SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır?

SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır?
25 Eylül 2010 tarihinde eklendi, 2.342 kez okundu.

iPhone kullanıcılarının sıklıkla duymaya başladığı (yeni kullanıcılar) bir terim olan SHSH kaydı ve bu kaydın alınmasının ne gibi bir faydası olduğu konusunda gelen mesajlar yoğunlaştı. Bu nedenle hepsine birden cevap niteliğinde SHSH kaydının ne olduğu, nasıl alınacağı ve alınmasının gerekliliği konusunda sizleri elimden geldiğince aydınlatmaya çalışacağım. Öncelikle telefonunuz jailbreakli değilse SHSH kaydınızın muhtemelen olmadığını belirterek yazımıza başlayalım.

Telefonunuz jailbreakli değilse “muhtemel” olarak SHSH kaydı yoktur dememin sebebi belki ikinci el bir cihaz satın almış olabileceğiniz ve ilk sahibinin de telefonunu zamanında jailbreak yapıp otomatik olarak SHSH kaydının Cydia vasıtası ile alınmış olabileceğini vurgulamak içindir. Yoksa sıfır alınmış veya daha önce jailbreak yapılmamış bir cihazın SHSH kaydı zaten yoktur.

SHSH Nedir?

Her bir iPhone’un benzersiz bir ECID etiketi vardır bu etiket sayesinde cihazınızda yüklü olan firmware (işletim sistemi sürümü) Apple tarafından imzalanır. Bu şekilde Apple sizin telefonunuzu iTunes üzerinden tanımlar ve buna göre kontrollerinizi yapar her yeni sürüm çıkışında yine apple tarafından eski sürümün imzalanması (tanımlama) biter ve cihazınız yeni sürümle imzalanır böylece sizler iTunes üzerinden daha eski bir sürüme geri dönüş yapamazsınız. Mesela cihazınızı yanlışlıkla iTunes’ten update ederek iOS 4.0.2 sürümüne geçirdiniz, siz geriye dönük olarak cihazınızı iOS 4.0.1‘e geri döndüremeyeceksiniz demektir.

İşte bu noktada SHSH kaydı dediğimiz, cihazınızın etiketi ile yüklü olan sürümün birlikte tanımlanmasını sağlayan ve imzalama dediğimiz bu sistemin jailbreakli telefonlarca Cydia üzerinden otomatik olarak tanımlanması veya bir program vasıtası ile telefonunuza ait SHSH kaydının bilgisayara kaydedilmesi gerekir. Böylelikle sizler mesela iOS 4.0 yüklüyken jailbreak yapılan bir telefonun cydia veya bilgisayarınıza alınan SHSH kaydı ile iOS 4.0.2’ye geçmiş bile olsanız tekrar 4.0 veya 4.0.1 sürümüne geri dönüş yapabilirsiniz. Kısacası SHSH kaydı, yükseltilen sürümden geriye dönmek adına kullanılır ve bunun için gereklidir.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi SHSH kaydı almak için iki yöntem vardır, bunlardan bir tanesi bu işi Cydia üzerinden Saurik sunucu diye tanımlanan sunucuya kaydetmek ve bir de bilgisayarınıza SHSH kayıt dosyasını oluşturmak şeklinde yapılır. Böylelikle istenirse SHSH kaydı otomatik olarak cydia’ya ait sunucularda depolanabileceği gibi isterseniz ayrıca bilgisayarınıza da SHSH tanımlama kayıt dosyasını kaydedebilirsiniz.

Cydia Üzerinden SHSH Kaydı Nasıl Yapılır?

Cydia SHSH KaydıTelefonunuz jailbreak işlemi sonunda Cydia deposuna sahip olur, menüden Cydia simgesine tıkladığınızda ilk defa çalıştırdığınız için soldaki ekranla karşılaşırsınız. Bu ekranda işaretli alandaki “Make my life easier, thanks” butonuna basmak sureti ile cihazınızı tanımlayan ECID numarası cydia (saurik) sunucusu tarafından kayıt altına alınır. tabi bu kayıt için bir başvuru anlamındadır, o anda hemen işleminiz sonuç almayabilir, cydia sunucularındaki taleplerin yğunluğuna göre 1-2 gün sürebilir.

Belli bir süre içinde telefonunuzun ECID numarasına göre SHSH kaydınız alınacak ve sisteme kaydedilecektir. Artık bundan sonra, örneğin iOS 4.0 yüklüyken bu jailbreak işlemi yapılmışsa siz 4.0.1 veya 4.0.2’ye geçtiğinizde tekrar geriye doğru 4.0.0 veya 4.0.1’e cihazınızı geri sürüme alabilir hale geleceksiniz ki bu işlemin de nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Cydiadan SHS Kaydı Nasıl YapılırCydia’nın SHSH kaydınızı aldığına emin olmadan asla bir üst sürüme telefonunuzu almayın, belki kayıt işlemi gerçekleşmemiş olabilir ve siz bir daha geriye dönemeyebilirsiniz. Eğer SHSH kaydınız Cydia sunucularına kaydedilmişse cydia uygulamasına bir dahaki girişinizde (sağdaki resim) ilgili alanda bu işlemin yapıldığı ve hangi sürümler arasında geçiş imkanı verildiğini de görebilirsiniz.

Ok işareti ile işaretlenmiş alandan baktığımızda örneğimizdeki gibi yahut sizin aldığınız sürüme ait numaralarla beraber SHSH kaydınız gösterilir. SHSH iOS 4.0, 4.0.1, 4.0.2 kaydımızın yapılmış olduğunu bu sürümlerden her hangi birisinden bir diğerine dönüş yapabileceğimi görebiliyorum.

Böylelikle cihazımın sürümü iOS 4.0.2 olduğunda bu sürüme uygun jailbreak olmadığından ben cihazımı istediğim gibi kullanamayacağımdan jailbreak imkanı tanınan 4.0.1 sürümüne tekrar indirebilir ve ardından jailbreak işlemini yapabilirim demektir.

SHSH kaydının ne anlama geldiği ve cydia üzerinden bu kaydın nasıl alınacağını anladıktan sonra dilerseniz bir de bu işlemin program vasıtası ile nasıl yapılacağı ve SHSH kaydının alınarak bilgisayarımıza nasıl kaydedileceğine bakalım.

Umbrella ile SHSH Kaydı

TinyUmbrella SHSH Kaydı

iPhone’umuzun SHSH kaydını bilgisayarımıza kaydetmekte kullanabileceğimiz, aynı zamanda ECID numarası denilen ve cihazımızı tanımlayan numarayı bulabileceğimiz olan Umbrella programını windows kullanıcıları için Umbrella Win linkinden, mac kullanıcıları da Umbrella OS linkinden indirebilirler.

Programı çalıştırdığımızda”Save My SHSH” butonu ile kaydımızın bilgisayarımıza kaydedilmesini sağlayabilir, hemen altında yer alan kısımdan da telefonumuzun model ve sürüm bilgilerini görebilir en altta yer alan pencereden de durum bilgisini UUID kaydına ait bilgileri görebiliriz.

Bu ekranda “Save My SHSH” butonuna basalım;

SHSH SUCCESSFULLY saved! yazısını gördüğümüzde artık TinyUmbrella aracılığı ile telefonumuzun SHSH kaydını almışız demektir. Yanındaki [Click Here to Open] linkine basarak hangi dizine bu yedeğin alındığını da görebiliriz.

SHSH Bilgisi

Artık cydia üzerinde olmasa da bilgisayarımızda bir SHSH kaydımız var ve biz yine cydia’ya kayıtlı gibi ilgili sürümlere telefonumuzun sürümünü geri alabiliriz demektir.

Yine soldaki resimde görüldüğü gibi “Display SHSHs” butonuna basarak SHSH kaydımızın hangi sürümler dahilinde alınmış olduğunu ve bilgisayarımıza kayıt olduğunu görebiliriz.

TinyUmbrella Kayıtlı SHSH

Resimde kayıt altına alınmış olan sürümlere ait SHSH kayıtlarımızı görebiliriz. Bu örneğe bakarak cihazımı iOS 4.1 sürümüne yükseltmiş olsam dahi iOS 4.0 sürümüne geri dönme imkanımın olduğunu görüyorum. Tüm görünen sürümler arası geçiş yapabilir ve yanlışlıkla sürüm yükseltmesi sonucu cihazıma jailbreak yapamamaktan böylece kurtulmuş oluyorum demektir.

Umarım sizler için yararlı bir bilgi paylaşımı olmuştur ki bir dahaki anlatımımızda TinyUmbrella’yı kullanarak iTunes’ten nasıl sürüm geri yükleme işlemi yapabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Güncelleme: TinyUmbrella sabit konumuza ve detaylı anlatıma buradan >> erişebilirsiniz.

Yazar: Etiketler:

SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır? Konusuna 38 Yorum Yapıldı
 1. scrt diyor ki:

  Merhaba,

  Bende 3gs, ios 4.0.1 unlock ve jailbreak yapılmış iphone var.
  Ayrıca 3gs, ios 4.1 unlock ve jailbreak yapılmamış başka bir iphone daha var.

  Sorum şu:
  Ben unlock ve jailbreak yapılmış iphonenun SHSH kaydını alıp, yapılmamış olana yüklemek istersem ne olur? Mümkün müdür? Yoksa her iphonenun sadece kendi SHSH kaydı mı kullanılabilir.

 2. elmadoktoru diyor ki:

  Her cihazın shs kaydı o cihaza özel olarak alınır aynı tür cihaz olup olmaması farketmez her bir cihaz ayrı ayrı shsh kaydı imzası bulunur bunu UDID ve cihaz seri numarasına göre yapar. Bu sebeple mümkün değildir.

 3. murat diyor ki:

  iyi günler öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. aklıma takılan bir soru var… bilgisayara aldığımız SHSH kaydını nasıl kullanarak versiyonlar arası geçiş yapacağız?? bu mesele hakkında bilgilendirirseniz sevinirim…hatta yukarıdaki yazıya bu mese le de eklense sanırım daha çok faideli olur…iyi günler iyi çalışmalar..

 4. mars diyor ki:

  merhabalar, şu anda cihazımdan servis yok bilgisi alıyorum ve seçtiğiniz ağ sınırlandırılmış diyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? sürüm 4.2.1 vodafone tr 9.0

 5. elmadoktoru diyor ki:

  Telefonunuz yurtdışından mı alınma yoksa vodafone, turkcell vb… kampanyalı türkiye garantili cihaz mı?

 6. arda diyor ki:

  merhaba,ben unlock bekliyorum ve bununla shsh arasındaki ilgiyi anlamadım birisi acıklayabılırse cok sevinirim saygılar..

 7. elmadoktoru diyor ki:

  Blogda en ustte arama kutusuna shsh kaydi nedir yazarsaniz ilgili konudan bilgi alabilirsiniz. Shsh kaydinin unlock ile ilgisi yok surum dusurme vb islemler icin alinir hepsi bu. Unlock ise zaten henuz yayinlanmadi

 8. elmadoktoru diyor ki:

  Cepten yazdigimdan farketmemisim alelacele :-) zaten konudasiniz. Zaten konuda da shsh kaydinin unlock ile ilgisi oldugu anlatilmiyor. Shsh kaydi sadece alinan firmware’e donmeyi saglar cihazinizin 4.2.1 ise ve siz 4.1 surumune donmek isterseniz shsh kaydiniz 4.1 surumu olarak alinmamissa donemezsiniz hepsi bu

 9. Çağrı diyor ki:

  Ne ettiysem alamadım SHS kaydını.. TSS server diye bişey var ona basmak lazım önce! Save SHS çıkmıyor bende..

 10. elmadoktoru diyor ki:

  Cihazı bağlayın ve tinyumbrellayı açın solda cihazınızın adını göreceksiniz ona tıklayın sağ tarafta save shsh butonu aktif olacaktır ondan sonra da alın yedeği tss server bu işlem için gerekmiyor

 11. Çağrı diyor ki:

  Cihazı bağladım ama Sol menüde Cihaz görünmüyor.. Itunes yüklü değil acaba ondan mı ? DFU modda da denedim ama nafile Mehmet kardeşim :sad:(

 12. elmadoktoru diyor ki:

  Bilgisayara itunes yüklü değilse iphone için gerekli sürücülerde yüklü değildir ve bu nedenle tinyumbrella görmez. itunesi yükleyin ve sonra bu işlemleri yapın şu anda cihazı bağladığınızda bilgisayar görüyor ise sürücü eksikliğinden kaynaklanıyor onunda itunes sonrası düzelmesi muhtemeldir.

 13. umut diyor ki:

  iyi günleer benim telefonum 4.0.2 baseband 01.59.00 fakat telefonum kilitlendi apple logosu geliyor vwe etrafinda yucarlak çızgiler dönüyor hep orda kalıyor.tinyumbrealla ile save shsh bastiğimda birşey olmuyor.başka şekilde shsh kaydı alabilirmiyim.

 14. bedirhan diyor ki:

  bnim telefon 4.1 surumlu 3G. jailbreak yapmak istiyorum.ama telefonu en az 4.0.1 e indirmem gerekıyor. turlcell operatorum. yardımlarınızı beklıyorum.

 15. elmadoktoru diyor ki:

  Konumuz jailbreak degil shsh kaydi islemleri bu konuda forumdan yardim alabilirsin hem 4.0.1 olmasi sart degil

 16. bloody diyor ki:

  Merhaba,
  sanırım benim sorunum SHSH kaydıyla ilgili. Hiç jailbreak vs bulaşmadan, normal 3g telefonumu ios 4.1 versiyondan 4.2.1 olan son versiyona upgrade yapmak istiyorum. fakat sevgili itunes olmaz diyip error 3194 veriyor çünkü bildiğim kadarıyla 4.2.1 signature’lar bitti. fakat telefonumu istediğim zaman güncelleyebilme hakkım olmalı diye düşünüyorum. ne yapabilirim?
  teşekkürler..

 17. elmadoktoru diyor ki:

  Siz haklı düşünüyorsunuz ama itunes ve dolayısı ile apple böyle düşünmüyor. SHSH kaydı olmayan cihazlar sadece en son sürümle restore yapabilirler

 18. ferit diyor ki:

  selam abicim benım cihaz 4.2.1 versiyon e baseband 06.15.00 3g iphone modelı versiyon dusurebılırmııyım ?

 19. elmadoktoru diyor ki:

  Eğer iOS 4.2.1’den daha aşağı bir sürüme düşürmek istiyorsan SHSH kaydın olması lazım inmek istediğin sürüme ait. Yoksa düşüremezsin ayrıca neden 4.2.1 altına inmek istiyorsun bence 4.3.3 yap

 20. naim acar diyor ki:

  s.a. abi

  amerikdan aldigim iphone 4 telefonu shsh kaydi almadan ios 5 yaptim..daha once hic kullanmamistim sadece pda olarak kullaniyordum…simdi yukseltigim icin sanirim tekrar aktive etmem gerekiyor, aktif hale getirmek icin geveyi taktigimda lutfen baglantiyi koparin ve iphone bir sim card takin dior…itunes bagladigimda sim kart yok diyor…telefonu acamadigimdan pasaportada kaydettiremiyorum…yardimci olursaniz cok sevinrim…

 21. elmadoktoru diyor ki:

  Aleykumselam,
  imei kaydi icin kutunun uzerinden alabilirsin numarasini ayrica aktivasyon derken itunese baglaman gerektigi seklinde ve ekranda kablo varsa bu durumda sim aktivasyonu yapmani istiyor orjinal sim karti takip itunesten aktiflestirmen gerek. Kart yoksa redsn0w jailbreak uygulamasin kullanarak jailbreak yaptiginda ayni zamanda aktivasyonda yapar. Ancak basebandi koruyarak ios 5 yapmamis oldugundan gevey kartin calismayacaktir

 22. erhan diyor ki:

  abicim selamın aleyküm bendede iphone 32 gb 3gs var bende güncelledim itunes den ama etkinleştiremiyorum şu an tlf nu ne yapmam lazım :sad:

 23. elmadoktoru diyor ki:

  Aleykumselam
  Etkinlestirme icin ya telefonun geldigi ulkeye ait sim kart olacak yahut sn0wbreeze veya redsn0w ile hem jailbreak yapmis hem de aktiflestirmis olursunuz

 24. by_leo diyor ki:

  saol üstad faydalı bilgiler için. umbrella ile shsh kaydı yaptıktan sonra, sürümü itunes üzerindenmi gerçekleştirip redsnow ile jailbreak mi yapıyoruz?

 25. elmadoktoru diyor ki:

  Sürüm düşürme ve yükseltme işlemleri daima itunes ile yapılıyor shsh kaydın varsa zaten tinyumbrella ile işin olmaz daha. Basebandi korumak söz konusu olmadığından zaten baseband en yüksekte olduğundan redsn0w ile devam

 26. zeki diyor ki:

  selamun aleykum abi bende sim kart falan hatası veriyo onu nasıl yapıcaz telefonu arkadaştan aldım da..

 27. elmadoktoru diyor ki:

  Aleykumselam arkadasim cok yetersiz bilgi vermissin bir suru sim hatasi var seninki hangisi, cihaz modelin nedir, baseband denilen ve hakkinda kisminda modem firmware olarak belirtilen surum hangisidir. Bunlari belirtirsen sana saglikli bir bilgi verebilirim

 28. drmustafah diyor ki:

  ıphone 4s telefonum ıos 5.0.1 de ıken jaılbreak lı ıdı surum yukselttım ıos 5.1 oldu cydıa sılındı.yenı surumun cydıa sı nı bulamadım bulduklarımada guvenemdım ne tavsıye edersınız

 29. elmadoktoru diyor ki:

  iPhone 4S için iOS 5.1 jailbreak yok bu nedenle jailbreak yapamazsınız yani cydia yüklenemez

 30. enesbey diyor ki:

  arkadaşlar kusurabakmayın başka bir konuya deyindim ama yardımcı olurmusunuz? cihaz iphone 4 ios.5.1.1 jailbreaklı tüm ayarları ve içerikleri sil dedim olmuyo nasıl formatlıycam telefonu yurtdışı cihaz pasaporta kayıtlı

 31. elmadoktoru diyor ki:

  Cihazı bu şekilde sıfırlayamazsınız sim kil,it probleminiz yoksa direk iTunes’tan geri yükleme yöntemi ile sıfırlarsınız. Sim kilitliyse sn0wbreeze ile yapacaksınız

 32. enesbey diyor ki:

  sim kilitli değil şuan yapıyorum acaba apple logosunda kalırmı veya bi sorun olurmu

 33. elmadoktoru diyor ki:

  Sorun çıkacak olsa da yapacak şeyiniz yok yapılacak olan bu ve bu sorununuzu giderecek

 34. samet diyor ki:

  S.a arkadaşlar benimde bi başka sorunum var yardımcı olabirseniz sevinirim msn adresinden ulaşma bilirsiniz ben ordan takip edecem gelen msj ları konu gecmise dönük çağrı msj ları vs.yapılmış işlemleri bi program sayesinde görme şansı varmış nasıl bula bilirim yardımcı olursanız sevinirim tsklr

 35. elmadoktoru diyor ki:

  A.S cihazı restore ettikten sonra bu mesajları görme imkanınız olmaz

 36. FIRTINA42 diyor ki:

  hocam tinyumbrella ile shs kaydı aldım şimdi 6.0 yüklese m telefonuma tekrar 5.1.1 e dönebilir miyim sorun yaşamadan ?

 37. gülenadam diyor ki:

  S.A

  Benim İphone 5 im var İos 7 yüklü ama daha önce hiç Jailbreak işlemi uygulamadım dolayısıylada SHSH yapamadım şimdi İos 7 yüklü telefonuma Jailbreak yüklersem İos 6 ya geri dönebilirmiyim ?

  Acil cevap Lütfen ?

  1. mehemmet diyor ki:

   iOS 7 için jailbreak henüz yok. Bu nedenle jailbreak yapamazsınız. iOS 6’ya dönüş konusunda da aşağıdaki linkteki konumuza göz atabilirsiniz.
   http://www.elmadoktoru.com/ios-7den-geri-donus-mumkun-mu/

Sayfa başına git