iPhone kullanıcılarının sıklıkla duymaya başladığı (yeni kullanıcılar) bir terim olan SHSH kaydı ve bu kaydın alınmasının ne gibi bir faydası olduğu konusunda gelen mesajlar yoğunlaştı. Bu nedenle hepsine birden cevap niteliğinde SHSH kaydının ne olduğu, nasıl alınacağı ve alınmasının gerekliliği konusunda sizleri elimden geldiğince aydınlatmaya çalışacağım. Öncelikle telefonunuz jailbreakli değilse SHSH kaydınızın muhtemelen olmadığını belirterek yazımıza başlayalım.

Telefonunuz jailbreakli değilse “muhtemel” olarak SHSH kaydı yoktur dememin sebebi belki ikinci el bir cihaz satın almış olabileceğiniz ve ilk sahibinin de telefonunu zamanında jailbreak yapıp otomatik olarak SHSH kaydının Cydia vasıtası ile alınmış olabileceğini vurgulamak içindir. Yoksa sıfır alınmış veya daha önce jailbreak yapılmamış bir cihazın SHSH kaydı zaten yoktur.

SHSH Nedir?

Her bir iPhone’un benzersiz bir ECID etiketi vardır bu etiket sayesinde cihazınızda yüklü olan firmware (işletim sistemi sürümü) Apple tarafından imzalanır. Bu şekilde Apple sizin telefonunuzu iTunes üzerinden tanımlar ve buna göre kontrollerinizi yapar her yeni sürüm çıkışında yine apple tarafından eski sürümün imzalanması (tanımlama) biter ve cihazınız yeni sürümle imzalanır böylece sizler iTunes üzerinden daha eski bir sürüme geri dönüş yapamazsınız. Mesela cihazınızı yanlışlıkla iTunes’ten update ederek iOS 4.0.2 sürümüne geçirdiniz, siz geriye dönük olarak cihazınızı iOS 4.0.1‘e geri döndüremeyeceksiniz demektir.

İşte bu noktada SHSH kaydı dediğimiz, cihazınızın etiketi ile yüklü olan sürümün birlikte tanımlanmasını sağlayan ve imzalama dediğimiz bu sistemin jailbreakli telefonlarca Cydia üzerinden otomatik olarak tanımlanması veya bir program vasıtası ile telefonunuza ait SHSH kaydının bilgisayara kaydedilmesi gerekir. Böylelikle sizler mesela iOS 4.0 yüklüyken jailbreak yapılan bir telefonun cydia veya bilgisayarınıza alınan SHSH kaydı ile iOS 4.0.2’ye geçmiş bile olsanız tekrar 4.0 veya 4.0.1 sürümüne geri dönüş yapabilirsiniz. Kısacası SHSH kaydı, yükseltilen sürümden geriye dönmek adına kullanılır ve bunun için gereklidir.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi SHSH kaydı almak için iki yöntem vardır, bunlardan bir tanesi bu işi Cydia üzerinden Saurik sunucu diye tanımlanan sunucuya kaydetmek ve bir de bilgisayarınıza SHSH kayıt dosyasını oluşturmak şeklinde yapılır. Böylelikle istenirse SHSH kaydı otomatik olarak cydia’ya ait sunucularda depolanabileceği gibi isterseniz ayrıca bilgisayarınıza da SHSH tanımlama kayıt dosyasını kaydedebilirsiniz.

Cydia Üzerinden SHSH Kaydı Nasıl Yapılır?

Cydia SHSH KaydıTelefonunuz jailbreak işlemi sonunda Cydia deposuna sahip olur, menüden Cydia simgesine tıkladığınızda ilk defa çalıştırdığınız için soldaki ekranla karşılaşırsınız. Bu ekranda işaretli alandaki “Make my life easier, thanks” butonuna basmak sureti ile cihazınızı tanımlayan ECID numarası cydia (saurik) sunucusu tarafından kayıt altına alınır. tabi bu kayıt için bir başvuru anlamındadır, o anda hemen işleminiz sonuç almayabilir, cydia sunucularındaki taleplerin yğunluğuna göre 1-2 gün sürebilir.

Belli bir süre içinde telefonunuzun ECID numarasına göre SHSH kaydınız alınacak ve sisteme kaydedilecektir. Artık bundan sonra, örneğin iOS 4.0 yüklüyken bu jailbreak işlemi yapılmışsa siz 4.0.1 veya 4.0.2’ye geçtiğinizde tekrar geriye doğru 4.0.0 veya 4.0.1’e cihazınızı geri sürüme alabilir hale geleceksiniz ki bu işlemin de nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Cydiadan SHS Kaydı Nasıl YapılırCydia’nın SHSH kaydınızı aldığına emin olmadan asla bir üst sürüme telefonunuzu almayın, belki kayıt işlemi gerçekleşmemiş olabilir ve siz bir daha geriye dönemeyebilirsiniz. Eğer SHSH kaydınız Cydia sunucularına kaydedilmişse cydia uygulamasına bir dahaki girişinizde (sağdaki resim) ilgili alanda bu işlemin yapıldığı ve hangi sürümler arasında geçiş imkanı verildiğini de görebilirsiniz.

Ok işareti ile işaretlenmiş alandan baktığımızda örneğimizdeki gibi yahut sizin aldığınız sürüme ait numaralarla beraber SHSH kaydınız gösterilir. SHSH iOS 4.0, 4.0.1, 4.0.2 kaydımızın yapılmış olduğunu bu sürümlerden her hangi birisinden bir diğerine dönüş yapabileceğimi görebiliyorum.

Böylelikle cihazımın sürümü iOS 4.0.2 olduğunda bu sürüme uygun jailbreak olmadığından ben cihazımı istediğim gibi kullanamayacağımdan jailbreak imkanı tanınan 4.0.1 sürümüne tekrar indirebilir ve ardından jailbreak işlemini yapabilirim demektir.

SHSH kaydının ne anlama geldiği ve cydia üzerinden bu kaydın nasıl alınacağını anladıktan sonra dilerseniz bir de bu işlemin program vasıtası ile nasıl yapılacağı ve SHSH kaydının alınarak bilgisayarımıza nasıl kaydedileceğine bakalım.

Umbrella ile SHSH Kaydı

TinyUmbrella SHSH Kaydı

iPhone’umuzun SHSH kaydını bilgisayarımıza kaydetmekte kullanabileceğimiz, aynı zamanda ECID numarası denilen ve cihazımızı tanımlayan numarayı bulabileceğimiz olan Umbrella programını windows kullanıcıları için Umbrella Win linkinden, mac kullanıcıları da Umbrella OS linkinden indirebilirler.

Programı çalıştırdığımızda”Save My SHSH” butonu ile kaydımızın bilgisayarımıza kaydedilmesini sağlayabilir, hemen altında yer alan kısımdan da telefonumuzun model ve sürüm bilgilerini görebilir en altta yer alan pencereden de durum bilgisini UUID kaydına ait bilgileri görebiliriz.

Bu ekranda “Save My SHSH” butonuna basalım;

SHSH SUCCESSFULLY saved! yazısını gördüğümüzde artık TinyUmbrella aracılığı ile telefonumuzun SHSH kaydını almışız demektir. Yanındaki [Click Here to Open] linkine basarak hangi dizine bu yedeğin alındığını da görebiliriz.

SHSH Bilgisi

Artık cydia üzerinde olmasa da bilgisayarımızda bir SHSH kaydımız var ve biz yine cydia’ya kayıtlı gibi ilgili sürümlere telefonumuzun sürümünü geri alabiliriz demektir.

Yine soldaki resimde görüldüğü gibi “Display SHSHs” butonuna basarak SHSH kaydımızın hangi sürümler dahilinde alınmış olduğunu ve bilgisayarımıza kayıt olduğunu görebiliriz.

TinyUmbrella Kayıtlı SHSH

Resimde kayıt altına alınmış olan sürümlere ait SHSH kayıtlarımızı görebiliriz. Bu örneğe bakarak cihazımı iOS 4.1 sürümüne yükseltmiş olsam dahi iOS 4.0 sürümüne geri dönme imkanımın olduğunu görüyorum. Tüm görünen sürümler arası geçiş yapabilir ve yanlışlıkla sürüm yükseltmesi sonucu cihazıma jailbreak yapamamaktan böylece kurtulmuş oluyorum demektir.

Umarım sizler için yararlı bir bilgi paylaşımı olmuştur ki bir dahaki anlatımımızda TinyUmbrella’yı kullanarak iTunes’ten nasıl sürüm geri yükleme işlemi yapabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Güncelleme: TinyUmbrella sabit konumuza ve detaylı anlatıma buradan >> erişebilirsiniz.