaplar. Eğer Genel-Fotoğraf/Kamera-Normal Fotoğrafı Tut sekmesini açarsanız çektiğiniz resimlerin hem orijinal hem de HDR ile çekilmiş hallerini saklarsınız. Bazı anları yakalarken eğer kapasite sorununuz yoksa bu sekmeyi açmak işinize yarayabilir.

hdr-5

Kamera Hareketleri

HDR ile ilgili ilk sınırlayıcı faktör kamera hareketidir. Resim çekme ikonuna bastığınız zaman üst üste birden fazla resim çektiği ve bunları birbirleri ile karıştırdığı için kamera hareketleri resimler üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Kamera hareket ediyorsa birbirinden eğlenceli ve tuhaf resimler elde etmeniz içten değildir. Bu tür hataları elemine etmek için tripod kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Dünyaca meşhur olan bu resimde kamera hareketlerinden kaynaklı kaymaları rahatlıkla görebilirsiniz.

hdr-6

Cisim Hareketleri

İkinci sınırlama ise resmini çektiğiniz nesnelerin hareket halinde olmasıdır. Dünyanın en hareket etmeyen tripodunuda kullansanız, hiç hareket etmeseniz de eğer çekilen cisim hareket ediyorsa elde edeceğiniz görüntü kaymış bir şekilde meydana gelir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Yoga yapan kişi hareket halinde olduğu için ayak kısmında kaymalar meydana gelmiştir.

hdr-7

Ne yapmalısınız?

HDR çekim yaparken eğer çektiğiniz nesne hareket halinde olmayan bir nesne ise kesinlikle hareket etmeyecek şekilde tutmalısınız ya da tripod kullanmalısınız. Hareket halindeki nesneleri çekerken çok fazla tercih etmemenizi öneririz. Bundan dolayı HDR çekimi açık şekilde unutup anı yakalamak istediğiniz de normal fotoğrafı tut sekmesini açık tutmanızı tavsiye ediyoruz.

hdr-8

hdr-8

hdr-8

Aşağıda, sizler için seçilmiş iPhone ile çekilmiş birbirinden güzel fotoğraf çekim örnekleri mevcut, bunları inceleyerek kendinize ilham kaynağı olarak görebilir ve bu fotoğraflardan esinlenebilirsiniz.

hdr-8

hdr-8

hdr-8

hdr-8

Instagram fotoğraflarınızı #edfoto etiketiyle ekleyin, elmadoktoru kullanıcıarı çektiğiniz fotoğraflara eşlik etsinler!

Etiketler:

iPhone Fotoğrafçılığı: HDR görüntüleme Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Özer dedi ki:

  Açıklama için teşekkürler.

  Şöyle bir benzetme ile de izah edilebilir bir özelliktir; örneğin 2014 Mercedes Benz S Serisi otomobilde de Magic Body Control sistemi vardır. Otomobiller ilerlerken, süspansiyon sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun (isterse Rolls Royce) belli miktarda sarsıntı hissedilir. Mercedes S Serisindeki MBC sistemi, isteğe bağlı olarak devreye alınabilen sensörlü bir sistemdir, ki engebelerden geçerken sadece lastikler bu engebeleri hisseder ve sensörlerle gerekli hareketleri engellerler, aracın karoseri ve kabini durukenki kadar stabil kalır. Elbet ki sürekli kullanımı sistemleri yorucu ve ömrünü tüketici bir etki yaratır.

  HDR de aynı mantıktır. Çok özeli önemli ve de titremenin az olacağı durumlarda kullanılması iyidir. Sürekli kullanmak optiğin ömrünü normalden daha fazla azaltabilir.

  1. bsmllh dedi ki:

   Evet, bu sistemleri tavuklardan ilham aldık 😉

Sayfa başına git