Bir iPhone cihazınız var, buna bağlı olarak hattınızında da tanımlı olan bir internet paketine sahipsiniz ve siz cihazınızın internet özelliğini gerek bilgisayarınız ile gerekse de 3G özelliği bulunmayan bir iPad ile paylaşmak istiyorsunuz. O halde doğru konuyu okuduğunuza emin olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle iPhone cihazınızdaki internet bağlantısının bilgisayar veya iPad ile nasıl paylaştırılacağını anlatmaya çalışacağız. Bir çok gelişmiş cep telefonunda olduğu gibi iPhone’u da modem olarak tanımlayıp internet bağlantısını kolaylıkla kablolu yahut kablosuz olarak paylaşmamız mümkün. Bunun için yapmanız gereken yazımızın devamındaki bir kaç adımdan oluşan basit işlemleri takip etmek ve uygulamak. Böylelikle iPhone‘da yer alan internet bağlantınızı diğer cihazlar ile kolaylıkla paylaştırabileceksiniz.

Daha önce iPhone‘da takılı olan hattınız için internet paketi satın almadıysanız yahut cihazınızın “Hücresel Veri” kısmında “İnternet Paylaşımı” ayarları da büyük ihtimalle dikkatinizi çekmemiştir. İşte bu belirtilen ayarlar yapılmadığında ve hücresel veri ile internet paylaşımı aktif edilmediğinde sizler iPhone cihazınızın internet paylaşımını nasıl yapabileceğinizi bir türlü kavrayamayacaksınız. Çünkü bu ayarlar yapılmadığında “Ayarlar” kısmında görülmesi gereken bir özellik görülemeyecek, dolayısı ile siz sanki internet paylaşımının ancak bir uygulama ile yapılabileceğini düşünebilirsiniz. Oysa ki ek bir uygulamaya gerek kalmadan internet paylaşımını ilgili ayarları yapmak sureti ile aktif olacak menüden nasıl yapabileceğimizi beraberce göreceğiz.

iPhone İnternet Paylaşımı ve Modem Olarak Kullanma iPhone İnternet Paylaşımı ve Modem Olarak Kullanma

Sol üst resimde sizin de farkedeceğiniz gibi hücresel verinin aktif edilmeden ve internet bağlantı paylaşımı için ayar yapılmadan önceki halini, diğer resimde de aradığımız özelliğin yer almış olduğunu görebiliyoruz. İşte tüm yapacağımız ayarlar kısmında bizde yer almayan “Kişisel Erişim Noktası“nı aktif etmek olacak.

iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı

Kişisel erişim noktasını aktif etmek için resimlerde de göreceğiniz gibi öncelikle ayarlar kısmında yer alan “Genel” seçeneğine tıklıyoruz, ardından “” yazısına tıkladığımızda bu kısımda yer alan “Hücresel Veri” özelliğinin kapalı olduğunu görüyoruz. Hücresel veri özelliğini açtığımızda da hemen altında yer alan “Hücresel Veri Ağı” kısmının aktif olduğunu görüyoruz. Hücresel veri ağı yazısına da tıklayarak özel ayarlarının olduğu kısıma gidiyoruz.

iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı iPhone İnternet Bağlantı Paylaşımı

Geldiğimiz bu bölümde “APN” yazan kısmın boş olduğunu görüyoruz, bu kısıma örneğimizde olduğu gibi “internet” yazıyoruz (servis sağlayıcınız tarafından özel olarak verilmiş bir başka isim, kullanıcı ve adı parola yoksa). Yine bu resimde görünmeyen ve üstte kalan yerde de “Hücresel Veri” kısmına da yine “internet” yazıp aktif edebiliriz. Şimdi cihazımızın ayarlar bölümüne dönelim, yine “Kişisel Erişim Noktası” yazısı gelmemiş olabilir. Bunun için ayarlar bölümünden çıkıp cihazımızın ana ekranına dönelim ve tekrar ayarlar uygulamasına giriş yapalım. İşte şimdi kişisel erişim noktası karşınızda olacaktır, bu yazıya da tıklayıp neleri nasıl kullanacağımızın ipuçlarını da yazan özel ayarlar kısmına erişelim.

Burada bağlantı için isterseniz bir parola atayabilirsiniz, bu parola telefonunuz ile bilgisayar veya iPad için eşleştirme parolası olacaktır. Bundan sonraki adım ise telefonunuzu ister bluetooth, ister wifi isterseniz de USB kablosu üzerinden bağlamak olacak. Bilgisayarınızın wifi bağlantısı açıksa telefonunuza ait wifi bağlantısını görecek ve gerekli seçimi yaptığınızda cihazlar birbiri ile eşleşecektir. Aynı şekilde dilerseniz bluetooth bağlantısını aktif ederek iPad ile de eşleştirebilirsiniz.

Hücresel veri açık ve ayarı yukarıda belirttiğimiz gibi yapılmışsa, internet bağlantı paylaşımı da aktif edilmişse artık bu metod ile iPhone’da yer alan internet bağlantısını ilgili cihazlar ile paylaştırma işlemini tamamlamışsınız demektir. Hattınızda 3G desteği aktifse iPhone’ununuz artık bir 3G modem olarak diğer cihazlarla bu şekilde bağlantı paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz. Umarız yazımız bu konuda takılan kullanıcılar için yol gösterici olmuştur diyerek bir dahaki ipucumuzda görüşmek üzere diyoruz…