iPhone, iPad ve iPod Touch Şarj olmama sorunu nasıl çözülür?

iPhone, iPad ve iPod Touch Şarj olmama sorunu nasıl çözülür?
13 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 27.533 kez okundu.

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsunuz ve bir gün cihazını şarja taktığınızda Apple ürününüzün hiçbir yanıt vermediğini ve şarj olmadığını görüyorsunuz. Böyle durumlarda genellikle cihazınızın bir darbe almış olabilir veya daha farklı bir nedenden dolayı şarj da bir sorun oluşmuş diye düşünebilirsiniz. Fakat belki de durum sandığınız kadar ciddi değildir, ne dersiniz?

İlk olarak denemeniz gereken şey elbette USB kablonuz ile önce prizden şarj etmeyi denemek ve ardından da bilgisayarınız aracılığı ile şarj etmeyi denemek olmalıdır. USB güç adaptörleri her ne kadar sapasağlam görünse ve dışarısında bir çizik dahi olmasa da zamanla bozulabiliyor. Eğer cihazınız bilgisayarınızdan şarj oluyorsa sorununuz USB güç adaptörünüzde demektir.

Hala mı sorununuz çözülmedi? O zaman bir arkadaşınızdan sağlam olduğunu bildiğiniz bir USB kablosu alıp deneyin. Bu da sorununuzu çözmediyse okumaya devam edin.

Şarj yuvasının içini temizleyin

Evet, oldukça basit bir çözüm gibi görünebilir fakat en etkili çözüm yollarından birisi de budur. Eğer cihazınızın kablosu ve adaptörü ile herhangi bir sorunu olmadığını test edip her şeyin sorunsuz olduğuna inandıysanız şarj yuvasının içini temizlemeniz gerekiyor demektir.

şarj-sorunu

Zamanla telefonumuzun her yerine tozlar kaçabiliyor ve telefonumuzun alt kısmında yer alan şarj yuvası da herhangi bir tozdan etkilenme durumuna son derece müsait. Fakat dikkat, çok sert olmayacak mümkünse diş fırçası ucu yumuşaklığında malzemeler ile temizleyin ve temizlediğiniz malzemelerin tamamen kuru olduğuna emin olun. Şarj yuvası son derece hasasstır, yuvayı temizlerken aynı şekilde hassas davranın. Muhtemelen şarj yuvası temizlendiğinde cihazınız artık şarj olacaktır.

Hala mı şarj olmuyor?

Eğer tüm rehberde anlatılanları denediyseniz ve cihazınız hala şarj olmuyorsa muhtemelen problem Şarj soketinin kendisinde demektir. Özellikle su ve nem gibi etkenler ile cihazlar karşı karşıya kaldığında hemen bozulabiliyor. Bu aşamadan sonra kendi başınıza yapabileceğiniz pekte fazla bir şey yok. Cihazınızı tekrar şarj alır halde görmek için son çare garanti servisine veya kaliteli bir servise götürmek.

Etiketler:

iPhone, iPad ve iPod Touch Şarj olmama sorunu nasıl çözülür? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. İpad dedi ki:

  Okadar uğraştım ve şu şarj yuvasını temizlemeyi okuduktan sonra,temizledim ve oldu.Teşekkür ederim,okadar uğraşma sonucunda sadece bi üflemekle sorun çözüldü şaka gibi !

  1. Burak Göç dedi ki:

   Çözüme ulaşmanıza sevindim. Bu sorunu birçok kullanıı yaşıyor maalesef 🙂

 2. Ali dedi ki:

  aypetim şarj almıyor jarz soketi yerinide fırca yardımı ile temizledim ama yine şarj almıyor soket girişi arızalımıdır.bunun ile alakalı yardım istiyorum arkadaşlar tşk

 3. Nur ertu dedi ki:

  Aynen ben ama hemen buraya yazdım bı ıkı ufledım ipadin şarj girişini düzeldi teşekkürler

 4. ZEYNEP dedi ki:

  Benimde İpad sarja takıyorum sonra apple logosu çıkıyor sonra kayboluyor .ve ekran açılmıyor .

 5. ZEYNEP dedi ki:

  ne yapabilirim bunun için

  1. K_E_M_O dedi ki:

   cihazınız biraz şarj olduktan sonra ana ekran tuşuyla açma kapama tuşuna birkaç saniye aynı anda basmayı deneyin.

 6. Feyza dedi ki:

  Şarjım akşam bitti sabaha doldururum dedim sabah taktığımda açıldı ama %3 te takılı kaldı bi kaç degada şarjdayken kendiliğinden kapanıp açıldı saatlerdir sarjda ama hala %3 napmam gerekiyo yardım edin

 7. fadik dedi ki:

  Cok tesekkur ederim sorun cozuldu

 8. Beyaz dedi ki:

  2.5 ay şarj olmaya bir ıpad bozulur mu tekrar açılması için ne yapmak gerekir

 9. Cüneyt alas dedi ki:

  iPad tabletin sarz almıyor kabloyu yuvasına yaklaşık 10 kez sokup çıkarıyorum öylesi sarz alıyor bazen daha uzun oluyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

Sayfa başına git