iPhone MORRIS ile Suçluları Bulacak

iPhone MORRIS ile Suçluları Bulacak
18 Temmuz 2011 tarihinde eklendi, 874 kez okundu.

iPhone hakkında bir gün de olsa bir yazı yazmamak biraz dinlenmek istesem de iPhone‘un kendi kendine mutlaka gündem olacak bir haberi yayınlanınca ister istemez bunu sizlerle paylaşıyorum. iPhone son uygulama ile artık sanal polislik yapıyor desek yeridir ki MORRIS ismi verilen bu uygulama suçluları bulmakta ve onlara ait kayıtları ekrana getirmek amacı ile üretilmiş ilginç bir uygulama. ABD’de emniyet güçleri tarafından kullanılması planlanan MORIS isimli iPhone uygulaması amacı ile hayli dikkat çekti. BI2 Technologies isimli şirket tarafından geliştirilen uygulama ile 1,5 metreden fotoğrafı çekilen bir kimse ile ilgili sabıka kaydı bulunup bulunmadığı taranabiliyor.

iphone morris application

Polisin şüpheli gördüğü kişileri 15-20 cm mesafeden tabi tuttuğu iris tarama seçeneği ise suçluları anında ele veriyor. Uygulamanın yüklü olduğu bin kadar iPhone, 40 farklı polis birimi tarafından Eylül ayından itibaren kullanılabilecek. Android sürümü de bulunan uygulamanın bedeli ise 3 bin dolar. Uygulamanın kötüye kullanımı ve mahremiyet hakları açısından sıkıntı yaratabileceğini ileri süren uzmanlara göre ise MORIS’in polis tarafından kullanılması büyük sakıncalar da taşıyor. Uygulamanın amacı hakkında bilgi almak ve ekran görüntülerini görmek için aşağıdaki videoya gözatabilirsiniz.

 

Kaynak: ComputerWorldTurkiye

Etiketler:

iPhone MORRIS ile Suçluları Bulacak Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. karakartal0684 dedi ki:

    mehmet bey merhaba ben sızden bır program rıca edecegım .mywi 5 cydiadan aradım bulamadım 4 versıyonunu ındırdım ama oda acmıyor.cıhaz versıyonum 5.0.1

  2. elmadoktoru dedi ki:

    Varsa ücretli olanı satın alabilirsin bunlar ücretli olduğundan paylaşımlarını yapamıyorum

  3. karakartal0684 dedi ki:

    tüh 🙂 neyse saglık olsun

Sayfa başına git