Mountain Lion Yükleyici USB Stick Nasıl Hazırlanır?

Mountain Lion Yükleyici USB Stick Nasıl Hazırlanır?
26 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.059 kez okundu.

Apple‘ın son işletim sistemi güncellemesi OS X 10.8 bir diğer tanımı ile Mountain Lion bilindiği üzere sadece Mac App Store üzerinden var olan sistemin üzerine yüklenebiliyor. Apple bu yükleme işlemi için USB stick veya optik disk’ler aracılığı ile yükleme işlemini yapmamakla beraber bazı kullanıcılar Mountain Lion‘un 5 Mac cihazına kuruabiliyor oluşu ile hem zamandan tasarruf etmek hem de Mountain Lion yükleme sistemine sahip olmayı isteyebilirler. Bu anlatımızda sizlere OS X Mountain Lion’un yüklenebilir USB stick veya SD kart oluşturma işlemini anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kullanılacak malzemelerimizi sayarak anlatımımıza başlayalım. Eğer halen bilgisayarınıza Mac App Store üzerinden Mountain Lion kurmuşsanız kurulumun arkasından App Store uygulamasının yükleme sistemini de sildiğini farkedeceksiniz.

(Anlatım 10.8 için hazırlanmış olup 10.8.1 için bir değişiklik yoktur.) Bu nedenle öncelikle Mac App Store OS X Mountain Lion bağlantısından işletim sistemimizi tekrar indirelim. Ardından USB stick veya SD kartımıza yüklenebilir Mountain Lion oluşturmamızda kullanacağımız 4MB’lık bir uygulama olan Diskmaker uygulamasını da indiriyoruz.

Çalıştırılabilir Mountain Lion İçin Diskmaker

Uygulamayı çalıştırdığımızda hangi işletim sistemi için hazırlanacağını soran kısım geldiğinde “Mountain Lion (10.8)” seçimini yaparak devam ediyoruz.

Diskmaker

“Select an Install file” butonuna tıklayarak Mountain Lion yükleyici dosyasını gösterelim.

Diskmaker

InstallESD.dmg dosyasını seçerek devam ediyoruz.

Diskmaker

Yükleyici dosya yolu ve açıklamanın yazılı olduğu aşamaya geleceğiz, artık diskimizi oluşturacağız “Create a boot disk” butonuna tıklayarak devam edelim.

Diskmaker

Şimdi elimizde 8GB veya daha büyük kapasiteye sahip bir USB stick veya SD kart’ın bilgisayara takılı olduğunu varsayıyoruz. “An 8 GB USB thumb drive” butonu ile bu devam ediyoruz. Unutmayın bu işlem işletim sistemi dosyasının büyüklüğü ve USB stick veya SD kartın yazma hızının düşük olmasından kaynalanıyor olacak. Retina MacBook Pro’da bu işlemin 8 GB’lık SD kart kullanılarak 10-15 dakika sürmüş olduğunu da not olarak ilave edelim.

Diskmaker

Artık hemen her şey hazır takılan USB stick veya SD kartımızı seçeceğimiz bölüme geçtiğimizde ismini gördüğümüz USB stick veya SD kartı “Choose this disk” butonu ile seçerek devam ediyoruz.

Diskmaker

Artık hemen her şey tamam, “Erase then create the disk” butonuna tıkladığımızda Diskmaker Mountain Lion dosyalarını USB stick’e atmaya başlayacak. Bu arada ekranda işlemin yapıldığını gösteren bir işlem çubuğu gördüğünüzde arkanıza yaslanın ve hazırlanmasını bekleyin.

Diskmaker Mountain Lion

İşlemin sonunda gerektiği zaman her seferinde 4 GB’lık Mountain Lion’ı indirme derdinden kurtulmuş ve elimizde otomatik olarak çalışan (bootable) bir işletim sistemi kurucusuna sahip olacağımızı söyleyelim.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Mountain Lion Yükleyici USB Stick Nasıl Hazırlanır? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. cüneyt dedi ki:

  süpersiniz,çok teşekkür ederim

 2. Burak Duvan dedi ki:

  Bu programa ne gerek var. Her seferinde indirmeyeyim diyorsanız, satın alma işleminden sonra OS X Mountain Lion’ı yüklemeye başlamadan Applications konumundan indirdiğiniz 10.8 paketini bir yere kopyalayın. Yüklemek istediğiniz diğer bilgisayarda direkt çalıştırın. Yüklemeye başlasın. Tek yapmaniz gereken satin alma işlemini yaptığınız Apple Kimliği ile giriş yapmak. Ama amac farklı ise orasını bilmem.

 3. elmadoktoru dedi ki:

  Burak o bilenen bir sey de kurulum sonrasi kuruluma ait setup dosyasini siliyor sistem. Bu nedenle boyle bir basit cozum ile sorunu asmak amac

 4. Burak Duvan dedi ki:

  Ben çıktığı gün satın almıştım. Bir seylerin hoşuma gitmeyeceğini ve tekrar kurulum yapmak isteyeceğimi ve 4.4GB’lik dosyayı mevcut kötü bağlantımda tekrar indirmeyi beklemek istemeyeceğimi düşünerek ilk hareketim yüklemeye başlamadan “Install Mountain Lion.app” ‘i uygulamalar klasöründen kopyalamak oldu 🙂 Ve 2 adeti harici disk olmak üzere su ana dek bu sekilde 5 kere 10.8 yükledim. Yaptıgım icin yorum yazdım, bir sonraki indirmenizde deneyin derim. OS X, daha doğrusu installer, kurulumu bitirdikten sonra yeniden başlarken siliyor dosyayı. Ama güzel program yine de.

 5. elmadoktoru dedi ki:

  Paylasim icin tesekkurler…

 6. Burak Duvan dedi ki:

  Recovery HD’den diski silip sıfır bir kurulum yapılacaksa çok işe yarar hatta. Ama en az 10.6.8 istiyor. Silinmiş bir diske kurulum olur mu bilmiyorum. OS X Lion’da yapılıyordu. Birazdan denerim oluyor mu diye:)

 7. Burak Duvan dedi ki:

  Ben teşekkür ederim paylaşım için.

 8. canrom1 dedi ki:

  bu hazırlayacağımız usb ile win pc ye kurulum yapılabilirmi? yapılırsa nasıl?

 9. elmadoktoru dedi ki:

  OS X işletim sistemi windowsa direk olarak kurulmaz bunun için Hackintosh denilen metodlarla yapılabilir çok stabil olmaz ama bu sayede kurulabilir

 10. canrom1 dedi ki:

  [quote name=”Mehmet YAZICI”]OS X işletim sistemi windowsa direk olarak kurulmaz bunun için Hackintosh denilen metodlarla yapılabilir çok stabil olmaz ama bu sayede kurulabilir[/quote]

  hackintosh nasıl yapılır * hazırlanıcak usb ile mi ? stabil değil dediniz , sadece deneme yapmak istiyorum. cavabın için teşekkür ederim.

 11. elmadoktoru dedi ki:

  Bu işlem biraz karmaşık gibi google da şu anahtar kelime ile arattığınızda kaynakları inceleyebilirsiniz “hackintosh nasıl”

Sayfa başına git