Joomla 2.5 Veritabanı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Joomla 2.5 Veritabanı Kontrolü Nasıl Yapılır?
13 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.408 kez okundu.

Joomla 2.5 ile beraber gelen araçlar Joomla kullanıcıları için hayatı daha kolaylaştıran bir çok araçla beraber geldi. Halen Joomla’nın daha düşük sürümlerini kullanıyorsanız sitenizi Joomla 2.5‘e terfi ettirerek yeniliklerden ve kolaylıklardan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Joomla 2.5 ile gelen araçlar ve yeniliklerden bir tanesi de çeşitli sebeplerle oluşmuş olan veritabanı hataları ve bu hataların giderilmesine yönelik uygulama. Veritabanının güncelliği sitenizin daha hızlı ve düzgün çalışması için gerekli olan bir özellik olduğundan güncelliğini denetlemek için yapacağınız işlem son derece basit. Yazımızın devamında bu işlemin nasıl yapıldıuğını görebilirsiniz.

Şimdi adım adım işlem sırasını görelim;

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Joomla 2.5 yönetim panelimizde yer alan “Eklentiler >> Eklenti Yöneticisi” menüsünden ilgili uygulamanın yönetim alanına ulaşalım.

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Veritabanı tablo yapısının güncel olduğu ve veritabanı ile çeşitli bilgilerin verildiğini görüyoruz (otomatik denetim sonucu) Bu bize hiç bir sorunun olmadığını gösteriyor, eğer yukarıdaki resimde bazı hatalar rapor ediliyorsa…

Joomla 2.5 Veritabanı Bakımı

  • Aynı sayfada yer alan ve sağ üstteki “Düzelt” butonuna tıklamak sureti ile hataların giderilmesi için ilgili düzeltme uygulamasını çalıştırmış olacağız.
  • Ardından tekrar 2. resimdeki gibi hataların giderilip giderilmediği ile ilgili raporu bize sunan uygulama işlem çıktısını görebiliriz.

Arada bir de olsa bu kontrol ve bakımı yapmak daha sorunsuz bir sisteme sahip olmak adına önerilen bir uygulamadır. Sorunsuz günler dileğiyle…

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Joomla 2.5 Veritabanı Kontrolü Nasıl Yapılır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. İsmail Yavuz dedi ki:

    Yazınız için çok teşekkür ederim. Benim veritabanında sorun olduğunu gördüm ve bahsettiğiniz şekilde “Düzelt” deyince sorun çözüldü. Ancak bir şey sormak istiyorum. Sitem son iki hafta içinde arada bir kapanıyor ve mysqli’ye ulaşılamıyor gibisinden bir hata sayfası ile karşılaşıyordum anasayfada. Muhtemelen Joomla sürümümü 1.5’ten 2.5’e yükseltirken mysqli’yi seçtiğimden oldu, hemen configuration.php’yi düzenledim, mysqli’yi mysql yaptım ve site açıldı. Sizin de belirttiğiniz gibi veritabanını kontrolü için panele girdiğimde veritabanının güncel olmadığına dair bir uyarı görünüyordu. Düzelt dedim, bakalım site artık kapanmaktan kurtulacak mı göreceğiz.

Sayfa başına git