Joomla 1.5 Sitenizi Kolaylıkla Joomla 1.6 Yapın

Joomla 1.5 Sitenizi Kolaylıkla Joomla 1.6 Yapın
27 Aralık 2010 tarihinde eklendi, 1.145 kez okundu.

Henüz Joomla 1.6 sürümü RC 1 yani kararlı sürüm olmayıp gerçek projelerinizde ve gerçek bir sunucu üzerinde güvenlik açısından kullanmamanız daha doğru olacak. (denemeler dışında) Ancak bu, gelişmelere yabancı kalacağımız anlamına da tabiki gelmiyor. Yakın bir zamanda Joomla 1.6 kararlı sürümü ile tanışacağız ve halen Joomla 1.5 sitelerimizin de Joomla 1.6 sürümüne her şeyi ile taşıma gündemimize gelecek. İşte bu noktada göç yani Joomla 1.6 yükseltme ihtiyacımızı karşılayacak olan bir eklentiye ihtiyacımız olacak. Sizlere daha önce bu sayfada tanıttığım jUpgrade bileşeni işte bu noktada imdadımıza yetişecek.

Üstelik jUpgrade bileşeni ile Joomla 1.5’ten Joomla 1.6’ya yükseltme çok basit bir şekilde olmakta. Tek yapmanız gereken yazımızın sonunda da verdiğimiz linkten bileşeni indirip siteye kurmak. Ardından bileşenler kısmında bileşene girdiğimizde resimde de görüleceği gibi “Start Upgrade” butonuna basmak.

Geri kalan tüm işlemi bileşenimiz yapacak ve şu anda yeni yayınlanan jUpgrade 0.4.7‘de yeni eklenen taşıma özelliği ile tüm içerikler, kullanıcılar ve standart eklentilerin yanı sıra bir sonraki sürümde yayınlanacak olan 3. parti eklentiler ile kullandığınız temaların da taşıma işlemi yapılacak.

Üstelik bileşenimiz taşıma işlemini otomatik yaparken Joomla 1.6 sürümünü de kendisi indiriyor, sunucu ana dizinine yine otomatik olarak “jupgrade” isimli bir klasör açarak yeni sitenizi buraya kuruyor ve işlemin sonunda Joomla 1.5 siteniz aynen durduğu gibi alt dizine kurulu olan ve Joomla 1.5 sitenizin taşınmış hali ile görme imkanını size sunuyor.

Bu bileşeni sizler için yakın takibe aldık ki gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. yeni eklenecek olan taşıma betiği özellikleri ile Joomla 1.5 sitenizi Joomla 1.6’ya taşımak hayli kolay olacak. Şimdi hemen aşağıdaki linkten bileşeni indirip kullanabilirsiniz, denemek için gerçek sunucu üzerinde olmanız scriptin doğru çalışması için gerekebilir.

jUpgrade 0.4.7 Sürümü İndir

Etiketler:

Joomla 1.5 Sitenizi Kolaylıkla Joomla 1.6 Yapın Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. aligultekin34 dedi ki:

  Mehmet abi yeni sürüm çıkmış bu arada 😀

  0.50 olmuş sürüm.Bunsuz yapılamazmı acaba.

 2. elmadoktoru dedi ki:

  1.0 dan 1.5 geçişi nasıl yapılıyordu? Bu tip bir eklenti almadan zor

 3. aligultekin34 dedi ki:

  joomla ekibi çıkarmıyormu böyle bir eklenti.

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Genelde upgrade eklentisi çıkarmıyor joomla ekibi, yine bu örnekte olduğu gibi birileri yayınlıyor.

 5. mkaptan dedi ki:

  indiriyor diyor ama hiçbir dosya inmiyor.normal mi acaba işlem ne kadar sürüyor?

 6. elmadoktoru dedi ki:

  Murat anlayamadim bilesen mi inmiyor bilesenin calismasinda mi sorun var

 7. mkaptan dedi ki:

  memocan bileşeni yüklüyorum.ama start dediğimde dosyalar inmeye başlamıyor

 8. elmadoktoru dedi ki:

  Yerel sunucuda deniyorsan php.ini ayarlarından CURL desteğini aktif etmen gerek ondandır. Yok gerçek sunucudaysan o zaman http://anonymous:@joomlacode.org/svn/joomla/development/branches/jupgrade/pack/joomla16.zip adresinden indir ve /tmp dizinine koy dosyayı bileşene girdiğinde sağ üstte ayarlar var skip download seç tekrar dene çalışır

 9. mkaptan dedi ki:

  teşekkür ederim

 10. Erkal dedi ki:

  Mehmet bey bileşeni kurdum. Son bölüm (Upgrading progress) e kadar herhangibir problem yok son bölümde “migrating undefined” uyarı veriyor ve taşıma işlemi sonlanmıyor problem ne olabilir teşekkürler

 11. elmadoktoru dedi ki:

  Hiç karşılaşmadım ama sık karşılaşılmış araştırınca gördüm ben de 🙂 veritabanı tabloları arasında j16_jupgrade_* şeklinde bir tablo varsa silip tekrar denermisin

Sayfa başına git