OpenSSH Nedir? Nasıl Kullanılır?

OpenSSH Nedir? Nasıl Kullanılır?
30 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 5.792 kez okundu.

OpenSSH uygulaması temel anlamda bilgisayarımızdan cihazımızın dosya sistemine erişimini aktif etmekte kullanılır. Tabi öncesinde mutlak suretle cihazımızın jailbreak yapılmış olması gerekmektedir, ardından Cydia uygulamaları arasında OpenSSH ile arama yaptığımızda bulup ücretsiz olarak cihazımıza yükleyebiliriz. İlk yüklemenin ardından cihazımızın SSH özelliği aktif hale getirilecektir. Tabi SSH özelliğini gerektiği zaman kullanmak gerekmediği zamanda hem güvenlik hem de pil ömrüne olumsuz etkisi olacağından kapalı tutmak gerekir. Jailbreak sonrası yapılması gerekenler nedir? isimli konumuzda da vurguladığımız BossPrefs ve SbSettings isimli ücretsiz uygulamaları da Cydia’dan kurarak cihazımızın sistemine ilişkin özelliklerini basitçe kullanılabilir hale getirebiliriz.

Özellikle de SSH ve cihazımızın sistem ile ilgili uygulamalarını yönetebilmek için SbSettings mutlaka kurulmalıdır. Sbsettings kurulumunu yaptıktan sonra cihazımızın saatinin gösterildiği alanda parmağımızı hafif sola kaydırdığımızda sbsettings paneli açılacaktır.

openssh.png

Resimde de görüleceği gibi sbsettings kısmı bir çok fonksiyonun yönetilebileceği bir alanı bize pratik olarak sunmakla beraber aynı zamanda konumuzun öznesi konumundaki SSH uygulamasının açılıp kapatılabileceği anahtarı da barındırıyor.

Yine sbsettings’de az altta yer alan “Wi-Fi IP Adress” kısmı cihazımızın modemden otomatik olarak aldığı IP adresini gösteriyor. İşte bu ip adresini aldıktan sonra yazımızın devamındaki video’da anlatıldığı gibi cihazımızın dosya sistemine erişebiliriz.

Dosya sistemine erişimde bilgisayar programı olarak ücretsiz bir yazılım olan WinSCP’yi öneriyoruz, video’da anlatımımızı da bu program üzerinden gerçekleştirdik. WinSCP programını bu bağlantıya tıklayarak ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. WinSCP ile cihazımıza bağlanırken az yukarıda bahsettiğimiz şekilde ip adresimizi almış ve bağlanabilmek için cihazımızın standart SSH erişim kullanıcı adı ve şifresini de girmeliyiz. Kullanıcı adı olarak “root” ve şifre olarak da “alpine” yazıp cihazımızın dosya sistemine video’da anlatıldığı gibi bağlanıp kullanabiliriz.

Etiketler:

OpenSSH Nedir? Nasıl Kullanılır? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. talip kardan dedi ki:

  open ssh programı wifi üzerinden pcye bağlanmak için geçerli sanırım.kablo bağlantısıyla dosya aktarımı için de geçerli mi yoksa?

 2. elmadoktoru dedi ki:

  iFunbox isimli programla çok daha kolay yaparsın usb kablosunu bağlayıp programı çalıştırdığında cihaza her türlü erişirsiniz http://www.mmcn.org/araclar/ifunbox-ile-deb-uzantili-dosyalar-nasil-yuklenir.html

  1. travego38 dedi ki:

   afc2add olmazsa yapamazsın

 3. gurhan79 dedi ki:

  Arkadaşlar ben iOS 6.0.1 jb yaptım iPhone 4 e snowbreze ile jb yaptım sorunsuz yüklendi ancak telefonu açıp cydia ya basınca ana ekrana attı araştırdım winscp veya putty tarz programlarla cydia düzeltilebilirmiş onun içinde OpenSSh gerek ama ben hiç cydia yü açamadım nasıl OpenSSh yapcam bilgisi olan varsa yorum atsın lütfen

 4. jou dedi ki:

  iyide cydia güvenli moda girerse winscpden halledin diyolar eğer kapalı tutarsak ssh yi günenli modda sbsettinge erişipte ssh yi nasıl açıcaz nerden açıcaz zaten telefon çöküyo açmıyo cydia şeylerini alternatif bi tuş varmı ayarlarda faceden msj atın bilgilendirmek için lütfen

Sayfa başına git