Limera1n iPhone iPad iPod Touch Jailbreak

Limera1n iPhone iPad iPod Touch Jailbreak
12 Mart 2011 tarihinde eklendi, 1.523 kez okundu.

Limera1n JailbreakBlogumuza göstermiş olduğunuz yoğun talep ve zaman içinde değişik iPhone iPad ve iPod Touch jailbreak programlarının olması sebebi ile ulaşmak istediğiniz bilgiye erişmekte zorluk çekebileceğinizi düşündük. Üstelik her bir jailbreak programının da yine kendi içinde değişik sürümlerinin çıkması nedeni ile bu karışıklık zaman için de daha yoğun bir biçimde olacağı kanaatine vardık. Bu nedenle de jailbreak uygulamalarının daima en son sürümünü ve bilgisini bulabileceğiniz ayrı bir kategor açma ihtiyacı hissettik. Böylece Limera1n jailbreak konusundaki en yeni jailbreak sürümünü daima bu başlık altında bulabileceksiniz.

Sürekli güncel tutacağımız bu başlık altında sadece Limera1n jailbreak programının sürümlerini takip edebilirsiniz. Hem Limera1n jailbreak sürümlerini takip edebilecek hem de bu jailbreak metodu ile ilgili merak ettiğiniz özelliklerini bu başlık altından sizlere sunacağız. İsterseniz söze basit anlamı ile jailbreak nedir? sorusunun yanıtını vermekle başlayalım;

Jailbreak Nedir?

Her jailbreak programı gibi amaç iPhone, iPad iPod Touch, Apple TV gibi cihazların üretici firma Apple tarafından koyulmuş olan sistem kilidini açmaktır. Jailbreak, hacker’lar tarafından iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV gibi cihazların sistem açıklarını bulmak ve bu açıklardan faydalanılarak geliştirdikleri exploit uygulamaları üzerinden sistem kilidini kaldırmak olarak izah edilebilir. Böylelikle cihazlarınızın sistemine bazı programlar ile erişimini sağlayabilir ve istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkanına sahip olursunuz. Bu müdahalelerin başında sim kilitli cihazların sim kilidini açmak (unlock) ve uygulama, müzik, video ve tüm dosyaları iTunes dışında özgürce yüklemek gibi işlemlerin önünü açmış olursunuz.

Temel olarak jailbreak’in amacı bu olup crack diye tabir edilen ve ücretli uygulamaların bedava yüklenmesini sağlayan sistem kilidi kaldırma işlemidir. (crackli uygulamaları kullandıktan sonra beğendiğiniz uygulamaları satın almak etik açısından da hak ihlali açısından da daha uygun bir davranış olacaktır.)

Limera1n Jailbreak Nedir?

Limera1n jailbreak, Geohot (george hotz)’un isimli hacker tarafından geliştirilen Limera1n exploiti ile hazırlanan bir jailbreak metodudur. Temel olarak bilgisayar kullanmasını bilen herkesin rahatlıkla bu uygulama ile cihazlarını jailbreak yapmaları mümkündür. Limera1n’in görevi sadece jailbreak yapmaktır ve sim kilidi (unlock) açma ihtiyacı duyulan cihazlarda kullanılmadan önce sahip olunan cihazınızın modem sürümüne uygun olarak üretilmiş bir unlock uygulamasının olduğuna dikkat edilir.

Limera1n ile Jailbreak Nasıl Yapılır?

Temel anlamda limera1n ile jailbreak yapma şekli standart olmakla beraber greenpois0n’un yeni bir sürümü yayınlandığında o sürüme bağlı olarak arayüzde değişiklikler arzedebilir. Bunu da düşünerek sizlere yazımızın bundan sonraki aşamasında yapacağımız en güncel anlatımı ilerleyen zamanlarda da güncelleyerek hem konunun hem de limera1n jailbreak uygulamasının anlatımını güncel tutacağız.

 • Limera1n Güncel Sürümü: Limera1n RC1b Sürüm indir (Windows) – Limera1n RC1b Sürüm indir (Mac)
 • Jailbreak Yapılabilen Cihazlar: iPhone 3GS, iPod Touch 3G, iPad, iPhone 4, iPod Touch 4G
 • Jailbreak Yapılabilen Güncel iOS Sürümü: iOS 4.0 ve 4.1 Untethered Jailbreak

Adım 1: Limera1n Jailbreak programını yukarıdaki linkten indirelim. (eğer var olan sürüm 4.0.2 vb. bir sürüm ise 4.1 indirmeden ve yüklemeden de jailbreak yapabilirsiniz)

Adım 2: Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp Limera1n programını çalıştıralım ve “make it ra1n” butonu aktif olunca basalım.

Limera1n

Adım 3: Bu adımda cihazınızın DFU moda alınması gerekiyor. Bunun için telefonun güç düğmesine basın ve ikinci aşamaya geçince menü tuşuna da güç düğmesinden elinizi çekmeden basın. Diğer aşamaya geçtiğinde açma kapama tuşundan elinizi çekin ve menü tuşuna basmaya devam edin bir kaç saniye sonra cihazınız DFU modda olacak ve işletim sisteminiz ilgili sürücüleri yükleyecek. Aşağıda bu aşamaları görnekteyiz;

 • Cihaz DFU mod için hazırlanıyor

 • Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, iPhone’ununuzun “Home” yani menü tuşuna ve “Power” yani güç tuşuna aynı anda basıyoruz.

 • Limera1n programı bizi yönlendiriyor ve alttaki resimde olduğu gibi bizden “release the power button” yani bize elimizi “power” açma kapama düğmesinden çekmemizi ama menü tuşuna basmaya devam etmemizi söylüyor.

 • Alt resimde de görüleceği gibi cihazımız artık DFU moda girmek için hazır ve DFU moda geçişi için beklememizi söylüyor

Adım 4: Artık bu aşama sonunda Limera1n programı jailbreak işleminin ilk aşaması olan Limera1n uygulamasını cihazınıza yükleyecek, Bundan önce bir uyarı penceresi çıkacaktır ki tamam diyerek kapatın. Tabi bu sırada menü tuşuna basmaya devam edin ta ki ekranda “Done” yazısı görene kadar. Bundan sonrasında ekrana kocaman bir Limera1n logosu gelirse olay tamamdır demektir.

Adım 5: Limera1n menü öğesi iPhone ana ekranınızda ve bu simgeye tıklayarak jailbreak aşamasının son işlemine, Cydia’yı yüklemeye başlayabiliriz.

iOS 4.1 sürümlü cihazınızı limera1n ile artık özgürlüğüne kavuşturdunuz, iyi günlerde kullanın. Cydia uygulamasını yükledikten sonra cihazı kapatıp açın ki Cydia simgesi gelsin.

Önemli: Bu işlem ile beraber cihazınız sim kilidinden kurtulmaz, bunun için Cydia’dan Ultrasn0w isimli unlock uygulamasını yüklemelisiniz. Ayrıca Limera1n’in bu sürümü yeni boot rom’a sahip iPhone 3GS’leri ve 4.2 beta sürümünü jailbreak yapamadığı görülmüştür. Geohot Limera1n’in bir sonraki sürümünde bu sorunu gidereceğini ve yayınlayacağını söylüyor. Ayrıca sim kilitli telefonlar şimdilik biraz daha beklesinler henüz unlock işleminin olduğuna dair bir geri dönüş alınmadı.

Revizyon: Az önce 3GS yeni boot rom’a sahip cihazlar için olan sürümü de yayınlandı aşağıdaki link buna göre düzenlendi. Yani 3GS yeni ve eski bootromlu cihazlar da jailbreak oluyor.

Yaşanabilecek Sorunlardan Bazıları:

Soru: Limera1n jailbreak bitti ve telefon kapandı açılmıyor

Açma kapama tuşuna basın ve cihazı açın, açıldığında Limera1n simgesini göreceksiniz.

Etiketler:

Limera1n iPhone iPad iPod Touch Jailbreak Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. sedagunce dedi ki:

  slm mehmet bey bizim 3gs telımız i tunesten son versıyonu yuklerken telefon kendını sıfırladı tel almanyadan geldııgı ıcın oradana kart getırtık sımdı nasıl bır yol ızlemeleyız yazarsanız sevınırız ….

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba, karta ihtiyacınız yoktu aktivasyon işlemini redsn0w jailbreak aracı ile de yapabilirsiniz ama iyi oldu ona bağlamaksızın bu kartı takıp cihazı itunese bağlayıp açabilirsiniz en azından. Ama bunun şebekenizin gelmesine bir faydası olmaz biliyorsunuz. Eğer iOS 5.0.1 yüklemişseniz baseband sürümü de 06.15.00 olsa da şebekenizi aktif edip telefonu kullanamazsınız. Çünkü ultrasn0w unlock aracı bu sürümü desteklemiyor. Shsh kaydınız varsa ve baseband yukarıda bahsettiğim ise iOS sürümünü düşürüp eskisi gibi unlock yapabilirsiniz. Bu zaten ayrıntılı anlatmış ve siz de yapmıştınız. Zaten konuları da mevcut

 3. Zivrili dedi ki:

  Slm ben Son surum yukledim 5 0.1 ama simdi jailbreakme yapamiyorum yardimci olsaniz

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Aynen dediğiniz gibi jailbreakme için sürümünüz artık uygun değil http://www.mmcn.org/jailbreak/ sayfasındaki metodlafr ile geçici (tethered) jailbreak yapabilirsiniz. Kalıcı (untethered) jailbreak henüz bu sürümlere yok. Eski sürüme shsh kaydınız varsa sürüm düşürebilirsiniz.

 5. safa dedi ki:

  abi bende done yazdı ama limera1n simgesi gelmedi

 6. Safa dedi ki:

  Jalibreak işlemi yaparken iTunes açılıyor uyarıda bulunuyor limera1nin simgesi buyuzden gelmiyor olabilir mı hocam

 7. elmadoktoru dedi ki:

  Valla bilemiyorum ne uyarı geliyor ayrıca cihaz 5.1 değil miydi senin limera1n çalışmazki bununla

 8. Safa dedi ki:

  Öylemi ne bileyim hocam ben deneyeyim dedim olmadı zaten:) bulamadım bir türlü nasıl jalibreak yapacagimi:/ hangi programı denesem olmadı

 9. elmadoktoru dedi ki:

  Güzel kardeşim bak yukarıda apple>>jailbreak uygulamaları kısmına girdiğinde konular ve metodlar ayrı ayrı var. Sen hangi cihaz hangi ios sürümü için yapmak istiyorsan zaten orada ilgili konusunu bulursun. Neyse şimdi sen cihaz modelin ve ios sürümün kaç onu söyle bir daha da düzenli gidelim.

 10. mzaaa dedi ki:

  merhaba ben uygulmayı yukledim ama bu sefer ipodum tamamen kapndı.itunesda geri yuklemeye izin vermiyor.acil yrdımlarınız.tşk.

Sayfa başına git