Sn0wbreeze iPhone iPad iPod Touch Jailbreak

Sn0wbreeze iPhone iPad iPod Touch Jailbreak
6 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 65.107 kez okundu.

Blogumuza göstermiş olduğunuz yoğun talep ve zaman içinde değişik iPhone iPad ve iPod Touch jailbreak programlarının olması sebebi ile ulaşmak istediğiniz bilgiye erişmekte zorluk çekebileceğinizi düşündük. Üstelik her bir jailbreak programının da yine kendi içinde değişik sürümlerinin çıkması nedeni ile bu karışıklık zaman için de daha yoğun bir biçimde olacağı kanaatine vardık. Bu nedenle de jailbreak uygulamalarının daima en son sürümünü ve bilgisini bulabileceğiniz ayrı bir kategori açma ihtiyacı hissettik. Böylece Sn0wbreeze jailbreak konusundaki en yeni jailbreak sürümünü daima bu başlık altında bulabileceksiniz. Sürekli güncel tutacağımız bu başlık altında sadece sn0wbreeze jailbreak programının sürümlerini takip edebilirsiniz.

sn0wbreeze.png

Hem Sn0wbreeze jailbreak sürümlerini takip edebilecek hem de bu jailbreak metodu ile ilgili merak ettiğiniz özelliklerini bu başlık altından sizlere sunacağız. İsterseniz söze basit anlamı ile jailbreak nedir? sorusunun yanıtını vermekle başlayalım;

Jailbreak Nedir?

Her jailbreak programı gibi amaç iPhone, iPadi iPod Touch, Apple TV gibi cihazların üretici firma Apple tarafından koyulmuş olan sistem kilidini açmaktır. Jailbreak, hacker’lar tarafından iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV gibi cihazların sistem açıklarını bulmak ve bu açıklardan faydalanılarak geliştirdikleri exploit uygulamaları üzerinden sistem kilidini kaldırmak olarak izah edilebilir. Böylelikle cihazlarınızın sistemine bazı programlar ile erişimini sağlayabilir ve istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkanına sahip olursunuz. Bu müdahalelerin başında sim kilitli cihazların sim kilidini açmak (unlock) ve uygulama, müzik, video ve tüm dosyaları iTunes dışında özgürce yüklemek gibi işlemlerin önünü açmış olursunuz.

Temel olarak jailbreak’in amacı bu olup crack diye tabir edilen ve ücretli uygulamaların bedava yüklenmesini sağlayan sistem kilidi kaldırma işlemidir. (crackli uygulamaları kullandıktan sonra beğendiğiniz uygulamaları satın almak etik açısından da hak ihlali açısından da daha uygun bir davranış olacaktır.)

Sn0wbreeze Jailbreak Nedir?

Sn0wbreeze resmi web sitesi iH8sn0w‘dur, diğer jailbreak uygulamalarından farklı olarak iOS için Custom Firmware (kişiselleştirilmiş işletim sistemi) oluşturmakta kullanılır. Bu jailbreak uygulamasının en temel ve en önemli özelliği baseband diye adlandırıla modem sürümünün korunarak iOS sisteminin sürümünün yükseltilmesini sağlar. Bu özellik unlock ihtiyacı olan cihazlar için önem arzettiğinden halen unlock’lu olarak kullanılan cihazların sürüm yükseltmesi sonrasında tekrar kullanılabilir olmasını sağlamak adına baseband sürümünü de koruyarak işletim sisteminin yükseltmesini yapmasıdır.

Sn0wbreeze ile Jailbreak Nasıl Yapılır?

Temel anlamda sn0wbreeze ile jailbreak yapma şekli standart olmakla beraber sn0wbreeze’in yeni bir sürümü yayınlandığında o sürüme bağlı olarak arayüzde değişiklikler arzedebilir. Bunu da düşünerek sizlere yazımızın bundan sonraki aşamasında yapacağımız en güncel anlatımı ilerleyen zamanlarda da güncelleyerek hem konunun hem de sn0wbreeze jailbreak uygulamasının anlatımını güncel tutacağız.

Sn0wbreeze Jailbreak Uygulaması

Sn0wbreeze Custom Firmware Hazırlama & Jailbreak

Not: Öncelikle aşağıdaki anlatımda eski sürüm adını görmeniz sizi yanıltmasın, metodda ve jailbreak uygulamasında değişiklik olmadığından sürümlere özel farklı anlatımlar hazırlama gereği duymadık. O nedenle sürüm numarasını dikkate almayın, siz en son sürüm iOS ile uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki yönergeleri adım adım yaptığınızda Sn0wbreeze ile custom firmware dosyasını başarılı bir şekilde oluşturabileceğiz (Mac için aynı işlevi yerine getiren PwnageTool için yazının sonuna bakın) ve aynı zamanda jailbreak işlemini de yapmış olacağız.

Birinci Adım: Öncelikle iOS  orjinal firmware dosyasına ihtiyacımız olacak, orjinal IPSW dosyalarini internetten bulabilirsiniz.

İkinci Adım: Yukarıdaki bağlantıdan Sn0wbreeze uygulamasını indirelim.

Üçüncü Adım: Sn0wbreeze  uygulamasını zipten çıkararak çalıştıralım;

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

Dördüncü Adım: Artık custom firmware, yani kişiselleştirilmiş ve uygunlaştırılmış firmware hazırlama aşamasına geçiyoruz.

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

 1. Bu resimde de göreceğiniz gibi bu aşamada Sn0wbreeze 2.5 sürümünün yeni bir sürümünün olup olmadığının denetimini “Check for Update” butonu ile .yapabiliriz. Biz zaten en son sürüme sahip olduğumuzdan bu adımı geçiyoruz ve “Ok” butonuna basıyor ardından bir diğer aşamaya geçiyoruz.
 2. iOS 4.3.1 için Sn0wbreeze 2.5 bölümü gelecek burayıda ileri butonu ile geçiyoruz.
 3. Sıra geldi iOS 4.3.1 orjinal firmware dosyamızı programa göstermeye, yazımızın sonundaki linklerden cihazımızın modeline uygun firmware IPSW dosyasını indiriyoruz ve indirme işlemi tamamlandığında “Browse” butonuna tıklıyoruz
 4. İndirdiğimiz iOS 4.3.1 sürümüne ait IPSW dosyamızı çift tıklıyor ve programa göstermiş oluyoruz.
 5. iOS 4.3.1 firmware dosyamız bu aşamada kısa bir süre işlenecek ve dosyanın doğru dosya olup olmadığı gibi kontrolleri yapacak.
 6. Bu ekran ile karşılaşmışsak IPSW dosyamızı program başarılı bir şekilde tanımış olduğunu anlayacağız, eğer hata alırsak indirdiğimiz dosyanın cihazımıza ait IPSW dosyası olduğunu ve sağlam olduğunu kontrol edip ilgili aşamayı tekrar yapmalıyız. Sorun yaşamadığımızı düşünerek yine ileri butonu ile bir diğer aşamaya geçelim.
 7. Eğer cihazımızda iOS 4.3.1 sürümü yüklü değil ve ilk defa bu program aracılığı ile oluşturduğumuz custom firmware ile yükleme yapacaksak “Baseband Preservation Mode” seçili olmalı. Eğer zaten iOS 4.3.1 sürümüne sahip bir cihaz sahibiysek bu durumda “Simple Mode” kısmı seçili halde devam edeceğiz. “Expert Mode” ise ileri seviyede iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıcıları için seçmeli özelliklerin belirlenebileceği kısım olduğundan buraya değinmiyorum.
 8. Basebandi koruyarak alt sürümden iOS 4.3.1 sürümüne yükselteceğimizi işaretlemişsek ilgili fonksiyonun seçili olduğunu görüyoruz. İleri butonuna tıkladığımızda orjinal IPSW dosyamızın oluşturulma işlemini başlatmış olacağız.
 9. Şu anda custom firmware dosyamız hazırlanıyor siz bu arada beklemekten sıkılmayasınız diye programın üreticisi Pac-Man oyununu oynayabilmeniz için bir menü oluşturmuş. Dilerseniz “Pac-Man” butonuna basıp oyunu oynayabilir yahut bir diğerine basıp programın işlemini bitirmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca ekrana cihazınızın aktivasyonunu da yapabileceğiniz bir ileti açılacak bunu da “evet” olarak seçerseniz cihaz aktivasyonu yapılmış olacaktır. (Aktivasyon, orjinal sim istenmesi halinde bu ekranı geçmekte kullanılan ilk defa orjinal sim takma ve itunesten aktif etme işlemine ihtiyaç duymamanızı sağlayarak aktivasyon yapar bu unlock ile karıştırılmamalıdır, bu işlem unlock ile alakalı değildir)

snowbreeze

Kısa süreli bir bekleyişin ardından yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi cihazımız artık bilgisayarımıza bağlanabilir. Start butonuna tıklayarak cihazınızı DFU moduna alma işlemini yine bu program aracılığı yapabilirsiniz

Beşinci Adım: Artık bu aşamada iTunes programını açıyoruz ve hazırlanmış olan custom firmware dosyasını göstermek suretiyle yeni sürümü cihazımıza yükleyeceğiz. Bunun için İtunes programında yer alan “restore” butonuna klavyemizin “shift” (üst) tuşuna basarak tıkladığımızda az önce oluşturduğumuz iOS 4.3.1 custom firmware dosyamızı gösteriyoruz ve arkamıza yaslanarak baseband korunarak, eğer expert mode’da seçim yapmışsak belirlenen o özelliklerle iOS 4.3.1 sürümünün jailbreakli ve aktivasyonu yapılmış bir şekilde hazırlanmasını bekliyoruz.

Altıncı Adım: Bu aşamadan sonra eğer baseband sürümümüz uygunsa Ultrasn0w uygulaması ile cydia üzerinden yükleyerek unlock’u da yaptıktan sonra cihazımız kullanıma hazır olacaktır.

Sn0wbreeze Custom FW Hazırlama Video (iOS 5.0.1)

Etiketler:

Sn0wbreeze iPhone iPad iPod Touch Jailbreak Konusuna 396 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa dedi ki:

  Üstat birazda jailbreakme yöntemini açıklasan şuan en kolay olanı ve üstelik 4.3.3 sürümü de untethered jailbreak yapabiliyor. (yanlış bilmiyorsam)

 2. elmadoktoru dedi ki:

  🙂 onun pek anlatilacak bir yani olmadigindan ayrica deginmemis olabilirim kullanimi cok basit ama yine de tabiki konusu var http://www.elmadoktoru.com/?p=3003

 3. mucho dedi ki:

  Bunu başka bir sitede GAVEY’i çalıştırmak için olduğunu okudum bu konuda ne dersiniz hocam.

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Bu metoddan mı bahsediyorsun, gevey ile alakası yok geveyden çok önce de vardı

 5. Sercen dedi ki:

  Download linklerinde 3GS için 4.3.3 versiyonu bulunmakta. Bu sistem 5.0 için uygulanamaz mı ?

 6. elmadoktoru dedi ki:

  3gs için sn0wbreeze ile kendiniz aynısını oluşturabilirsiniz ve yüklersiniz

 7. impressionner dedi ki:

  hocam burda snowbreze ile ios 5 final surumu jailbreak yapilabiliyormu?

 8. blessedwarrior dedi ki:

  abi merhaba tekrar. butun işlemi gerçekleştirdim lakin itunes den shift restore yaptıktan sonra Eror 3194 ü veriyor. Birkaç forumda okuduğum kadarıyla windows sistem32 drivers etc host dosyasına 74.208.105.171 gs.apple.com u ekleyin diyor onuda yaptım ama yine aynı hatayı verdi ardından restart yaptım bilgisayarı hala aynı hatayı veriyor bu durum da ne yapmam gerekiyor ? iyi çalışmalar

 9. elmadoktoru dedi ki:

  O halde hosts duzenlemesi ise yaramiyor yahut shsh kaydi yok. Tarayiciya gs.apple.com yazinca cydia cikiyor mu cikiyorsa sorun yok

 10. blessedwarrior dedi ki:

  Abi sh kaydi var tinnyumbrealla ile yaptin ayrica cydia dan da var ama yapamiyorum restore islemini

 11. elmadoktoru dedi ki:

  3194 hatası ya shsh yahut hosts dosyasından kaynaklı olur başka da olmaz cihaz kapalıyken dfu moduna alacaksın (siyah ekran) o şekilde yükleyeceksin olur. Bir de bazen firmware dosyasını başka yerden de indir dene fw hatasından da kaynaklanabilir.

 12. Alper Y dedi ki:

  Tekrar merhaba Mehmet Bey,

  Söylediğiniz gibi 3Gs e tekrar 4.3 custom FW yüklemeyi denedim. Öncelikle snowbreeze 2.3b4 ü edindim. Custom FW yi “Baseband Preservation Mode” da oluşturdum.

  iTunes da restore sırasında -host dosyasını bahsettiğiniz şekilde düzenlememe rağmen- 3194 yada 1600 hata kodlarını alıyorum. Bunu şu şekilde çözüyorum.

  -TinyUmbrella da Start TSS Server diyorum.
  -Cihazı DFU Mode a alıyorum. (Dediğim gibi ekran görüntüsü yok ama usb bağlantı sesleri ile ayarlıyorum.)
  -iReb r4 ü çalıştırıyorum.

  Bu işlemlerin ardından iTunes u açıp restore yapabiliyorum. Telefon ekranında Snowbreeze işareti çıkıyor. Altındaki kutucuk doluyor. Fakat cihaz açılmıyor. DFU modda kalıyor.

  Yanlış yaptığım birşeyler olmalı herhalde…

 13. yalper dedi ki:

  Tekrar merhaba Mehmet Bey,

  Söylediğiniz gibi 3Gs e tekrar 4.3 custom FW yüklemeyi denedim. Öncelikle snowbreeze 2.3b4 ü edindim. Custom FW yi “Baseband Preservation Mode” da oluşturdum.

  iTunes da restore sırasında -host dosyasını bahsettiğiniz şekilde düzenlememe rağmen- 3194 yada 1600 hata kodlarını alıyorum. Bunu şu şekilde çözüyorum.

  -TinyUmbrella da Start TSS Server diyorum.
  -Cihazı DFU Mode a alıyorum. (Dediğim gibi ekran görüntüsü yok ama usb bağlantı sesleri ile ayarlıyorum.)
  -iReb r4 ü çalıştırıyorum.

  Bu işlemlerin ardından iTunes u açıp restore yapabiliyorum. Telefon ekranında Snowbreeze işareti çıkıyor. Altındaki kutucuk doluyor. Fakat cihaz açılmıyor. DFU modda kalıyor.

  Yanlış yaptığım birşeyler olmalı herhalde…

 14. elmadoktoru dedi ki:

  iTunesten yapılan yükleme sonunda herhangi bir hata var mı? Yoksa normal şekilde cihazdaki yükleme kutusu doluyor ve sonunda itunes hata vermiyor değil mi? dosyasını indirip zipten çıkarın ve bunu anlatımında olduğu gibi uygulayın. DFU moddan kurtaracak mı bakalım

 15. yalper dedi ki:

  iTunes restore sonunda 10dan geriye doğru sayıyor. Cihazın yeniden başlatılacağı şeklinde birşeyler yazıyordu sanırım.

  fixrecovery i daha önce 4.3.1 kurduğumda denemiştim, başarısız olmuştu. Şimdi tekrar denedim ve yine sonuç alamadım.

  Bunların nedeni 4.3.x de hiç bir SHSH kaydımın olmaması mı? Upgrade yaparken de SHSH kaydı benim için bir sorun teşkil ediyor mu?

 16. elmadoktoru dedi ki:

  Shsh kaydı olmadığında sadece mevcut sürüme restore edebiliyorsunuz yoksa bunun üzerinde sadece son sürüme olur. Tabi yukarı çıkan ios sürümü de shsh kaydı olmadığından düşürülemeyecek. Ama şu var ki sorun olsa yüklemezdi, yani iTunes hata verirdi vermeyip bitmişse ki öyle anlaşılıyor. Şu an cihazın sadece recovery mode durumundan çıkarılması lazım hepsi bu ve bunun da metodu bu. Bir tavsiyem de mevcut sürümünüzle uyumlu olan redsn0w ile jailbreak yapmanız ki sn0wbreeze üzerine olur mesele değil. Tabi untethered olan redsn0w sürümü ile yaptığınızdan emin olun

 17. yalper dedi ki:

  iTunes üzerinden normal restore yaparak ios 5 e geçiş yaptım. Şuan cihaz açıldı. İyi mi yaptım bilmiyorum ama insan panik ile ne yapacağını bilemiyor sanırım. 🙂

  Şuan cihaz açıldı ve aktive etmeye çalışıyorum. Ipod olarak bile kullanabilmek benim için birşeydi.

 18. elmadoktoru dedi ki:

  Bu en son careydi erken kullandiniz ama sonucta cihazi acmis ve kullaniyor oldugunuza gore aslolan da buydu.

 19. ertugrul dedi ki:

  hocam merhaba,
  daha önce başka başlık altında yazmıştım buraya yönlendirdiniz,
  cihazım yurtdışından geldi , 4.0.2 yüklü baseband korunmuş, burada anlatılanları 6.adıma kadar yaptım iphone açtım fakat “the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported” hatası alıyorum. hiç birşey yapamıyorum şu an. sadece 9.adımda ki cihazınızın aktivasyonunun yapabileceğiniz bir ileti açılmadı. nerde hata yapıyorum. custom firmware yükleme konusunda herhangi bir hata yapılmadı. yardımcı olursanız sevinirim

 20. elmadoktoru dedi ki:

  Şimdi sadece sim kartın aktivasyon işlemi kaldı, eğer elinizde cihazın alındığı ülkenin operatörüne ait sim kart varsa takıp aktifleştirin. Eğer sim kart yoksa bu durumda aktivasyonu redsn0w ile yapabilirsiniz. Konu burada http://www.elmadoktoru.com/?p=3948 o sayfada Redsn0w 0.9.9b6 indireceksiniz ve jailbreak adımlarını tıpkı jailbreak yapıyormuş gibi geçeceksiniz cydia yükleme vb. seçenekli bir alan gelecek burada seçili olan kutucuklardaki seçimleri kaldıracaksınız. Hiç biri seçili olmasın jailbreak değil aktivasyon işlemini böylece yapmış olacaksınız. Yahut tekrar sn0wbreeze ile yapıp bu sefer custom firmware oluşturma aşamasına başlangıçta size activation ile ilgili bir uyarı çıkacak ona evet dediğinizde aktivasyonlu olarak custom firmware oluşturabilirsiniz. Bunu seçmeden yani çıkınca hayır demiş olmalısınız. Sanıyorum gayet açık oldu.

 21. ertugrul dedi ki:

  tekrar merhaba,
  dediğiniz gibi yaptım telefon açıldı sorun yok fakat, cydia yüklemediğimiz için telefonda şu anda yok, nasıl Ultrasn0w ile unlock yapacağım. yani telefona cydia i nasıl atacağım.
  yardımlarınız için teşekkürler.

 22. elmadoktoru dedi ki:

  Custom firmware’i siz nasıl yüklediniz ben onu anlamadım. Sn0wbreeze ile yapacaktınız ve onunla yapmışsanız o zaman jailbreakte olmuş olması lazım. Siz custom firmware’i nasıl yüklemiştiniz ki?

 23. elmadoktoru dedi ki:

  Ek olarak siz eğer buradaki gibi custom firmware oluşturmuş ve oluşturulan o firmware ile itunesten restore yapmışsanız jailbreakin yapılmış olması ve cydianın gelmesi lazım. Yok siz buradaki anlatımda 6. adımdan öteye yapmadıysanız oluşturulan custom firmware yüklenmemiş, jailbreak yapılmamış olacaktır. Umarım yanlış bir şey yapmadınız ki size harfiyen diğer yorumda da söyledim ne yapmanız ne yapmamanız gerektiğini. Cihazın ayarlar ksımından hakkındaya girip bakın modem firmware ne yazıyor

 24. ertugrul dedi ki:

  Custom firmware’i Sn0wbreeze ile yaptım fakat bana 9.adımda ki cihazınızın aktivasyonunun yapılabilirliğine dair bir ileti gelmiyor, gelse evet diyeceğim fakat gelmiyor. modem firmware de bir sıkıntı yok. hala 01.59.00 ios version da 4.3.3 oldu. aktivasyon olmadığı için işleme Redsn0w 0.9.9b6 ile devam ettim fakat yüklerken install cydia seçeneğini kaldırdım tavsiyeniz üzerine . şimdi harici cydia nasıl yüklenir ona bakıyorum fakat bulamadım.

 25. elmadoktoru dedi ki:

  Aktivasyon için evet demeniz yeterliydi ama yapmadığınızda bunu redsn0w ile de yapabilirsiniz ki yaptınız da. Ama ben ios 5 yükleyeceğinizi zannetmiştim, neyse şimdi size lazım olan cydia safari tarayıcısını açın cihazda ve jailbreakme.com yazın siteye gittiğinde orada install cydiayı göreceksiniz basitçe tıklayıp jailbreak yapın cihazınızın önce wifi ayarlarını yapın.

 26. burak dedi ki:

  arkadaslar simdi ben hepsini yaptım ama en güncel sürüm olarak görünüyor ipad ben onu nasıl tekrar update yapacağım acil yardım

 27. elmadoktoru dedi ki:

  Şimdi siz ne yapmak istediğinizi tam olarak yazarsanız doğru bir şekilde yönlendirelim. Şu anda cihazınızda hangi sürüm var ve siz ne yapmak istiyorsunuz

 28. barış dedi ki:

  ios 4.1 den 4.3.3 e gecmek istiyordum, snowbreeze ile bunu yapmamı önermiştiniz, snowbreeze sürümü olarak da 2.7.2 önermişsiniz, ancak güncel sürüm 2.7.3, özelikle mi eski sürümü önerdiniz acaba?

 29. elmadoktoru dedi ki:

  Tethered ve untethered bir yana her jailbreakin bir çok sürümü yayınlanıyor ve bunları aklımızda tutmak haliyle çok zor. Bahsettiğiniz sürüm ve haberi http://www.elmadoktoru.com/?p=3942 bunu dikkate alabilirsiniz.

 30. ahmetkan dedi ki:

  üstad, arkadaşım amerikadan iphone 3gs getirmiş kullanıyordu.kasılmaya başlayınca bana bi format atalım dedi. hiç araştırmadan direk itunes a bağlayıp ios5 i yükledim. itunes da there is no sim… uyarısı vermeye başladı. telefonu etkinleştirmeyi de doğal olarak beceremiyorum. bu nedenle baseband ı da göremiyorum.
  bu işlemler sonucunda baseband değişmiş midir ve değişti ise ne yapmalıyım?
  elimdeki baseband ios5 için uygun değilse ve ben jailbreak yapmaya kalkarsam ne gibi sorunla karşılaşırım.
  yoksa ios 4.3.3 e mi dönmeliyim?
  jail-break işlemi için ios5 in 3gs firmware lerini indirdim ancak dmg dosyası var ipsw dosyası yok nasıl dönüştüreceğim?.
  biraz fazla ve karışık olmuş olabilir kusura bakmayın.
  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 31. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba, 4.3.3 donusu sizi kurtarmaz artik baseband yukseldi ve yazilimsal unlock imkanini kaybettiniz maalesef. Sadece ipad basebandi yukleyerek unlcok yani sim kilidi kalkar ve hat gelir. Sag en ust kosede arama kutusuna ipad baseband yazarak bilgilere yoruarla beraber onerileri de okuyabilirsiniz. Dmg uzantili olan mac icin siz windowsa uygun surumu bulmalisiniz ki son yorumlarda 3gs icin kink verdim. Redsn0w konusundan da sim aktivasyon (unlock degil) yapabilirsiniz onun da resimli anlatiminda bu konu mevcut

 32. enes dedi ki:

  merhaba
  4.3.5 tethered jailbreakli iphone 4üm var…
  4.2.1 4.3.3 shsh kayıtlarım var cydia da
  öncelikle işlem yapmadan danışayımda geç olmasın dedim
  4.3.3 e geçip untethered yapabilir miyim…
  aslında istediğim ios 5i jailbreak yapmadan kurup aktivasyon almam ama t mobile kartım yok
  redsnow ile jailbreak yapmasamda aktivasyon yapabilir miyim?

 33. elmadoktoru dedi ki:

  Aktivasyon için ya sn0wbreeze ile custom yahut da redsn0w ile aktivasyon yapmanız gerek. Evet iOS 4.3.3 yaparak untethered jailbreak imkanınız mevcut

 34. elmadoktoru dedi ki:

  Ayrıca ios 5 aktivasyonunu da bu sayfadaki http://www.elmadoktoru.com/?p=3948 anlatımda sona doğru göreceğiniz şekilde yaparsınız. Jailbreaksiz olarak

 35. ahmetkan dedi ki:

  üstad, 3gs cihazı tiny umbrealla ile kontrol edeyim derken installed baseband versiyon: 06.15.00-6.4_M3S2 olduğunu ve cihazın 31. haftada üretildiğini öğrendim.
  bu durumda ios 5’i jailbreak yaparak tethered olarak kullanabilir miyim yoksa shsh kaydına göre hangi versiyonda ise 4.1 veya 4.3.3 untethered mi yapmalıyım?
  öğrendiğim kadarıyla shsh kaydı olmaksızın o versiyonda telefon kullanılmıyor ama emin olmak istedim.
  bu arada bir çok program var jailbreak için, siz hangisini öneriyorsunuz?
  iyi çalışmalar, teşekkürler

 36. elmadoktoru dedi ki:

  Bir cok jailbreakin olmasi dogal her ios surumunde yeni jailbreak surumleri de cikiyor. Yukarida sag ist kosedeki arama kutusuna ornegin ios 5.0 jailbreak yazarsan uyumlu jailbreak ve surumunun numarasi ile uygulamayi gorebilirsin. Bu baseband zaten ipad basebandi oldugundan tethered olarak 5,0 kullanirsin bazi 3gsler sorun yasiyor unlockta net bir sey diyemiyorum amayuksek ihtimal calisir olmadi shsh kaydi olan istedigin bir surume dusurebilir ve unlock yaparsin

 37. mali dedi ki:

  hocam butun islemleri yaptim benim iphonede iPhone4 5.0.1-9A405 surumu masaustune programin sundugu 5 cikti sn0wbreeze_iPhone 4-5.0.1 itunesi acip yuklemeye calistigimda hata verio sebebi ne suanda tel acilmio usb kablosu bagli itunes isareti cikio basllatigimda da olmuo acil donersen sevinirim

 38. elmadoktoru dedi ki:

  iTunesten yuklerken bir hata numarasi vermesi lazim o numarayi sitenin en ustundeki arama kutusuna yazmaniz yeterli ayni sorunu yasayan bir cok kullanicinin sorduklari sorulardan. Diger yorumlar gorunecektir size cozumun sunuldugu

 39. mali dedi ki:

  hocam herseyi yaptim telefona cydia yuklendi faka cydia acilmio neyapmam lasim yardimmmmm hirs yaptim yapcam jailbreak

 40. elmadoktoru dedi ki:

  Cydia yüklenmiş ama tıklanıldığında açılmıyorsa (beyaz simge de olabilir) yeniden cihazı kapatıp açın tabi just boot işlemini tekrar yapmanız lazım bu şekilde sorun kalmayacaktır

 41. mali dedi ki:

  just boot nasil yapicam yenden cydia ve safari acilmio Sn0wbreeze 2.8.b11 bu programla yaptim yardimmmmmmmmmm saygilar

 42. elmadoktoru dedi ki:

  Yorumunuza tek “m” koymanız yeterli olacaktır, online isem zaten yanıt veriyorum. Just boot redsn0w jailbreak uygulaması ile yapılan bir işlemdir http://www.elmadoktoru.com/?p=3948 sayfasından detaylı resimli anlatıma erişebilirsiniz.

 43. barış dedi ki:

  snowbreeze kullanarak ios 4.1 den 4.3.3 e geçmeye çalışırken 3194 hatası aldım, acaba bunun sebebi itunes 10.5.1 kullanıyor olmam olabilirmi, 4.3.3 için 10.2.2 mi kullanmalıyım, ios sürümünü ilk defa yükseltmeye çalışıyorum da, teşekkürler.

 44. elmadoktoru dedi ki:

  Merhabalar, sitenin sag ust kosesindeki arama kutusuna 3194 yazarsaniz hem konulara hem de yanitlanmis yorumlara ulasabilirsiniz. En cok sorulanlardandir ve cok yerde detayli yaniti verilmisti.

 45. barış dedi ki:

  dediğiniz gibi yaptım ve 3194 hatası ile ilgili epey birşeyler okudum, fakat şu sorunun cevabını bulamadım, 4.3.3 e yükseltirken itunes sürümünün önemi var mı, son sürümü kullanıyor olmam sorun yaratırmı, 4.3.3 e yükseltmek için itunes 10.2.2 kullanmaya gerek varmı?

 46. elmadoktoru dedi ki:

  Sizin bu sorduğunuzun temeli 3194 hatasına dayandığından ayrıca yanıt isteyeceğinizi düşünmedim. Eğer host dosyasını düzenler ve adres satırına (bilgisayardan) gs.apple.com yazdığınızda apple’ın orjinal sitesinin hata sayfası yerine cydia’ya yönlendirirse hosts dosyasındaki değişiklik tamam ve itunes ile ilgili hatayı almaksızın yükseltebilirsiniz demektir. 10.2.2 olsa da

 47. cozdemir dedi ki:

  hocam ios 5.0.1 e yükselttim iphone 4 ümü ve snowbreeze ile jealbreak yapıyorum devamlı fakat bu sefer yaptıgımda cydia ve safari felan acılmıyor şimdi tekrar restore edecem cihazı jealbreaki kaldıracam fakat neyi yanlış yapıyorum her seyi her zaman yaptıgım sekılde yapıyorum yanlışım nerede

 48. elmadoktoru dedi ki:

  Cihazı yeniden başlatın just boot yapın düzelir olmadı redsn0w ile üzerine jailbreak yapabilirsiniz

 49. barış dedi ki:

  snowbreeze in son surumunu (2.8.b11) kullanarak ios 4.1 icin custoM fw olusturabilirmiyim, yoksa custom 4.1 icin snowbreeze in ilgili eski surumumu bunu yapabilir sadece?

 50. elmadoktoru dedi ki:

  Yapamazsınız, zaten firmware gösterdiğinizde reddecektir o nedenle iOS sürümünüze uygun olan sn0wbreeze sürümünü kullanmalısınız. Bu durumda iOS 4.1 için Sn0wbreeze 2.1 kullanabilirsiniz.

 51. EREN dedi ki:

  MERHABA BU ERROR 3190 I NASIL COZUYORUM BIR TURLU ANLAMADIM BUTUN SITELERI GEZDIM VE UYGULAMAYI HARFIYEN YAPTIM AMA HALEN HATA VERIYOR :sad:(::sad:

 52. elmadoktoru dedi ki:

  Tümü büyük harften oluşan mesajlar yazmazsanız memnun olurum. Cevap ise şöyle ya yüklemeye çalıştığınız sürüm için shsh kaydınız yok, ya ipsw dosyanız bozuk yada host dosyasında düzenleme yapmamışsınız bu son söylediğim özellikle yapılmadıysa yukarıdakiler yapılsa da olmaz.

 53. elmadoktoru dedi ki:

  (devamı) Bu dosyada düzenleme yapmışsanız diğer dediklerimde tamam ise şu anda tarayıcınızın adres satırına gs.apple.com yazıp enter yaparsanız ve ekranda cydia görünüyorsa sorunsuzca halledersiniz demektir. Eğer apple’a ait bir sayfa çıkıyorsa hosts dosyası düzenlenmemiştir.

 54. ertugrul dedi ki:

  hocam iphone 3gs cihazımı snowbreeze 5.0.1 jailbreak yaptım ama restore işlemi bittiğinde cihaz açılırken dolum çubuğunun sonunda kaldı napabilirim ?

 55. elmadoktoru dedi ki:

  Dolacaktır yoksa hard reset yap cihaza bir daha açılmaya çalışsın yahut restore işlemini tekrarlarsın

 56. semih dedi ki:

  merhaba sitenizden ios 5.0.1 restore ipsw dosyasını ve snowbreeze programını indirdim ancak uygulamayı açıp ipsw dosyasını gösterdiğimde “not a valid ipsw” hatası veriyor. cihazım 3gs ios 5.0.1 ???

 57. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman ya indirdiğiniz ipsw dosyası cihaz modelinize uyumsuz, ya sn0wbreeze son sürüm değildir yahut indirdiğiniz 5.0.1 ipsw dosyasında sorun vardır

 58. ertugrul dedi ki:

  iphone 3gs cihazımı shsh kaydı almadan ios 5.0.1 e güncelledim unlock yapılabilirmi ?

 59. elmadoktoru dedi ki:

  Cihazınız sim kilitli ise unlock yapamazsınız hele basebandiniz yükselmiş ise hiç yapamazsınız. Basebandiniz 06.15 ile başlayan baseband ise bu durumda ultrasn0w ile yapılabilir ama o da 5.0.1 uyumlu değil. Shsh kaydı olan bir sürüme inip 06.15’li basebande sahipseniz kullanabilirsiniz.

 60. yusuf emre dedi ki:

  merhaba ben ipod touch 4 kullanıyorum . sürümümü dün 4.33 ten 5.01e yukselttim bunu yaparken 1600 hatasını aldım ve arastırıp hallettım bu sorunu. ancak sımdı bı sorun daha var yukselttıkten sonra safarıye ve cydiaya gıremıyorum hemen atıyor benı. ne yapabılırım acaba

 61. elmadoktoru dedi ki:

  Düzgün bir şekilde itunesten restore etmelisiniz. Sanıyorum sistemde soruna sebebiyet veren bir durum oluşmuş.

 62. suleyman ural dedi ki:

  “Cihazınız sim kilitli ise unlock yapamazsınız hele basebandiniz yükselmiş ise hiç yapamazsınız. Basebandiniz 06.15 ile başlayan baseband ise bu durumda ultrasn0w ile yapılabilir ama o da 5.0.1 uyumlu değil. Shsh kaydı olan bir sürüme inip 06.15’li basebande sahipseniz kullanabilirsiniz.”
  ben de bu durumdayım. iphone 4 gevey ile kullanıyordum. 5.0.1 yükledim telefon aktive olmuyor. önceki sürüme dönmem mümkün olabilir mi?

 63. elmadoktoru dedi ki:

  O söylediğim ve sizin alıntıladığınız 3GS içindi iphone 4 ler için değil. Basebandiniz yükseldikten yani 4.10’dan yukarı çıktıktan sonra shsh kaydınızın olduğu sürüme dönsenizde baseband düşmeyeceğinden geveyi kullanamazsınız

 64. suleyman ural dedi ki:

  anladım.
  teşekkur ederim

 65. wuslatta dedi ki:

  arkadaşlar iphone 3gs 16 gb var almanyadan geldi sürümü de 3.1 sim kilidini açtırıp bugüne kadar kullandım ama şimdi en çok kullandığım uygulama olan facebook a giremez oldum versiyon düşük olduğu için yeni yükleme yapamıyorum her yüklemek istediğim program yüksek versiyon istiyor sürümü yükseltcm ama sim kilidi tekrar devreye girecek acaba bu programla resimleri takip ederek yükseltebilirmiyim ve tekrar sim kilidi istermi…?? lütfen yardımcı olun arkadaşlar…ayrıca gevey nedir acabaa =S

 66. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten şu anda o konudasınız, sn0wbreeze ile jailbreak yapmak sürümü de yükseltir fakat basebandi korur bu nedenle de sim kilitli cihazınızı sorunsuzca yükseltirsiniz.

 67. wuslatta dedi ki:

  yani bu işlemi yaparsam sim kilidim bloke olmaz öylemi yoksa telefon ipod dan farksız olur valla…bide DFU nedir cihazın kapalı konumu mu…??ve son bişey bnm 3gs 16 gb için hangi restore yi indirecem diğer sayfada 3gs yazan yere tıkladım ama iPhone2,1_5.0.1_9A405_Restore yazan bi zip dosyası indi bunumu yükleyecem ben acabaa ksr bakmayın çok zahmetli oluyorum ama bol bol dua etcem size 🙂

 68. elmadoktoru dedi ki:

  Baseband yani modem firmware yükseltmeden sürüm yükseltmelisiniz size yabancı gelen terimleri de sitenin sağ üst köşesindeki arama kutusuna yazarsanız ilgili konulara hızla yönelir ve bu terimlere vakıf olabilirsiniz. DFU modun ne olduğu da zaten jailbreak videosunda mevcuttur.

 69. wuslatta dedi ki:

  kardeş DFU mod telefonu kapatmakmı oluyor anlayamıyorum yazıyorum yukarıya ama acıklayıcı bilgi verilmemiş ki hiçbir yerde biliyorsunuz ki bu konuda ufacık bi hata telefonun üzerine soğuk su içmemize sebeb olabilir bide ihyacım olan restore dosyası ( iPhone2,1_5.0.1_9A405_Restore ) bumu iphone 2 yazdığı için şüphe içinde kaldım o yüzden bu kadar çok soru soruyorum…terimler konusun da pek bi bilgim yok kusuruma bakmayın dediğiniz gibi arıyorum ama bulamıyorum lütfen bi yardım 🙁 🙁

 70. wuslatta dedi ki:

  DFU modunu buldum kardeş sanki ama diğerlerine henüz ulaşamadm… 🙁

 71. elmadoktoru dedi ki:

  DFU modun ne anlama geldiğini bilmenize gerek yok anlatımı takip etmeniz yeterli ayrıca videoda olsun anlatımda olsun bundan daha detaylı bir anlatım bulunmuyor dfu modunu ayrıca anlatmanın da gereği kalmıyor zaten videoda o da var bir kaç kere izleyebilirsiniz. Buradaki yorumlara bakarsanız ve konunun okunma sayısı itibari ile 27bin üzeri okunma sayısı olduğunu görünce (konu başlığının altında) dfu moduna almak için anlatımın yetersiz olduğunu yahut geldiğini söyleyen ilk kişisiniz 🙂 yapabileceğim başka bir şey olmadığı için üzgünüm

 72. wuslatta dedi ki:

  ha bu arada bnm modem firmware 05.11.07 miş şimdi farkettm….

 73. wuslatta dedi ki:

  yoo tamam DFU bilmem ney Moduna Gerek Kalmadı onu Hallettim de Simple mode mu olacak bnm ki yoksa baseband preservation mode umu seçecem acep sizi kızdırmak da istemiyorum ama yaa valla korkuyorum kitlenirse die indirmem gereken restore linkini verebilirmisiniz lütfen bnm indirdiğimle aynısımı acabaa 🙁 bu işlemleri yaptıktan sonra sim kilidi isterse bittiğim andır benim yaa 🙁 istemez dimii 🙁

 74. elmadoktoru dedi ki:

  Simple mod seçeceğinizi zaten konuda anlatıyorum videoda da 🙂 bu arada kızmak gibi bir durum bizde olmaz sadece “siz anlatamamışsınız” denirse kızıyoruz hepsi o 🙂 çünkü hepsi bir arada ve aradığına kolayca ulaşılabilen ender sitelerden birisidir ki bu konuda mütevazi olmaya gerek yok. Simple mode seçin ve devam edin. Videoya da bakın ve sürümü yükseltmek için bu programın çıkaracağı ipsw dosyasını itıunesten shift+restore’ye basmak sureti ile sürümünüzü yükselteceksiniz.

 75. wuslatta dedi ki:

  Çok tşkr edrm yaa inşallah becerebilirim 🙁 yaa son şey hep sordum ama söylemediniz restore dosyası hangisi olacak onu bulamadım bn çok masraflı oldum farkındayım 🙂

 76. wuslatta dedi ki:

  baseband koruma modu anlamına gelmiyormu bu seçenek 😀

 77. wuslatta dedi ki:

  pardon bnm jeton biras geç düşüyorda 🙂

 78. elmadoktoru dedi ki:

  Her türlü koruyor simple seçtiğinde ve restore dosyalarını cihazına göre seçerek buradan indirebilirsin. Şimdi çıkıyorum artık anlatımlara ve yorumlara bakarak diğer sorularına yanıt bulmaya çalışırsın selamlar http://www.felixbruns.de/iPod/firmware/

 79. wuslatta dedi ki:

  tşkr edrm o kadar çok soru sordum ki başınızı ağrıttım yardımlarınız için çok çok tşkr edrm 🙂

 80. wuslatta dedi ki:

  aynen dediğiniz adımlara göre yaptım tel kilitlendi açılmıyor 🙁 ne yapacam

 81. wuslatta dedi ki:

  şuan cihazı açmaya çalışıyorum hep Recovery Mode durumunda bekliyor açılmıyor…ayrıca itunes e cihası bağlayınca geri yükleme yapmalısınız diyor yani anladığım kadarıyla normal yoldan güncellemelisiniz demek istiyor 🙁

 82. elmadoktoru dedi ki:

  Kilitlenmekten kasıt nedir bilemiyorum, telefon ekranında ne var biraz bilgi verirseniz cihaz hangi konumda. Olmadı bir telefoncudan bu konuda destek alabilirsiniz. Kendiniz yapamıyorsunuz anladığım kadarı ile.

 83. wuslatta dedi ki:

  hani Recovery Mode ekranı varya açınca o geliyor yani ekranda usb ve itunes işareti geliyor adımları tam olarak takip ettim ama en son itunesten son adımı başlattım güncelleme yapılamıyor diye uyarı verdi ve bu ekran çıktı…

 84. wuslatta dedi ki:

  acaba normal yoldan güncelleme yapsam tekrar unlock yapma imkanım varmı….??

 85. elmadoktoru dedi ki:

  Şu anda sürüm kaç senin cihazdaki

 86. wuslatta dedi ki:

  cihas menüsüne ulaşamıyorum ki ekranda (please enter the pin code of your sım card connect your iphone to itunes again) diye bi yazı çıktı burdan biyere gitmiyor sadece kapatıp açabiliyorum teli…

 87. wuslatta dedi ki:

  bilgisayara da bağlıyorum itunes de (the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported) diye bi yazı çıkıyor…

 88. elmadoktoru dedi ki:

  Simin aktivasyonunun yapılması gerekiyor bunun için orjinal sim kart yoksa redsn0w ile yapmanız lazım http://www.elmadoktoru.com/?p=3948 konuya girin aktivasyon ile ilgili kısımı okuyup uygulayın ve olay bitti

 89. wuslatta dedi ki:

  kardeş yönlendirdiğin sayfada ( IPSW Dosyası Göstererek Jailbreak Yapma! ) yazan yere kadar yaptım telefon açıldı şuan içinde ios 5.0.1 (9A405) yüklü modem firmware 05.16.05 ve hala sim kilitli durumda ne yapmalıyım…?

 90. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten bu işlem jailbreak işlemi unlock yapmaz bu. Eğer cihazın sim kilitli ise bu basebandi zaten unlock yapamazsın

 91. wuslatta dedi ki:

  nasıl yanii şimdi sim kilidini açamayacak mıyım….??

 92. elmadoktoru dedi ki:

  Siz daha önce aynı baseband ile bu cihazı kullanabiliyor muydunuz?

 93. wuslatta dedi ki:

  hayır eski baseband ı 05.11.07 idi diye hatırlıyorum o şekildeyken kullanıyordum şimdi böyle oldu….

 94. elmadoktoru dedi ki:

  Valla bu blog, başka siteler, facebook, twitter ve özel işlerim derken kafam dopdolu verdiğiniz basebandde sorun yok ben cihazlar konusunda karışıklık yaşadım. Ultrasn0w uygulamasını yüklemeniz gerekiyor cydiadan o sizin cihazınızı unlock yapacaktır

 95. wuslatta dedi ki:

  peki onu nasıl yapacam yönlendirebileceğinişz bi site varmı cydia nın içine giriyorum ama nasıl bulacam ultrasnow u arama butonuna yazıyorum çıkmıyor….

 96. elmadoktoru dedi ki:

  Arama kısmında çıkar ama siz oradaki “o” harfi yerine sıfır “0” yazmalısınız yani ultrasn0w

 97. ahmet dedi ki:

  merhaba, ilk kez jailbreak yapıyorum harfiyen uyguluyorum. video ve rsimlerdeki gibi yaptığım halde en son ituneste masaüstüne çıkan restoreyi yüklerken hata 3194 veriyor. geri yükleme yapmıyor. ne yapmam gerek teşekkürler..

 98. elmadoktoru dedi ki:

  Sanıyorum bir kez de olsa tinyumbrellayı çalıştırmışsınız yahut 5.0.1 değil sürüm o nedenle bu hatayı alıyorsunuz

 99. wuslatta dedi ki:

  yaa bn bu son işlem olan sim aktivasyonu nu yapsam olmazmı ultrasn0w diye yazıyorum arama bile yapmıyor telefon 🙁 :S

 100. ahmet dedi ki:

  tinyumbrella nedir bilemiyorum dün 1 bugün 2 bu işle uğraşıyorum eniştem sizin sitenizi önerdi başka yere bakma dedi burada yapmaya çalışıyorum. telefonun versiyonu 4.3.3 onu yükseltmeden 4.3.3 fw yi indirdim.

 101. elmadoktoru dedi ki:

  @ahmet soruyu sorarken detay vermeyince uzaktan ne anlayabilirim bir düşünmeni rica ederim. Hangi sürümü yüklemeye çalışıyorsun ve 3194 hatası veriyor

 102. wuslatta dedi ki:

  05.16.05 baseband ı nasıl geçirecez kii 🙁 varmı böyle bi yol acaba telefonsuz kaldım yaa 🙁

 103. elmadoktoru dedi ki:

  Cydia içinde ultrasn0w yazıyor zaten nasıl arattığınızda bulamıyorsunuz gerçekten anlamıyorum sources kısmına girip orada yer alan kaynaklardan bulabilirsin de elle… Yahut sağ üstteki arama kutusuna ultrasn0w yaz bak aradaki sıfır o harfi değil. Bir çok konu ve yorum var bu konu hakkında. Dün geceden bu yana inan hayatımda en zorlandığım kişisiniz yani elimden geleni de yaptım

 104. elmadoktoru dedi ki:

  Sen ona geçmeyeceksin ultrasn0wu bir bulsan ki var cydiada onu yükleyeceksin o kadar

 105. elmadoktoru dedi ki:

  Abi olmadı zorlama hiç bir telefoncuya götür yapsın en azından kaç gündür haybeye uğraşmamış olursunuz.

 106. ahmet dedi ki:

  iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore indirdim bir kaç yerden uzantısını bir türlü .ipsw yapamadım. en sonunda bu prgramı buldum ”ipswDownloader” buradan bu sürümü indirdim. iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore ve sn0wbreeze-v2.7.3 ile yapmaya başladım bilgisayarım win7 64bit itunesde son sürüm. bu yukarıdaki restoreyi yüklerken hata 3194 veriyor..

 107. wuslatta dedi ki:

  kardeş özür dilerim farkındayım çok uğraştırdım seni ama source kısmına girdim ultrasn0w dosyası var ama başında da soru işareti var ve içine giriyorum içi boş hiç bişey yok valla…yani diyorsun ki bnm bu baseband e unlock yapılabilir doğrumu….?

 108. wuslatta dedi ki:

  kardeş buldum ultrasn0w u ve yükledim restart yazdı bastım ama çabuk kapanıp açıldı ve hala hat aranıyor yazıyor inşallah bulur yaaa 🙁

 109. wuslatta dedi ki:

  ya acaba bunun pasaport kaydı mı iptal oldu 🙁 bidaha kapattım açtım hala aranıyor yazıyor…

 110. wuslatta dedi ki:

  yine servis yok dedi 🙁

 111. elmadoktoru dedi ki:

  Bu baseband unlock yapılabilir bu şekilde imei kaydını kontrol edeceksin. Bir de ultrasn0wun bu sürümünde sorunlar vardı 3gs de sorun çıkıyordu bekleme durumundasın biraz eğer imei de sorun yoksa

 112. ahmet dedi ki:

  msj attım ekrana gelmedi bende bekliyorum. tekrar yazayım sn0wbreeze-v2.7.3 ve iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore sürümleriyle işlem yaptım. 4.33 sürümü yani. işetim sistemim win7 64bit itunes son sürümde.

 113. ahmet dedi ki:

  birde bu son itunesden restore yaparken DFU yaparken en son telefon kapanıyor o şekildeyken restoreyi yapıyorum dogrumu? yani tekrar telefonu açıpmı yapmak gerek acaba. dfu işlemini yaparken kapatıyor anlatımlarda açın telefonu vs.. yazmıyor.. o yüzden denemedim o şekil

 114. wuslatta dedi ki:

  Tamam imei sinı kontrol ettim bı problem yok kayıtlı gözüküyor yarın bı telefoncuya götürürüm yapabilecekler mı bakalım inşallah olur tskr eden kardes emegine saglık Allah razı olsun….

 115. ahmet dedi ki:

  yazdığım msjlar gelmiyor bi türlü üye oldum bende :d

  3. kez yazayım memo abi; cihazım iphone 4 32gb 4.3.3 sürümünde, iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore sürümünü kurmaya çalışıyorum ve sn0wbreeze-v2.7.3 ile itunes son sürüm işletim sistemim win7 64bit 3194 hatası alıyorum. DFU işlemini yapınca en son tel kapanıyor ve kapalıyken itunesde işlem yapıyorum bundanmı olmuyor teli açmakmı gerek? restore ederken ?

 116. ahmet dedi ki:

  aynen böyle abi ;
  silinmiş

 117. ahmet dedi ki:

  ordamısın abi??

 118. elmadoktoru dedi ki:

  Abi yazdıkların geliyor ve üst üste gelmiş, 4.3.3 sürümüne shsh kaydın var mı

 119. ahmet dedi ki:

  yok shsh hiç yapmadım ne olduğunu okudum daha önce jb yapılan telefonlar için yapılan bir işlem.. bu telefonu almanyadan akrabam getirdi 2-3 ay kullanmış bana verdi. bu tarz şeyler yaptıgını sanmıyorum anlamaz. verdi derken uygun bir fiyata bedavaya deil 😀

 120. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman cihazınızı 4.3.3’e veya başka bir şeye güncelleyemezsiniz. Sadece son sürüm olan 5.0.1 dışında. Shsh kaydı bu işe yaradığını sanıyorum farketmediniz.

 121. ahmet dedi ki:

  ben 4.3.3 versionumu yükseltmeden jailbreak yapmak istiyorum. 4.3.3 jb yi eniştem kullanıyor 5.01 iyi olmadığını biliyorum henüz.. yapma şansım yokmudur? detaylı bilgi verirseniz sevinrim acemiyim kusura bakmayın..

 122. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 4.3.3 ise sizin bunlarla neden uğraşıyorsunuz direk http://www.jailbreakme.com sitesine girin telefonun safarisinden sonra cydia resminin altında install cydia var instal butonuna tıklayın jailbreak yapın

 123. ahmet dedi ki:

  evet yaptım onu dün kurdum cydia girdim en üstte shsh:ios 5.0.1 yazıyor eniştemdekinde 4.3.4 müne yazıo yanındada 5.0.1 yazıyor o 5-6 ay önce yaptı. yani bu programla jailbreak yapmışmı oluyorum? onda bi program var ayriyetten. app store gibi herşeyi ücretsiz indiriyor ben onu nasıl yaparım?

 124. elmadoktoru dedi ki:

  🙂 ahmet yani bizi boşuna uğraştırıyorsun ya bravo sana cydia varsa jailbreak var cihazında demektir. O uygulama…. onu da installous olarak cydiada arayıp bul yükle o kadar.

 125. ahmet dedi ki:

  süperr abi oldu isntallous kurdum 😀 herşey için teşekkürler… hoşçakalın 🙂

 126. elmadoktoru dedi ki:

  Güle güle kullanın

 127. ahmet dedi ki:

  merhaba tekrar dün akşam bir program linki yazdım source kısmında telefon kitlendi kaptıp açayım dedim düzelmedi elma ekranda kalıyor o şekil pc ye bagladım az önce bir iphone bulundu diyor kurulması gerek geri yükleme yapılması gerekiyor diyor.. 4.3.3 orjinali kkurayım dedim 3194 hatası veriyor direkt güncellesem 5.01 olacak. 4.3.3 orjinal nasıl kurarrım ??

 128. ahmet dedi ki:

  şimdide böyle dedi mesela yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 129. ahmet dedi ki:

  pardon linki unuttum koymayı

  şimdide böyle dedi mesela yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..
  silinmiş

 130. elmadoktoru dedi ki:

  Aynı sorular ahmet, sn0wbreeze ile custom firmware oluşturup yükleyeceksin sağ üstteki arama kutusuna 3194 yazsan onun da yanıtını bulabilirsin çok kere soruldu ve yanıtlandı. Custom firmware konusu da sn0wbreeze yazarsan yahut yukarıda linklerde apple >> jailbreak araçları kısmında yer alıyor

 131. pscl69 dedi ki:

  açıklamalar harika olmuş öncelikle teşekkürler. ben 4.2.1 geveyli iphone 4 sahibiyim snowbreeze ile custom fw oluşturdum. 2 tane oluşturdum biri baseband preservation ile ikincisi export mode’tan general deyip hactivation işaretledikten snra oluşturduğum. elimde sim aktivasyon kartım yok. export mode ile oluşturduğumu seçip yükseltmem gerekiyor versiyonu sanırsam. sorum şu bu yaptıklarımı doğru mu yapmışım yoksa hatalarım var mı ? geveyli olduğu için tereddütlerim var. yardımcı olursanız sevinirim

 132. elmadoktoru dedi ki:

  Geveyli cihazları iOS 5 yaparsanız gevey çalışmayacaktır. O nedenle uzak durun. Ayrıca baseband koruma modu olsun diğeri olsun sorun olmaz her mod baseband koruyor artık

 133. pscl69 dedi ki:

  gevey olayı unlock olayında olduğu gibi basebandlerle alakalı değil mi ? neden gevey IOS 5’te çalışmayacak ?

 134. elmadoktoru dedi ki:

  Valla onu bilemiyorum ben üreticisinden iyi bilmediğimden onların söylediklerine inanmak durumundayım. Baseband her şey değil, evet o önemli ama adamların geliştirdikleri gevey çözümü iOS 5 işletim sistemi içindeki aynı açığı kullanamadığından olsa gerek. Bakın resmi sitesi burası ve desteklenen firmware’ler yazıyor

 135. pscl69 dedi ki:

  linke göre evet ama bazı yerlerde uygulayıpta yapan arkadaşların yorumlarını gördüm enteresan. demekki beklemek gerekiyor biraz daha belki yeni bilgiler çıkar.bu arada teşekkürler fikirlerin için

 136. elmadoktoru dedi ki:

  Çakma geveylerden olabilir onlar ve 5.0 da çalıştığını ben de duydum plus ismiyle mi ne adlandırılıyordu. Ama sitesi farklı söylüyor ve insanların elinde hangisi var onu bilemem dolayısı ile insanlara sorun yaşatarak sorumluluk almak istemem bazıları çok rahat ama ben rahat etme hakkını kendimde bulmuyorum. O açıdan kimseye de basebandi korusalar bile ios 5 yükseltmesi yapmalarını önermiyorum.

 137. ahmet dedi ki:

  slm saatlerdir uğraşıyorum abi. 3194 hatasını çözdüm umbrella ile bu sefer 1604 verdi onuda aştım 2005 hatası veriyor şimdide bir türlü aşamadım bunu aşanların yaptığını yaptım yine aşamadım. cihaz 1 gündür açılmıyor kafayı yiyecem.. custom vs.. her yolu denedim. birtek host denen birşey var bunu denemedim bunla alakalı olabilirmi? versiyon 4.3.4 versiyona yükselteyim dedim oda olmuyor. ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 138. ahmet dedi ki:

  host işlemlerinide yaptım olmuyor :sad:(

 139. elmadoktoru dedi ki:

  Host dosyasını düzenlemek gerekiyor sanıyorum ahmet, cydia sunucularını göstermek için hostta 74 ile başlayan ve gs.apple.com ile biten saıt aktif edilirse cydia, 127 ile başlayan aktif edilirse bilgisayardaki shsh, hepsi geçersiz kılınırsa apple’ın standart sunucularından temiz kurulum yapılır ve bu konuda host videosu mevcut youtube’da mmcnblog aramasında çıkar

 140. cihangirkesim dedi ki:

  mehmet bey iyi aksamlar ben yeni bir iphone kullanıcısıyım 2 aydır bir iphone4 ios 5.0.1 isletim sistemini güncellemis olarak kullanıyordum sitenizden edindigim bilgilerle videoda oldugu gibi basarılı bir sekilde sn0wbreeze 2.8.b11 programı ile jailbreak yaptım fakat safari acılıp geri kapanıyor cydia ve mailde aynı sekilde acılıyor geri kapanıyor fonda calısıyormus gibi gorunuyor, istore a baglanıp program indirebiliyorum acaba ne yapmam gerekir bir yardımcı olursanız cok sevinirim.

 141. elmadoktoru dedi ki:

  Teşekkürler iyi geceler. Şimdi aşağıdaki bağlantıdaki redsn0w jailbreaki uygulayacaksınız üzerine jailbreak yapacaksınız jailbreak yaparken sorun yaşarsanız eğer tekrar uygular ama aşamalarda cydia seçilecek alandan seçimi kaldırıp devam ederseniz sorun muhtemelen giderilecektir.
  http://www.elmadoktoru.com/?p=3840

 142. cihangirkesim dedi ki:

  tesekkur ederim problemi hallettim sayenizde, sanırım daha ogrenecegim cok sey var bu siteyi bayaa kurcalıycam artık basınızı fazla agrıtırsam kusura bakmayın.

 143. Ertuğ dedi ki:

  selamlar
  Benim cıhazım İphone 4 surumu 4.0.2 ve modem firmware 1.59.00 yurtdısından gelme simkilitliydi ben bu cihaza jailbreak yaptım ve 2 senedir kullanıyorum ve birdahada surumunu yukseltmedim simdi ios 5 e yukseltmek istiyorum ama sim kilitlenir diye yalnısbırsey yapmak ıstemıyorum . Neler yapmam gerektıgı konusunda yardımcı olurmusunuz simdiden tesekkurler.

 144. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile custom fw oluşturup basebandi korumuş ve sürüm yükseltmiş olacaksınız Anlatım için bu konudan istifade edebilirsiniz.

 145. cetin dedi ki:

  İyi geceler Mehmet bey;
  Benim elimde yurt dışından gelme jailbreak unlock 3gs var. IOS 4.1 yüklü şu anda Firmware 06.15 ve sorunsuz kullanıyorum. Burdaki anlattıklarınızla baseband i yükseltmeden IOS 5 yüklediğimde sorunsuz kulllanabilecek miyim? 3GS üzerinde bizzat deneme şansınız oldu mu sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

 146. elmadoktoru dedi ki:

  5.0.1 ile 3gs icin belirtilen baseband ultrasn0w ile unlock yapilabilir ama su anda ultrasn0w uygulamasinin guncellenmesi gerekiyor. Bu nedenle biraz daha beklemeniz daha dogru olur

 147. orhan dedi ki:

  Mehmet bey merhaba. iphone4 4.3.3 sürümünü kullanıyordum. 5.0.1 sürümüne yukselttim ekske ilk yorumları okusaymışım. Geveyli kullaanıyorum redsn0w ile jailbreak yaptım, tel sorunsuz açılıyor fakat geveyi görmüyor. bu yüzden de şebeke gelmiyor. suan sürüm 5.0.1 firmware 04.11, servis yok ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 148. elmadoktoru dedi ki:

  Keşke işlemlere başlamadan ne yapmanız gerektiği konusunda araştırma yapsaydınız. iTunesten direk olark değil sn0wbreeze aracı ile bu işlemi yapmanız gerekirdi baseband bu olduğu sürece o telefonu ipod olarak kullanabilirsiniz. Yazılımsal unlock zor ama yeni bir gevey çözümü çıkana kadar bekleme durumundasınız ne zaman çıkacağı da meçhul. Ayrıca shsh kaydı olan sürüme (iOS) düşürebilirsiniz ama bunun da basebande faydası yok çünkü baseband düşürülemiyor.

 149. orhan dedi ki:

  bu kötü oldu:sad: 5.0.1’i kullanan arakdasım var basebandını bilmiyorum . snowbreeze ile yapsaydım sorunsuz kullanabilirmiydim yani ? Birde 4.3.3 sürümü geri yüklersem gevey ile sorunsuz kullanabilirmiyim .

 150. elmadoktoru dedi ki:

  iPod olduğunu ve nedenini aşağıda yazmıştım, arkadaşınızın ya sim kilit sorunu yok yahut basebandi sabit tutarak sürüm yükseltmiş. Sn0wbreeze’in amacı da konuda zaten yazıyor bu amaca yönelikti. iOS 5.0.1 de çalışmasa da geri düşürüp kullanabilirdiniz ama baseband sabit kaldığı için işe yarardı 4.11.08 de bu mümkün değil

 151. orhan dedi ki:

  yeni geveyi beklicez artık. bilgiler için teşekkürler. siteyi takip ediyoruz

 152. elmadoktoru dedi ki:

  Evet maalesef, ben teşekkür ederim selamlar.

 153. ertuğrul dedi ki:

  merhaba sn0wbreeze untethered jailbreakli iphone 3gs ios 5.0.1şarjı bittiği için kapandı ibootyle açmaya çalışıyorum işlemleridoğru yapıyorum elma logosunda kalıyor ne yapmalıyım ?

 154. elmadoktoru dedi ki:

  Bir de redsn0w ile deneyin, just boot işlemine bakabilirsiniz. http://www.elmadoktoru.com/?p=3948

 155. ertuğrul dedi ki:

  faild hatası verdi redsn0w ?

 156. elmadoktoru dedi ki:

  Neden untethered yapmiyorsunuz 🙂 su anki jailbreakin uzerine redsn0w son surumu ki linkte mevcut jailbreak yapin. Uzerine yapabilirsiniz boylece kapatip acma sorunu da kalkar ayrica hatalarin sebebi muhtemel dfu moda alma hatasi olsa gerektir

 157. orhan dedi ki:

  Mehmet abi 5.0.1de çalışabilen gevey çıkacağı zaman burdan bildirirmisin ? ilk haberin olduğunda hemen bildirirsen iyi olur abi çıkmasını bekleme telsiz kaldıkk 🙂

 158. elmadoktoru dedi ki:

  5.0.1 uyumlu gevey derken, eğer basebandi korumuş ve bu sürüme geçmişsen zaten güncelleme geldi. Konunun sonundaki güncellemelere bakabilirsin.

 159. orhan dedi ki:

  4.11.08 baseband kurbanlarıyız abi beklemeye devam haber bekliyoruz takipteyiz:-)

 160. elmadoktoru dedi ki:

  Allah kurtarsın artık ne diyeyim orhan 🙂

 161. salih dedi ki:

  ustam dondu telefon elma logosu altında da doluyo gibi çubuk ama dolmadı

 162. elmadoktoru dedi ki:

  Ne yaparken ne oldu söylememişsiniz, nereden anlayabilirim. 🙂

 163. zeynep dedi ki:

  5. adımda itune u actıgımda hala eskisi gibi?

 164. elmadoktoru dedi ki:

  Video ve resimli anlatımlarda tüm adımlar açık açık yazılı olması sebebi ile sizi tekrar adımları dikkatlice takip edip uygulamanızı söylemekten başka yapabileceğim bir şey yok maalesef

 165. kadirik dedi ki:

  siteye tekrar kavusmak cok guzel:-)

  bir soru geldi aklima

  ipad 2 jb yakinda cikacak..bizde kavusacagiz.fakat sonrasinda apple bos durmayip yeni surum vercek..dogal trafik bu sekilde.

  bizim 5.0.1 jb li ipad2miz çöktu diyelim.ancak restore paklar..apple yeni surumu yukle diycek inatla..biz bu durumda jb i kaybetmis mi olacagiz ?

 166. elmadoktoru dedi ki:

  Eyvallah sağolasın, aynen öyle apple böylece devamlı kendinden bahsettirmenin yolunu böyle bulmuş

 167. kadirik dedi ki:

  o zaman en temizi jb çıktığı an tertemiz bir restore ve ilginç tweakleri kurmamak olacaktır sanırım:-)

 168. özgür dedi ki:

  merhaba ben bu işlemleri uyguladım ama şöyle bi hata veriyor firmware dosyası uyumlu olmadığı için diye devam ediyor. ne yapmam gerekir
  ıphone 5.0.1 9A405 ıpod gibi kullanıyorum lütffen yardım edin 🙂

 169. elmadoktoru dedi ki:

  İndirdiğiniz orjinal ipsw dosyası ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Sn0wbreeze son sürümünü kullanıp indirilen restore dosyasının sağlam ve doğru dosya olduğuna emin olmanız lazım. Ya dosya bozuk yahut cihazınıza uygun olmayan bir ipsw dosyası gibi görünüyor.

 170. özgür dedi ki:

  her şeyi yaptım ama en sonunda restore shift e basın diyor benimki türkçe oludğu için geri yükle shift e basıyorum ancak ondan sonra oluşan
  sn0wbreeze_iPod Touch 4 5.0.1 tıkladığımda firmware dosyası uyumlu olmadığı için yüklenemedi diyor, bende ki ıpone amerikadan geldi pasaporta işli ancak içerisindeki son sürümmüş o nedenle sim kilidini henüz açtıramadık 🙁 yardımlarınız için teşükkürler

 171. özgür dedi ki:

  ıpone 4 5.01 9A405 modeli böyle yazıyor videodakileri uyguladım ama en hepsi oldu ama en sonunda shift geri yükle dedikten sonra oluşan programramı kabul etmedi

 172. cemil06 dedi ki:

  hocam yeni sürüm sn0wbreeze 2.9.1 ifaith mode ,simple mode,expert mode,baseband preservation mode 4 seçenek var 3gs..4.3.3 versiyon yüklü tekrar aynı versiyon restore edecem seçenek simple mode mi olacak tşkler

 173. elmadoktoru dedi ki:

  Evet simple mode seçebilirsiniz

 174. elmadoktoru dedi ki:

  @özgür belki ipsw dosyanda (orjinal restore) sorun olabilir yani cihazına başka bir cihazın restore dosyasını indirmiş ve kullanmaya çalışıyor olabilirsin.

 175. özgür dedi ki:

  Önce iPhone4,1_5.0.1_9A405_Restore bunu açıyorum sonra Browse den iPhone4,1_5.0.1_9A405_Restore bunu seçiyorum ama olmuyor şöyle bir şey indirdimiPod4,1_5.0.1_9A405_Restore bunu denedim oldu ama en sonunda shirt geri yükle kısmında firmware dosyası uyumlu olmadığı için yüklenemedi yazıyor, hocam benim bu ıphone ne uyar yardımcı olabilir misiniz?
  Ipone 4 5.0.1 9A405

 176. elmadoktoru dedi ki:

  Siz yanlış indirmişsiniz bakın şöyle bir şey olmalı iPhone3,1_5.0_9A334_Restore.ipsw yani 3.1 ile başlar iPhone 4

 177. özgür dedi ki:

  indirdim dediğinizden ama içerisinden tanınmayan bir sürü dosya çıktı, yardımcı olur musunuz link felan verseniz çok makbule geçer beceremedim bir türlü sinir oldum çok teşekkürler yardımlarınız için

 178. elmadoktoru dedi ki:

  Bu tip dosyaların paylaşımı illegal olduğundan veremiyorum, internette mesela iPhone 4 iOS 5.0.1 ipsw download yazarsanız bulabilirsiniz.

 179. özgür dedi ki:

  yapmayın hocam ya o zaman mailme atsanız olmaz mı?
  kartal3558@hotmail.com

 180. elmadoktoru dedi ki:

  Zor değil ki aslında bulmak neyse http://www.felixbruns.de/iPod/firmware/ buradan indirin cihaza göre

 181. özgür dedi ki:

  yaptım ama geri yüklemede hata oldu diyor ve ıpone açılmıyor usb kablosu çıkıyor sadece şimdi ne yapmam gerekir ? kusura bakmayın yoruyorum sizi de

 182. elmadoktoru dedi ki:

  Fix recovery olarak sağ üstteki arama kutusundan arama yaparsan yardımcı olur ayrıca 5.0.1 yüklenmişse redsn0w’un son sürümünde de recovery moddan çıkabileceğin fix recovery mevcut.

 183. Gürkan dedi ki:

  Merhabalar. Sayfadaki bütün işlemlerinizi belirttiğiniz gibi İphone 3GS olan telefonuma uyguladım ama hala unlock olmadı acaba eksik yada yanlış yaptığım bişeymi var ?

 184. elmadoktoru dedi ki:

  Bu anlatim jailbreak icin unlock icin degil cihaziniz sim kilitli ise unlock islemini farkli bir sekilde yapmaniz lazim

 185. karakartal0684 dedi ki:

  mehmet bey sımple mode de jaılbreak yaptıgımızda unlockta yapmıs oluyomuyuz aynı zamanda.eger olmazsa unlock olayını nasıl yapacagız mehmet bey

 186. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze sadece jailbreak içindir unlock için değil. Unlock yapmak için cihazın basebandi uygun ise ultrasn0w ile değilse ipad basebandi yüklemek suretiyle yine ultyrasn0w ile yapılır.

 187. karakartal0684 dedi ki:

  mehmet bey ultrasnow ıle yapımın detaylı anlatımı varmı sıtede acaba.

 188. elmadoktoru dedi ki:

  Redsn0w ile ipad basebandi yapacaksın önce ki redsn0w anlatımında var. Jailbreak aşamalarını aynen yapıp ipad baseband kutucuğu işaretlenecek hepsi o. Ardından cydiadan ultrasn0w yüklenecek sadece

 189. yaren dedi ki:

  meraba sim lock olan 3gs telefonumu geçen yıl bir teleefoncuda kırdırmıştım ve bugüne kadar sorunsuz kullanıyordum geçen gün evde kendim sürümünü yükseltmek istedim ve 5.0.1 sürümü için jailbreak yaptım ama basebandi korumam gerektiğini bilmiyodum yanlışlıkla onuda güncellemişim sanırım. Şuanda 06.15 ve telefon operatörü bulmuyor ne yapmalıyım ?

 190. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten cihazınızın baseband sürümü artık sabit 6.15 baseband ipad basebandi ve 3GS’nize uygulanmış. Bunu yaparken redsn0w diye bir jailbreak metodu olan programla yapıyorlar. Eğer siz cihazınızı redsn0w ile jaibreak yapıp cydiadan da ultrasn0w (unlock yazılımı) yüklemiş ve hat gelmemişse o farklı bir olay. Bazı redsn0wlar buna sebebiyet verebiliyor o nedenle ipad basebandi yazdırma işlemini tekrar yapmak gerekecek ve redsn0wun farklı sürümleri ile

 191. yaren dedi ki:

  hangi sürümüyle yapabilirim ki ? ios 5.0.1 e uygun olarak 10b yi kullandım jailbreak yaparken şimdi birde ipad baseband yapıyorum kaçtır ama olmuyor telefon bir türlü hattı görmüyor sim kartın şifresini bile sormuyor

 192. elmadoktoru dedi ki:

  Sim kartınızda şifre aktif değildir zaten de ipad basebandi sebebiyle bunu yaşıyorsunuz sn0wbreeze değil ben size redsn0w diyorum bununla ipad basebandi yüklenebiliyor çünkü. Bu işlemi kim yapmışsa daha önce yakınınızdaysa ondan da destek alabilirsiniz. Yoksa redsn0w jailbreak uygulaması ile ipad baseband yükleme işlemini yenilemelisiniz.

 193. elmadoktoru dedi ki:

  Yaren, jailbreak ve ipad baseband yükleme işlemi sonrasında cydiadan ultrasn0w uygulamasını yükledin mi?

 194. yaren dedi ki:

  evet yükledim hatta daha sonra telefonu açıp kapadım falan hattı hala görmüyor telefon defalarca redsnowdan baseband yüklemeside yaptım artık kaç kere tekrarladım bu işlemleri cidden unuttum napıcağımı şaşırmış haldeyim

 195. elmadoktoru dedi ki:

  Yapacak başka bir şey olsa size önerirdim ama başka çözümü yok sorun ipad basebandi yüklenmiş cihazlarda en çok görülen sorun. İPad baseband yükleme işlemini yaklaşık olarak ben de 16 tane farklı redsn0w sürümü denemek sureti ile yapmıştım. Tek yol bu

 196. yaren dedi ki:

  hmm peki teşekkür ederim yardımlarınız için uğraşmaya devam edicem yani :/ en olmadı soon çare ya telefonu camdan fırlatırım sinirden yada sağ çıkarsa telefoncuya giderim 😀 İyi günler 🙂

 197. elmadoktoru dedi ki:

  Fırlatıp atmayın da 🙂 tabi uğraşabilirsiniz sim kilitli cihazlar hep sorun 3GS ler de ipad baseband sorun çıkarıyor. Olmadı istanbuldaysanız gönderin bakarız da mesele değil

 198. asim dedi ki:

  selamün aleyküm mehmet abi telefonu dfu moduna aldım restore ediyorum ama olmuyor (1600) hatasını alıyorum telefon dfu modda kaldı

 199. elmadoktoru dedi ki:

  Asım yükleme tamamlandı ve sonunda mı verdi hatayı

 200. asim dedi ki:

  evet abi yükleme tamamlanıyo sonunda veriyo hatayı… DFU modda kaldı telefon lütfen yardımcı olun…

 201. asim dedi ki:

  abi şimdi de kurmadan veriyor 1600 hatasını ???

 202. elmadoktoru dedi ki:

  Telaş etme bakacağız, fix recovery veya tinyumbrella exit recovery seçeneklerine bakacağız. Bunlar olağan şeyler öncelikle http://www.mmcn.org/araclar/recovery-modedan-cikamama-fix-recovery-cozumu.html konusuna bak olmadı bir de tinyumbrella da exit recovery özelliğini kullan http://www.elmadoktoru.com/?p=4166 o da burada

 203. asim dedi ki:

  mehmet abi fix recovery de Exiting libpois0n yazısı gelmeden kendi kapanıyo program… TinyUmbrella 5.10.07 yi indirdim açtım sonra telefonu taktım ama tanımadı sonra iyice ugrastim yine tanımadı abi ne yapmam gerekiyor daha?

 204. elmadoktoru dedi ki:

  Tanımadı derken şimdi kablo işareti mi var yoksa siyah ekran mı kablo işareti varsa bir de iREB dene ireb için de http://www.mmcn.org/iphone/ireb-41-ile-1604-1603-1602-1601-1600-itunes-hata-cozumu.html konusuna bir bakıver başka da çözüm yok bunlarla çözüyoruz hep

 205. asim dedi ki:

  abi tekrar denedim hiçbir hata vermeden yüklemeyi yaptı.. sonra bu pencere 5 saniye içerisinde kapanacak ıphone kendini yeniden başlatacak dedi sonra baktım pencere kapandı ıphone kendini yeniden başlatmadı ve ekranda yine hiçbişey olmamış gibi “itunes kurtarma modunda bir ıphone buldu……” yazısı geldi

 206. elmadoktoru dedi ki:

  Abicim anlıyorum, yapılacak olan recovery döngüsünden çıkarmak bunu da tinyumbrella, fix recovery çıkaracak tinyumbrella görmüyorsa eğer bir hata da veriyor mu java ile ilgili çünkü java yüklü olması lazım bilgisayarda. Buradan çıkış yolu dediğim uygulamalardan geçiyor

 207. asim dedi ki:

  tinyumbrella bi hata vermiyo abi pc de java da var sol tarafta benim telefonun simgesi çıkmıyor sadece

 208. elmadoktoru dedi ki:

  Ya ireb yahut da fix recovery bunlarla uğraşıp çıkaracaksın basebandin iphone’un orjinal basebandi değil bu hataların sebebi o. Şu an cihazın o moddan çıksa çalışacak çıkaracak olan da bu uygulamalar.

 209. asim dedi ki:

  abi ireb in link kırık

 210. asim dedi ki:

  abi şimdi de ireble denedim bekliyorum olursa olur olmazsa telefoncuya götürecem 🙁 durduk yere masraf çıkardım kendime 😀

 211. asim dedi ki:

  abi maalesef ireble yaptım onunla da olmadı …

 212. elmadoktoru dedi ki:

  Yani onun yapacağı da bunlardan ibaret başka bir şekli yok ama o baseband varken sen orjinal kuramazsın mecburen de her sürüm yüklemesinde biraz böyle uğraşman gerekecek. Telefoncular da buradan görüp öğrenip yapıyor….

 213. asim dedi ki:

  peki orjinal kurmam için ne yapmam gerekiyo abi
  ?

 214. elmadoktoru dedi ki:

  Ne kurarsan kur sonuçta bu hatayı verecek ve sen bu hatadan ireb, tinyumbrella fix recovery dışında bir şeyle çıkamayacaksın kim yaparsa yapsın bunlarla yapacak

 215. asim dedi ki:

  Mehmet abi k bakma tekrar rahatsız ediyorum bu gün denedim şimdi de 3194 hatasını alıyorum devamlı…

 216. elmadoktoru dedi ki:

  3194 hatasını hosts dosyası yüzünden veriyor http://www.mmcn.org/ios5-ipuclari/hosts-dosyasi-nasil-ve-neden-duzenlenir.html konusunda nasıl düzenleneceği ve nerede olduğu açıklanıyor. Siz ilgili dosyayı tamamen silebilirsiniz (yedek alın) sonra i,tunesi yeniden açın 3194 hatası vermez

 217. asim dedi ki:

  mehmet abi farkındayım seni yeterince rahatsız ettim ama şimdi ne yaparsam yapiyim yine 3194 hatasından kurtulamadım host dosyasını silip pc yi yeniden baslattım yine olmadı aceba bu işlemleri redsnowla yapsam olur mu benim cihaz için

 218. elmadoktoru dedi ki:

  hosts dosyasını sildiğine eminsen ve yüklemeye çalıştığın sürümün shsh kaydı varsa 3194 hatası vermez. O zaman ya hosts dosyası duruyor yada shsh kaydın yok yüklemek istediğin sürüme

 219. asim dedi ki:

  abi şimdi de restore etmeden 1600 hatası alıyorum kafayı yiyeceğim yaaa

 220. metiner dedi ki:

  mehmet bey ben ne yaptıysam bu jaikbrea i yukleyemedim tel 4s yeni güncellemeyide yukledim ama bir türlü yükleyemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim….

 221. elmadoktoru dedi ki:

  Valla asım yapılacak başka bir şey yok telefoncuya götür istersen.

 222. asim dedi ki:

  tamam abi sağol

 223. elmadoktoru dedi ki:

  Asım bu metod iPhone 4S için geçerli değil ki! iOS 5.1 yapmışsan şu an jailbreak yok. iPhone 4S yani A5 işlemciler için jailbreak konusu bu http://www.mmcn.org/jailbreak/absinthe-ile-iphone-4s-ve-ipad-2-jailbreak.html ama 5.0.1 için ve iOS 5.1 için henüz jailbreak yayınlanmadı. Hatta yeni sürüm haberinde bu konuya da değinmiştim http://www.mmcn.org/yazilim/ios-51-ve-itunes-106-guncellemesi-yayinlandi.html bakabilirsin

 224. elmadoktoru dedi ki:

  Yakınında iPhone’dan anlayan iyi bir telefoncu yoksa kargo ile buraya da gönderebilirsin bilgin olsun.

 225. asim dedi ki:

  abi tinyumbrella bu hatayı neden veriyo peki ?? [if you restore stock apple firmware your baseband can and likely will be updated ]

 226. elmadoktoru dedi ki:

  Hosts konusuna dön son kez ve yedeğini almıştın hosts dosyasını anlatımda geçtiği gibi 74 ile başlayan ip adresinin önünde “#” diyez işareti varsa onu kaldır 127 ile başlayan ip adresinin önün bir şey yoksa “#” koy ve yeniden dene iTunesten. Valla bir çok işlem yaptın olay karma karışık hale geldi aslında bu işlere yabancı olmasan içinden çıkardın ama uzaktan kumanda ile ancak bu kadar oluyor

 227. asim dedi ki:

  abi tinyumbrella onları düzenlemiş baktım ama maalesef ilk önce [img]http://img1.loadtr.com/k-778184-addss.jpg[/img] sonra da [img]http://img1.loadtr.com/k-778186-ddd.jpg[/img] geliyor

 228. asim dedi ki:

  Mehmet abi etme kurbanın olayım 🙂 telefonu telefoncuda yapamadı abi bana bi ulaş ta görüşelim bi olmaz mı ya ?

 229. asim dedi ki:

  telefoncu bi kaç bişey yapmış şimdi telefonu i tunes e takınca “there is no sim card installed in the iphone you are attempting to activate hatası” diyo??

 230. elmadoktoru dedi ki:

  Asim disaridayim gece sana yazarim epostadan erisirsin sorun degil bakariz sana demistim kargolarsin bakariz bu kadar gun bosa kaybetmezdin

 231. asim dedi ki:

  abi kargo işi pek iç açıcı değil ya

 232. elmadoktoru dedi ki:

  Keske sihirli degnegim olsa da uzaktan yapsam asim o zaman bu isten anlayan bir telefoncuya gotur abi ne diyebilirim baska

 233. asim dedi ki:

  abi teamwiever le yapsan olmaz mı ya ben de bağişta bulunayım siteye… kargoda kırılır napar tüm elimde kalır abi vallaha

 234. elmadoktoru dedi ki:

  Uzaktan olacaksa bakariz gece ben eposta ile donus yaparim sana

 235. asim dedi ki:

  tamam abi sağol…

 236. demet Açık dedi ki:

  Merhaba Iphone Baseband yükseldi ve yedek falan almamıştım bunu düşürmenin bir yolu var mı ?

 237. elmadoktoru dedi ki:

  Su an icin boyle bir cozum bulunmuyor. iPhone 4 icin baseband dusurmek neredeyse imkansiz

 238. esat dedi ki:

  mehmet bey dün biraz görüşmüştük yalnız ben hala cydia yükleyemedim. jailbreak yapmak cydia yi yüklemek değilmidir? ben snowbreeze ile birlikte jailbreak yaptım ama sizin yukarda gösterdiğiniz yolları harfiyen uygulayarak ama olmadı neden

 239. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze jailbreak’in gömülü olduğu bir firmware oluşturur ve siz bunu itunesten yüklersiniz, eğer böyle yapmışsanız ve sn0wbreeze ile sonundaki anlatıldığı şekilde dfu moduna alırsanız olmama gibi bir lüksü yok. Ya işlemlerde sorun var yahut da cihazınız uygun cihaz değil. Siz öncelikle sahip olduğunuz cihazın adı modeli ve iOS sürümünü söylemelisiniz ki doğru bir yanıt verebilelim. malum her cihaz ve her işletim sistemi sürümü için farklı yaklaşmak lazım

 240. M.emin... dedi ki:

  mehmet bey öncelikle kolay gelsin iphone 4 aldım danimarkadan türkiyeye geldim fakat trcll kart taktığımda servis yok dio sim kilit dediler redsnowla jb yaptım olmadı ilk aldıgımda itunes yazdı cihazın üstünde bnde pc ye taktım güncelledim okuduklarıma göre güncelleme yapmasaymışım ama napim açılmıyordu neyse pek bilgim yok fakat modem bişeysini 04.12.0larda şimdi ios 5.1 ne yapabilirim telefoncuya götürdüm çipli bu olmaz flan dedi

 241. elmadoktoru dedi ki:

  O cihazı uzunca bir süre kullanamayacaksınız uyumlu gevey veya benzeri bir unlock kartı yok. Sim kilidi olmasından dolayı dedikleri gibi o basebande uygun bir çözüm yok. Cihazın geldiği ülke ile beraber şebeke de belli ise ücreti mukabilinde cihazın ömrü boyu sim kilidini kaldırabilirsiniz.

 242. igungormez dedi ki:

  slm.. untethered ne zaman çıkar acaba

 243. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaziniz sim kilitli demek ki ve telefon ozelligini gevey veya buna benzer bir cozum uretilene kadar kullanamayacaksiniz ama cihazi acmak ve ipod olarak kullanmak icin aktivasyon yapabilirsin

 244. M.emin... dedi ki:

  peki çok sağolun mehmet bey factory unlock yapabilirz dedi telefoncunun teki işe yarar mı ? ayrıca geldiği ülkeyi biliyorum fakat söyle bişi war ağ ayarlarında telenor yazıyordu ama ordakiler telia kartı ile kullandıklarını söylüyorlar nasıl anliyacam ?

 245. elmadoktoru dedi ki:

  @ismail bu konuda beklemedeyiz twitter veya facebooktan takip ediyorsan zaten anlık haberin olacaktır.
  @m.emin zaten factory unlock yapacak olan o telefoncu onun hangi şebekeye ait olduğunu da sorguluyor. Factory unlock mümkün bu şekilde tabiki

 246. igungormez dedi ki:

  Slm.. iphone4 5.0.1 de iken ibook gayet güzeldi, 5.1 yükleyince ”configürasyon hatası” diyor ve programı kapatıyor. Ne yapılabilir?

 247. elmadoktoru dedi ki:

  Daha önceki sürümde ibooks için herhangi bir fix yüklemişmiydiniz. Sürüm yükseltirken sistem yedeğini de geri yüklemişseniz bununla bağıntılı eski ayarlar da gelmiş olabilir. Tekrar fix yapma gereği bundan duyuluyor olabilir. Biraz detay verirsen yardımcı omaya çalışalım.

 248. mete dedi ki:

  merahaba abi burda dediklerini yaptım ve masa üstümde 4.3.3 var suanda onun içinde cydia var dimi bir daha sim kilidi olmaz ve ben suanda 4.1 kulanıyorum acaba dfu modda itnus dan restore diyince sim kilide geçmez dimi bana eposta adresimden ulaşırsan sevinirim gerçekten analmıyorum ve 4.1 facebook falan girmiyo sinir oldum en son bu yöntemi gördüm yurt dışı kayıtlı cihaz abi lütfen geri gönüş yaparsan sevinirim

 249. elmadoktoru dedi ki:

  Sen hangi cihaza ne yapmaya calistigini bir soylersen iyi olacak sim kilitli mi degil mi ayrica iOS 4.3.3 shsh kaydin var mi? Soru sordugunuzda ayrintili sorarsaniz… Malum cihazinizi bilmiyoruz

 250. eray41 dedi ki:

  selam.. önceliklle teşekkür ederim size.. ben butün işlemleri yaptım itunes custom firmware yi yüklüyor teldedeki kutucukta doluyor itunes işlemi bitirip duruyor cihazın üstünde elma işareti altında kutucuk kalıyor ama dolmuyor kutu öyle bekliyor bi kaç kez denedim her defasında aynı durumda kalıyor.. sorun nedir sizce.. saygılar

 251. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaz modeli ve yuklenen surume dair hic bilgi vermemissiniz.

 252. eray41 dedi ki:

  iphone 4 ilk yayınladığında 5.1 yüklemiştim.. cihaz simfree unlock problemim ancak intallous için jailbreak yapmak istiyorum.. 5.1 yüklemeye çalışıyorum.

 253. elmadoktoru dedi ki:

  Eray cihazin surumu tethered jailbreak icin uygun oldugunu gosteriyor ama untethered henuz yok yani her kapatip acmada iboots yapman bir baska deyisle just boot yapman lazim. Kalici jailbreak degil. Zaten ios 5.1 ise ve sim kilit aktivasyon gibi sorunlar yoksa custom fw olusturmana ihtiyac yoktu. Direk redsn0w ile jailbreak yapabilirdin. Sn0wbreeze sana iboot islemini yapacagin uygulamayi cikarmistir ister onunla istersen de redsn0w ile justboot yapip cihazi acabilirsin. Apple menusu altinda jailbreak araclarinda redsn0w konusu da mevcut

 254. eray41 dedi ki:

  anladım mehmet bey çok teşşekürler saygılar

 255. mete16 dedi ki:

  abi ihpone 3gs 32 gb lı bi cıhazım var cihazım sim kilitli cydia var ve shs kaydına nerden nakıldıgnı bilmiyorum ve nasıl alındıgnıda…

 256. elmadoktoru dedi ki:

  Bu durumda shsh kaydı nedir ve nasıl alınır konusuna bakıp biraz bilgilenmen iyi olacak http://www.mmcn.org/iphone/shsh-kaydi-nedir-nasil-alinir.html ilgili bağlantıya tıklayıp bakabilirsin

 257. mete16 dedi ki:

  abi ben pek birşey anlamadım açıkcası suanda snow ile yaptıgım işletim sistemini kurmak istesem kurmazmı ? ve varsayalım ki kurdu cydia da bunun içinde hazırmı geliyo ?

 258. mete16 dedi ki:

  abi tmm shs kaydımı umberalla programı sayesinde aldım şimdi napmam gerek itnus hata veriyodu onun için host dosyasını sildim şimdi snow ile yaptıgım costum fw yüklesem cydia ile birlikte yüklenirmi ? 4.3.3

 259. elmadoktoru dedi ki:

  Dediğim gibi aldığın shsh’ler içinde 4.3.3 varsa yüklersin ayrıca cydia demek jailbreak demek jailbreak yaptığında o yüklü oluyor zaten.

 260. MuZZooZZii dedi ki:

  bu siteyi gerçekten beğeniyorum ellerine ve emeğine sağlık kardeşim. bu kadar aydınlatıcı olabilmek için çabalarından dolayı teşekkürler.

 261. elmadoktoru dedi ki:

  Tesekkurler mustafa sosyal hayatimiz burasi oldu artik cogu zamanda isten gucten ayirip guncel bir site olma amaci ile ugrasiyoruz sizin de bu sekildeki motive edici sozleriniz icin ben tesekkur ederim

 262. mete16 dedi ki:

  ama mustafa abi söyle bi durum var shs almam için vakit geçmiş alamıyormusum ? genede yuklenırmı ? kusura bakma sadece sunu anlamadım hani benım iphone dan 4.3.3 basband ve cydia yi oo restore işletim sistemine mi attı snow programı yanı oo işletim sistemini kurdugum an cydia da kurulu gelcek dimi ?

 263. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze jailbreak isletim sistemine gomulu gelir yani cydia icinde olur ama shsh kaydin yoksa o surume ait zaten yuklenmez. Tinyumbrella sana shsh kaydi olan surumleri de gosterir cik gec dedikleri ise alinamaz zaten

 264. ahmet kita dedi ki:

  Mehmet Bey,
  Gayet faydalı bilgiler veriyorsunuz. Fakat ben yeni bir iPhone kullanıcısı olarak kafam karıştı. (bana yabancı gelen bir sürü tanım var old bathroom ,new bathroom, IPTW,shsh, cydia) acaba adım adım anlattığınız bir yer var mı?
  sorunumu tanımlamam gerekirse yurtdışı İphone 3GS 16GB cihazı 5.1’e yükseltince iTunes’ta no SIM Card hatası veriyor(pin kodu olmayan sim takılı olduğu halde), iPhone da dil,ülke, wifi ağı vs sectikten sonra “……etkinleştirme sürücüsü yoğunluğu …..” mesajı veriyor ve etkinleştirilemiyor.

 265. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba, inanın bundan başka adım adım anlatan pek bir yer bulamazsınız, yabancı olduğunuz kavramları da sağ tepede yer alan arama kutucuğuna yazıp ilgili konulara erişebilirsiniz. Sonuçta bu kavramlara dahi vakıf değilseniz bu işlere hiç bulaşmamanız tavsiye olunur çünkü geri dönülmez bir hata yapma ihtimaliniz var. Ama sanıyorum zaten iş işten de geçmiş durumda… cihazınız yurtdışı bir cihaz ve sim kilitli bu nedenle yaptığınız yükseltme sebebiyle sim kilitli olduğundan artık telefon özelliği dışında etkinleştirme de yapamadığınızdan cihazı kullanamıyorsunuz. Tavsiyem en yakın telefoncuya götürmeniz ki bundan sonra yapılacak işlemler ve kavramları tanımlamak hayli zor. iPad basebandi yüklenecek cihazınıza ve aktivasyonu da dahil redsn0w ile jailbreak yapılması gerekiyor.

 266. barış20 dedi ki:

  MERHABA BANA LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SÖYLE Bİ DURUM VAR BEN 4.1 KULANIYORUM YURT DIŞI VE PASAPORTA KAYITLI AMA SİMDİ 4.3.3 ORJİNAL FW Yİ İTNUS ÜSTÜNDEN KURUDUGUMDA BANA İLK EKRANDA CONFİGİRASYON İSTİCEK ORDA HİÇ BİRŞEY YAPMADAN TELEFONU KAPATIP JB İŞLEMİNİ Mİ YAPMAM GEREK LÜTFEN YARDIM

 267. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 4.3.3 yükleyecekseniz shsh kaydının olması lazım ayrıca cihaz sim kilitli ise dikkatli olmanız lazım bir de tamamı büyük harften oluşan mesajlar yazmazsanız memnun oluruz.

 268. barış20 dedi ki:

  cihazımın shs kaydının alınması zamanı geçmiş galiba kırmızı yazıyla bir cümle cıkıyo ve shs kaydına baktıgımda sürümler var ve sürümlerde 4.3 gibi bi sürümde var cihazım sim kilitli eve bu durumda napmayılım ilk kurulum ekranında telefonu kapatıp r16 ile cydia kurulumunu yaparken bana ipod basband için seçenek çıkıcakmı telimde 6.15 ipod basbadı var

 269. elmadoktoru dedi ki:

  Cihazınız 3GS bu durumda shsh kaydı olan herhangi bir sürüme sn0wbreeze ile custom yüklemeniz lazım customu oluşturup itunesten shift+restore yaparak yükleyecek sonra cydia dan ultrasn0w ile unlock yapacaksınız.

 270. barış20 dedi ki:

  söyle bir durum var itnus dan restore yapmak istedigimde 3194 mu ne hatası verıyo host dosyasını da degiştirdim olmadı nasıl yapa bilirim açık sekilde bilgi veriseniz sevrım

 271. elmadoktoru dedi ki:

  Sag tepede arama kutusu var shsh kayit veya 3194 yazarsaniz tum konulara erisirsiniz. Hosts dosyasini da olmasi gerektigi gibi duzenlediginize eminseniz o zaman gecilmek istenen surume shsh kaydi yoktur demektir. Birinden birisi sebeptir bunlari dikkate alip degerlendirin

 272. Ahmet Türker dedi ki:

  i phone 4 5.1 e jb yaptm oldumu olmadımı bilmiyorum eskiden ipod olarak kullanıodm şimdi sim tskılı deil diyor ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkurler

 273. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaz açılmışsa mesele yok aktivasyonu yapmıştır ama sim kilitli cihaz basebandiniz de yükselmişse zaten kullanamazsınız. Bugüne kadar nasıl kullanıyordunuz geveyli mi yoksa?

 274. ahmet kita dedi ki:

  Mehmet Bey,
  Daha önce de yazdığım gibi yurtdışından gelme iphone 3gs new boot-rom cihaza IOS 5.1 yüklemiştim, sim kilitlenmişti.Dün redsnow son sürümü ile tethered jailbreak yapabildim, ama halen simlock haliyle. Özetle Sim kilitli ,New Boot-rom 5.1 cihaza untethered jailbreak-unlock yapmak için hangi versiyon proğramlara ihtiyacım var. Öncelikle onları temin etsem. Şimdiden teşekkür ederim.

 275. elmadoktoru dedi ki:

  Sim kilitli, 3GS için sim lock açılmaz mevcut haliyle. Baseband buna uygun değil yani modem firmware… Bu ancak iPad basebandi yüklenerek unlock yapılabilir hale geliyor bu işlemin de bazı sakıncaları var sağ üstteki arama kutusuna ipad baseband yazarsanız bu konuda ilgili yazılara erişirsiniz. Yine takılırsanız yardımcı olalım.

 276. barış20 dedi ki:

  benim sorunumu biliyorsunuz mehmet bey baştan anlatmaya gerek yok restore işelmi hiç bir şekilde olmuyo acaba teli dfu moda almadan tel açıkken restore+sifht yyapıp snowbreze ile hazırlanmış 4.3.3 restore etsem olmaz mı ?

 277. elmadoktoru dedi ki:

  Olmaz cunku dfu moduna alirken program bir exploit yukluyor. Tarayiciyi acin bilgisayardan gs.apple.com yazin eger cydia sayfasi gelirse hosts dosyasi olmasi gerektigi gibidir apple hata sayfasi 404 denen cikarsa o zaman 3194 hatasi hosts dosyasindandir. Bunun disinda o surume shsh kaydi yoksa da bu hatayi verir olay bundan ibaret

 278. barış20 dedi ki:

  peki ifatih adın daki programla shs aldım acaba bunu bir şekilde itnues tanıtamazmıyım evet cydia açıldı onda sıkıntı yok ifatihi programıyla shs aldım masa üstüme kaydettim onu nasıl yapa bilirm

 279. elmadoktoru dedi ki:

  Valla hemen her seyin cozumu blogda var ama pek karistirmiyoruz sanirim http://www.elmadoktoru.com/?p=4168 linke tikla ifaith konusundan bilgi alabilirsin

 280. barış20 dedi ki:

  normaldir her sordugmuza yardımcı olacak şekilde cevap verdigin için aramamıza gerke kalmıyo açıkcası 🙂 tşekür ederim

 281. ahmet kita dedi ki:

  Mehmet Bey,
  Yorumda bahsetmeyi unutmuşum.cihaz daha önceden jailbreak yapıldığı için basebendı zaten 6.15.00 yapılmış. ultrasnow ile unlock yapmaya çalıştık ama olmadı. Acaba ayarlardan değiştirmemiz gereken biryerler mi var? cihaz tethered olduğu için her seferinde redsnowla açmam gerekiyor. bir de sim kartı ne zaman takmak gerekiyor, sanki püf noktası orda.

 282. elmadoktoru dedi ki:

  iPad basebandi yeni sürüm çıktığında uyum sorunu oluyor ve bunu gidermek için yama çıkarıyorlar ultrasn0wu güncelliyorlar bununla ilgili sıkıntı vardır. Sitede ultrasn0w fix var anlatımı ve repo adresi gibi bilgiler. Ana sayfada olacaktı konusu olmadı bu kelimeleri yukarıda sağda arama kutusuna yazıp erişebilirsiniz.

 283. barış20 dedi ki:

  ahmet abi birşey sorcam su limera1n ile 3gs me ios5 yüklesem kırma işlemi yapa bilirmiyim teşekür ederim

 284. elmadoktoru dedi ki:

  Limera1n iOS5 yükleme işlemi yapmaz sadece jailbreak içindir. 3Gs için sim kilidi varsa ve baseband 6.15.00 yapılmışsa unlock yapılabiliyor bir de ultrasn0w fix uygulaması yüklenmesi lazım cydiadan.

 285. AYHAN HAKAN dedi ki:

  merhaba ben bişey soracam benim bir 3gs var ve yurt dışı telofonu kullanılır hale nasıl getirebilirim snowbreeze ile bu telefonu kulaanılsbilir yapabilirmiym cydia yüklemeyi bilyorum redsnow ile snow breeze telefonu kullanabilmemi sagliyormu…..

 286. elmadoktoru dedi ki:

  Eğer baseband (modem firmware) uygun ise yani ultrasn0w ile kırılabilir durumdaysa herhangi biri ile yaparsın ama sim kilitli ve son sürüm ise bu durumda ipad basebandi yüklemen lazım ve redsn0w ile bu işlemi yapman lazım

 287. bygursad dedi ki:

  iyi günler iphone 3gs 32 var bende ve 5.0 dan 5.1 e güncelledikten sonra şarjına bi gariplikler oldu ara sıra kendi kendine kapanıyor şarjında birden düşme oluyor sorun nerede batarya mı öldü.

 288. ayhan hakan dedi ki:

  yaa telefonu aslında yeni aldım ve bir kere kırmayı denedim ama servis yok diyor ve telefon etkinleşmiyor bunu geçmek için snowbreeze yi mi kullanmam gerekiyor

 289. elmadoktoru dedi ki:

  [b]bygursad:[/b] Muhtemelen bataryadandır zamanını doldurmuş olabilir bu tip sonuçların nedeni odur.
  [b]ayhan:[/b] Sim kilitli iPhone 3GS sadece ipad basebandi yüklenerek ve redsn0w ile jailbreak yapılıp sonrada ultrasn0w yüklenerek unlock yapılır sen cihazın mevcut baseband (modem firmware) de söylemediğinden anlamadım olayı ama muhtemelen böyle. Cihazın ios sürümünü dahi söylemediğinden neden yapamadığını vb. bilemiyorum

 290. asusacer dedi ki:

  mehmet bey iyi günler
  öncelikle böyle güzel bir site olusturdugunuz için minettarım size,telefonum yurtdışında gelme telefondur,önce redsnowla denedim herşeyi hallatim sim kilidini kırmaya uğraşırken blackr1n gibi bişey yparaken gitti gelmedi telefon bi dahada redsnowla yapamadım,şimdi de snowbreeze ile deniyorum herşey çok normal ama sonunda herşey bittikten sonra öyle kalıyor telefon açılmıyor nerde hata yapıyorum?

 291. asusacer dedi ki:

  yani snowbreeze ile yaptıktan sonra ı tunneste tekrar kurtarma modunda oluyor

 292. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba cihaz modeli ve ios surumunu belirtmemissiniz ancak sorun fix recovery diye sag ust kosedeki arama kutusuna yazarsan konusuna ulasabilirsin olmadi ireb de yazip yine bu konu ile ilgili diger konuya erisirsiniz

 293. selçuk dedi ki:

  merhaba. abi iphone 4,2,1 mode firmware 03,10,01. telefon şu an greeanposion ile untethered jailbreak li. 5,0,1 e geçmek istiyorum. snowbreeze yada redsnow hangisini tavsiye edersin. bir de shsh kaydı 5,0,1 olarak gözüküyor. sanırım 5,0,1 den geri düşüşü olmucak. sana zahmet aydınlatırsan

 294. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile shsh kaydı olan sürüme geçiş yapabilirsin aynı zamanda da jailbreak olmuş olur

 295. ismet dedi ki:

  ben 4s 5.1 icin uygulayabilirmiyim olurmu yani yanlislikla 4s i udate ettim onceden jeilbrekli idi updateden sonra yani 5.1 e yukselttiktensonra jailbreak gitti bu olurmu benim 4s e simdi

 296. asusacer dedi ki:

  mehmet bey çok teşekkür ederim tesadüfen irebin içinde buldum hatyı girecek olan şeyi 🙂 şimdi geriye bi tek sim kilidini kırmak kaldı biraz inatla onuda çözücem alim allah 🙂 bıkmıştım telefoncuya her seferinde 40 tl bayılmaktan 🙂

 297. elmadoktoru dedi ki:

  Sim kilidi kırılabilecek bir baseband ise ve cihaz ise kırılır sen neyle uğraşıyorsun bilemiyorum ama

 298. elmadoktoru dedi ki:

  İsmet 4S için iOS 5.1 jailbreak yok henüz

 299. selçuk dedi ki:

  abi telefon dfu moduna alıyım derken siyah ekranda kaldı. itunes ta restore butonu çıkmıyor, geri yükle butonu çıkıyor. iphone4 4.2.1 şu anki 5.0.1 yüklerken bu hale geldi. napabilirim

 300. elmadoktoru dedi ki:

  Şimdi tam olarak yükledin mi yüklemedin mi bilemiyorum yüklemenin hangi aşamasında kaldı ama eğer ekran simsiyah ise dfu modundadır o zaman cihazı bilgisayara bağla ki sesinden anlayacaksın açma kapama ile menü tuşuna beraberce bas ve öylece tut ta ki b.sayardan ses gelene kadar sonra tekrar aç cihazı açılacak mı kablo mu çıkacak bakalım

 301. selçuk dedi ki:

  abi dediğini yaptım. normal (açma kapamadan açıp kapatmış gibi) açıldı şu an kablo çıkmadı. işlemleri yeniden yapmam lazım sanırım

 302. elmadoktoru dedi ki:

  Aynen, senin sıkıntın dfu moduna almakta mı? DFU moduna iREB bas yukarıda menüsü var sn0wbreeze de onunla dfu ya al yine

 303. selçuk dedi ki:

  tamam abi. şimdi öyle yapıyorum

 304. selçuk dedi ki:

  abi anlamadım. snowbreeze deki ireb dfu yu algılıyo itunes a git diyo itunes kurtarma modunda algılıyo telefonu. ben yapamıcam mı bu işi (:

 305. elmadoktoru dedi ki:

  Ekran siyah konumdaysa zaten yapılmak istenen bir shift tuşuna basarak restore butonuna bas sn0wbreezein çıkardığı dosyayı göster gitsin

 306. selçuk dedi ki:

  abi dosyayı gösterdim gitti bu seferde geri gelmedi. 20-25 dakikadır geri yükleme apple’dan dogrulanıyor diyo. bu kadar uzun sürmesi normalmidir bi yerde hata yapmış olabilirmiyim

 307. elmadoktoru dedi ki:

  Valla hem resimli hem de videolu anlatim ve yazilar ortada yanlis veya hatali bir sey yapip yapmadigini sen bileceksin. Uygulamayi sen yaptigin icin neyi nasil yaptigini bilemem her sey dogru yapildigi durumda hatasiz calisir

 308. samed bak dedi ki:

  iphone 4 üm var, 421 versiyon yüklü. amerikadan alınma. sürekli wifi bağlantı sorunları yaşıyorum 🙁 kopmuyor ama belli bi süreden sonra giremiyorum..wfi var ilerlemiyo. wifiyi .kapat aç yapınca girebiliyorum anca. ne yapmam gerekiyor?

 309. cemselvi dedi ki:

  merhabalar bende yurt dışından gelen 3gs var 2.el aldım ios 5.1 yukluydu her simle çalışıyordu gecen hafta recovery moda aldı kendini bende restore etmek zorunda kaldım restore ettim fakat basebandi korumadan restore ettim bilmediğimden basebandi 06.15 ti restore etmeden önce şu an aktivasyon ekranında kalıyor at&t simi takıyorum servis yok yazıyor itunes a baglayınca sim card lı yazı çıkıyor ne yapmam lazım ayrıca telefon oldbootrom yardım ederseniz sevinirim.

 310. elmadoktoru dedi ki:

  [b]@samed[/b] Bu gübü durumlarda sürüm yükseltmek, restore etmek çözüm olabilir donanımsal değilse. tabi sim kilitli ise bu işlemi basebandi korumak sureti ile yapmak lazım

  [b]@cemselvi[/b]Cihazınız sim kilitli ve siz jailbreak yapıp ultrasn0w ile unlock yapmanız lazım. Zaten 6.15 baseband korumak gerekmez ne yükselir ne de düşer.

 311. selçuk dedi ki:

  abi yine ben. bıktın ama. itunes tan restore ederken geri yükleme apple dan doğrulanıyor da takılıyo. baseband sürümü mü uygun değil nedir olduramadım. bendeki tel basebandı 03.10.01

 312. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile oluşturulan custom yüklerken oluyorsa shsh kaydınızın olduğuna da dikkat edin ayrıca bir alt sürüm sn0wbreeze ile de deneyebilirsin

 313. mehmetc dedi ki:

  merhaba yurtdışından alınma iphone 3gs telefonum var. üzerinde jb.li 3.1.3 sürüm var ve firmware 05.12.01. telefonumu güncellemek istiyorum, hangi versiyona yükseltebilirim ve hangi yöntem ile yapabilirim?

 314. elmadoktoru dedi ki:

  Yurtdışı cihaz ama sim kilitli değil sanıyorum, ayrıca Apple son sürümü çıkardığında siz diğer sürümlere shsh kaydınız varsa geçebilirsiniz.

 315. selçuk dedi ki:

  yine merhaba abi. sn0wbreeze tüm adımları tamam. önceden itunes restore sırasında 1602 hatası veriyodu. host dosyasını değiştirdim şimdide iphone cannot be restored at this time because the iphone software update server could not coontacted or temporarily unavailable hatası veriyor. çözüm olarak ne önerirsin?

 316. mustafa020 dedi ki:

  slm abi ben ipsw linkini bulamadım

 317. elmadoktoru dedi ki:

  Ipsw indirme bağlantılarını paylaşmak illegal olduğundan artık direk lşnk vermiyoruz. O nedenle googledan cihaz modeliyle beraber sürüm ve ipsw yazarsanız indirme bağlantılarına erişebilirsiniz.

 318. sertel dedi ki:

  abi slm bende 3gs 32 gb var daha önce direk ıtunesden 5.1 yapmıştım. 1 ay sonra falan tekrar güncelleme yapmak istedim (öylesine gereksizdi 🙂 ) güncelleme yaparken elektrikler kesildi ve THERE IS NO SIM CARD İNSTALLED İN THE İPHONE YOU ARE ATTEMPTİNG TO ACTİVATE. hatası verdi. Telefoncuda cydia ile 4.1 modem firmware 06.15.00 yükledi ama ben 5.1 sürüm istiyordum yapmadı. yukarıdaki anlatımınızı harfiyen uygulasam 5.1 sahibi olabilirmiyim. şimdiden teşekkürler

 319. elmadoktoru dedi ki:

  Sim kilitli cihazlar için 5.1 önerilmez özellikle oldbootrom – newbootrom olduğunu bilmeden ki kalıcı jailbreak olmaması açısından bu sürüme geçmemek daha doğru. Yine de cihazınızı tanıyan telefoncu bu konuda size daha net bilgi verebilir. Şimdilik yükseltmeyin

 320. Ali Demir dedi ki:

  Mehmet bey merhaba,
  Bende iphone 4 var, sistemi once 5.0.1 yukselttim daha sora cydia yukledim. sistem normal calisiyordu. 5.1 cikince 5.1 e yukselttim cydia iconu gozukmuyordu, beyaz bir zemin idi. “redsn0w_win_0.9.10b6” kullanarak “just boot” islemini yaptim ve cydia geldi ve normal bi sekilde calisti. Fakat ara ara (2-3 gune bir) cydia iconuna tikliyorum girip hemen cikiyor, maili acmiyor, safariyi acmiyor (girip cikiyor) tekrar “redsn0w_win_0.9.10b6” kullanarak “just boot” islemini yapinca duzeliyor. Bunun bir cozumu varmi, yoksa bu sekilde devammi edecegiz. Simdiden tesekkur ederim.

 321. elmadoktoru dedi ki:

  Çözümü yeni bir jailbreak yayınlanınca olacaktır tethered jailbreak demek bu demek zaten ve 5.1 için untethered yani kalıcı jailbreak yayınlanmadı henüz cihazı kapatmamaya çalışın yahut bir alt sürüme shsh kaydınız varsa dönüp o sürüm için kalıcı olan jailbreakten faydalanabilirsiniz.

 322. sertel dedi ki:

  [quote name=”Mehmet YAZICI”]Sim kilitli cihazlar için 5.1 önerilmez özellikle oldbootrom – newbootrom olduğunu bilmeden ki kalıcı jailbreak olmaması açısından bu sürüme geçmemek daha doğru. Yine de cihazınızı tanıyan telefoncu bu konuda size daha net bilgi verebilir. Şimdilik yükseltmeyin[/quote]
  teşekkür ederim

 323. Bertan dedi ki:

  Slm,
  Dediklerinizi aynen uyguladım. ITunes’dan yeni firmware i gösterdim ve işleme devam ettim. İşlem tamamlandı ve makina kendini restart etti fakat o şekilde kaldı..Şimdi ne yapmam gerekiyor? Cihaz 3gs ve IOS 5.1
  Yardımlarınızı rica ederim..

 324. elmadoktoru dedi ki:

  Tethered jailbreak olduğundan sn0wbreeze masaüstüne boot etmeniz için bir uygulkama daha çıkardı her kapatıp açtığınızda cihazı onunla açacaksınız. Justboot yapacaksınız

 325. zuzu dedi ki:

  DUN size bildirmis oldugum sorular neticesinde snowbreeze sayfasina yoneldim. bu programin son surumu elinizdeki cihaza gore size firmware yuklemenizide olanak sagliyor. yani internette IOS firmware otamatik olarak arayip PC ye indiriyor. o yuzden daha once bilgisayarima yukledigim IOS 5.0.1 YERINE bu yontemi sectim. daha sonra sowbrezeye bu IOS tanittim ve o bir custom firmware yapti. daha sonra da DFU olayini gerceklestirip ITUNUS DE SIFT yardimi ile yeni custom restoreyi yuklemek istedim. FAKAT 1604 hatasi aldim. bu kez sizin makalelerden IREB uygulamasini yapmam gerektigini okudum ve bu islemide yaptim. sonuc ayni. SORUM SU CIHAZIM UNLOCK IDI. TURKCELL simi CIKARIP orjinal simi takarakmi bu islemi yapmaliyim. veya 4.1 den direkt 5.0.1 DEGILDE, IOS 4.3 mu denemeliyim. nerede hata yapiyorum. saygilar. geceden beri bunu cozmeye calisiyorum,.

 326. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 5.0.1 yüklemeye çalışıyordunuz sanıyorum sn0wbreeze ile hazırlanan ipsw ituneste yükleme sonunda mutlaka bu hatayı verir ve siz tinyumbrella exit recovery veya ireb ile açarsınız cihazınız unlock yani sim kilitsiz bir cihazsa… şu anda cihazınız zaten iOS 5.0.1 durumdadır. Eğer yükleme doğru tamamlanmışsa bir de fix recovery deneyin sürümden sürüme değil direk shsh kaydınızın olduğu sürüme geçersiniz onda sorun yok. Bir de şu anda cihaz firmwareşne uygun oılan redsn0w ile üzerine jailbreak yapmayı deneyin cihazı kapalı konuma alın dfu moduna alın deneyin

 327. Kerem bulut dedi ki:

  Biri yardımcı olsun iphone 4 kullanıyorum gevey sim var yanımda 1 yıldan fazla sureyle gevey kullanıyorum sıkıldım bu geveyden her turlu telefon etkileniyor bundan kapatıp acamıyorum telefonumu her kapanıp acıldıgında 112 yı aramaktan sıkıldım telefonumda jailberk var ama unlock yapamıyorum modem firmware 04.10.01 diye gorunuyor sürüm 4.3.3 (8j2) ne yapabilirim bu geveyden kurtulmam icin yardımcı olacak varmı? Lütfen arkadaslar bilgisi olanlar yonlendirsin yapıyoruz diyenler var 160$ falan diyen var daha asagısı daha yukarısı olanlar var ama hic birine itimat etmiyorum kendim yapmak istiyorum

 328. elmadoktoru dedi ki:

  Şu anda kendinizin yapabileceği bir şey yok maalesef ya kilitli telefon almayacaktınız yahut o parayı güvenip vereceksiniz başka yolu yok maalesef

 329. mrtgnc dedi ki:

  Merhaba yukarıdaki yönergelere göre işlemi tek tek başarılı bir şekilde yaptım ve telefona yeni işletimi yükledim(5.1 3GS için). Yeni sürümde Menümde Cydia da çıktı ama uygulamalar hala ücretli. Anlatımın sonunda “ALTINCI ADIM” da ultrasnow dan bahsetmişsiniz onnun ne ve nasıl olduğunu anlamadım bunun dışında bir eksik yok. Eğer bu iş olmayacaksa yanarım indirdiğim onca güzel uygulamalara ve telefon defterime(özellikle bu). Lütfen biraz bilgi!

 330. elmadoktoru dedi ki:

  Uygulamalar hala ücretli derken… itunesteki uygulamalar ücretsize dönmez ki, ultrasn0w da sim kilitli cihazlar içindir ayrıca rehberin vb. neden yedeğini almadınız ki… Ayrıca http://www.elmadoktoru.com/?p=3386 konusunu okumanızı tavsiye ederim sizi aydınlatacaktır.

 331. Musab Altın dedi ki:

  Selamun Aleykum Mehmet Yazıcı Bey

  Üstadım ben yurdışından gelme SİM KİLİTSİZ İphone 4s A5 işlemcili 5.1 sürüm olan telefonum var.
  Shsh kaydı almadım.Sürüm 5.01 iken 5.1 güncelledim.

  Şimdiki sürüm olan 5.1 sürümü 5.01 cekip iphone untetheret 5.1 jailbreak uygulamak istiyorum.?
  Bunu nasıl yapabilirim bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Hayırlı çalışmalar…

 332. elmadoktoru dedi ki:

  Aleykumselam bunu yapamazsınız zaten untethered değil tethered da olsa iOS 5.1 4S için mevcut değil bekleme durumundasınız çıkana kadar ve çıkış zamanı da belli değil henüz

 333. safa dedi ki:

  http://m.youtube.com/index?desktop_uri=/&gl=US Abi su videoya bakarmisin bu videoya gore jailbreak yapcaktim AMA kafama Takilan bir soru var. tethered jailbreak degil mi bu adam snowbreeze Ile jail yaptiktan sonra cydia acilmiyor be onun icinde bir program uyguluyor.bunu uygulamak icinde cihazi kapatiyor tethered cihazi kapadiktan sonra nasil acililiyor?(bir kac yere baktim tethered jailbreak lerde cihaz kapandiktan sonra acilmama gibi bir durum yokmus sadece safari falan acilmiyormus dogrumu bu)

 334. elmadoktoru dedi ki:

  Safari dahil tüm cydia uygulamaları çalışmaz o sadece telefon çalışır
  redsn0w-iphone-ipad-ipod-touch-jailbreak konusundan da rahatlıkla anlayacağınız üzere yapılan justboot işlemidir bu da safari değil tüm cydia uygulamalarının çalışmasını sağlamak için yapılan justboot işlemidir.

 335. safa dedi ki:

  abi sen videoya baktın mı ıbooty diye bir program kullanıyor açılması için snowbreezele jail yaptıktan sonra ne yapmalıyım? benim ıpod redsnowla jail yapamıyor just boot yapabilir mi ki?

 336. elmadoktoru dedi ki:

  [quote name=”safa”]abi sen videoya baktın mı ıbooty diye bir program kullanıyor açılması için snowbreezele jail yaptıktan sonra ne yapmalıyım? benim ıpod redsnowla jail yapamıyor just boot yapabilir mi ki?[/quote]
  Bakmama gerek yokm ki biliyorum ne demek istediğini ben diyorum ki Redsn0w ile jailbreak yapanlar Justboot işlemi yapıyorlar cihazı çalışır hale getirmek için. Aynı sürüm jailbreak’i Sn0wbreeze ile yapanlarda bunu iBooty ile yapıyorlar. Her jailbreak metodunun işlemi kendine özel ama yapılma amacı aynı. Sen iBooty’i kullanacaksın zaten sn0wbreeze customu oluşturduğunda iBooty uygulamasını da sana çıkarıp veriyor.

 337. safa dedi ki:

  ıpod bozuldu abi:(((( açılmıyor

 338. elmadoktoru dedi ki:

  O halde tek çözüm restore yapmak…

 339. safa dedi ki:

  şimdi düzelttim ama yine yapamadım jail snowbreeze ile jail yaparken ıpsw dosyası çıkarıldıktan ssonra masaüstüne hiçbirşey gelmedi:S

 340. elmadoktoru dedi ki:

  Jailbreak uygulamasını nereden çalıştırıyorsan oraya bak gelmiştir olmadı redsn0w ile justboot yaparsın ne farkeder ki

 341. safa dedi ki:

  dfu moduna falan aldım sonra tamamladı işlemi ıpodu açtım ancak cydia yoktu

 342. safa dedi ki:

  abi snowbreeze ile jail yaptım restore ederken geri yükleme doğrulanıyorda kaldı bende iptal ettim ve ekran siyahtı izldediğim videolarda snowbreezen simgesi gelirken bende gelmedi sebebi nedir

 343. elmadoktoru dedi ki:

  Bilemiyorum, dfu moduna alma işlemini sn0wbreeze ile yapmamış olabilirsin. Restore derken sn0wbreeze ile oluşturduğun custom dosyasını gösterip yüklemeyi kastediyorsun sanıyorum. İşlemi yineleyebilirsin sn0wbreeze ile dfu ya alıp

 344. safa dedi ki:

  restore yaparken 1602 hatası alıyorum çoğu sitelerde host dosyasını silin düzelir yazılmış host dosyasını silmelimiyim abi sen nediyorsun

 345. elmadoktoru dedi ki:

  Silmenin zararı yok, ama yedeğini al bir yere sonra sil işlemini yap atarsın yerine sorun değil ki

 346. selahattin dedi ki:

  selam, benim iphone 3gs 16 gb ipad b.b. lı telefon var, yurt dışından geldi ve sim kilitlidir, üzerinde jail b.li 4.2.1 yüklü, yukarıdaki anlatılanları aynen yaparsam 5.0.1 yükleyebilirmiyim? sadece emin olmak için sordum, teşekkürler…

 347. elmadoktoru dedi ki:

  5.0.1 shsh kaydınız varsa evet yoksa direk 5.1 yükler, ultrasn0w ve fixer’ını yükler kullanırsınız

 348. selahattin dedi ki:

  shsh kaydım var, cdia açınca orada yazıyor, yani bu işlemlere başlayıp bitirirsem sim kilitte açılmış olur değil mi mehmet abi ?
  sim kilit olayından çok korkuyorum telefon elimde kalır diye…

 349. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten basebandin 6.15 yani açılabilir bir baseband ama bazı sürümlerde unlock yapmak için yeniden farklı redsn0w sürümleriyle ipad basebandini yenilemen gerekebiliyor ayrıca ultrasn0w fix diye bir konumuz var sağ üstteki arama kutusuna yazabilirsin konuyu göreceksin. 6.15 olmuş bir cihaz her türlü unlock olur zaten sadece dediğim küçük problemler ile karşılaşırsın. Bir de yap yahut yapma dememizi bekleme hiç bir şey için bunu demem, yapılabiliyor ve çalışıyor hepsi bu

 350. elmadoktoru dedi ki:

  Ayrıca oldbootrom ise 5.1de de untethered olur

 351. selahattin dedi ki:

  çok teşekkür ederim abi, ben bunu ilk defa yapacam, sizin kullandığınız bazı terimleri (örnek: unthetret, old bot ) bunları pek bilemiyorum, o yüzden emin olmak amacıyla siz değerli abilerimize sorma gereği duyuyorum ister istemez, çok sağolun…

 352. KARNAK dedi ki:

  selam, ilk kez iphone kullanıyorum. ikinci el 3gs aldım. itunes indirip 5.1 sürümünü yükledim .ve cihaz etkinleştirilemedi. başka bir sim kart kayıtlı uyarısı veriyor. araştırdım cihaz mc637tu model numaralı vodafone tr kayıtlı. ben turkcell hattımla güncelleme yaptım. ben telefonumu nasıl etkinleştirebileceğim? vodafone hat taksam direkt açılırmı, yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 353. elmadoktoru dedi ki:

  Yurtiçi cihazlar da her kart çalışır etkinleşmesi gerekir. Ama 3GS için belki tek operatöre de açık olma durumu oluyor denemeniz lazım

 354. KARNAK dedi ki:

  mehmet bey teşekkür ederim. şimdi tekrar yapacağım olmazsa telefonuma eski sürüm jb yapmam gerekecek galiba . o zaman nerden başlamalıyım snowbreeze mi neler yapmalıyım. forumda baya araştırdım ama karışık geldi. sırasıyla yol gösterirmisiniz

 355. Evren AVCI dedi ki:

  Bende denedim hocam olmuyor geri yüklenemedi diye uyarı geliyor. apple store kabul etmiyor sanırım…

 356. elmadoktoru dedi ki:

  shsh kaydınızın olmadığı bir sürümü yükleyemezsiniz

 357. KARNAK dedi ki:

  bilgisayarımda 4.1 ,4.3.3 ve 5.1 sürümlerinin shsh kaydı var.

 358. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman ilgili surumleri yukleyebilirsiniz.

 359. KARNAK dedi ki:

  mehmet bey cevaplarınız için teşekkürler. şimdi ben tinyumbrella ile shsh kaydı aldım. sonra snowbrezee ile custom firmware oluşturacağım. sonra itunesten restore ile bunu yükleyeceğim sıra bu şekilde mi?

 360. elmadoktoru dedi ki:

  shsh kaydınız varsa zaten almaya gerek yok, almamışsanız da son sürüm hariç zaten alamazsınız. Bunu anladıktan sonra anlatımdaki gibi dosyayı oluşturup itunesten yükleyeceksiniz tabiki.

 361. Ümitl dedi ki:

  merhaba mmcn,
  ios 5.1 için untethered jailbreak mevcut mu? ya da ios5.0.1 untethered’e nasıl geçebiliriz? teşekkürler

 362. elmadoktoru dedi ki:

  Mevcut değil shsh kaydın varsa ve 4S ipad 2 değilse cihazın geçiş yapabilirsin

 363. Ümitl dedi ki:

  [quote name=”Mehmet YAZICI”]Mevcut değil shsh kaydın varsa ve 4S ipad 2 değilse cihazın geçiş yapabilirsin[/quote]

  galiba ios 5.0 için vardı shsh kaydım. onun için untethered var mıydı acaba? 🙂

 364. emrah kpt dedi ki:

  arkadaslar merhaba 5.01 versıyon ıp 4um var sımlockla ılgılı bılgısı olan arkadas ırtıbata gecebılırmı? adresım byteki@hotmail.com ilginize sımdıden tesekkurler…

 365. elmadoktoru dedi ki:

  [quote name=”Ümitl”][quote name=”Mehmet YAZICI”]Mevcut değil shsh kaydın varsa ve 4S ipad 2 değilse cihazın geçiş yapabilirsin[/quote]

  galiba ios 5.0 için vardı shsh kaydım. onun için untethered var mıydı acaba? :)[/quote]
  Yapabilirsiniz o zaman

 366. quasm dedi ki:

  “orjinal IPSW dosyalarını yazımızın sonundaki bağlantılardan” yazının sonunda bağlantı yok ya da ben körüm, nerde bu IPSWler? 🙂

 367. elmadoktoru dedi ki:

  İpsw dosyalari illegal oldugundan paylasim kaldirilmistir kor olsaydiniz bunu da yaziyor olmazdiniz sanirim. Konu buna gore duzenlenecektir. Tesekkurler hatirlatma icin

 368. Gokhan54 dedi ki:

  Merhaba ;

  AT&T ‘ den alınma 4.3.5 İOS sürümlü, 04.10.01 basebandlı ve geveyle çalıştırdıgım telefonum, Sitenizde gösterdiginiz yöntemi (Snowbreeze 2.9.6. programı Apple’den nidirdigim İOS 5.1.1.) uygulayarak telefonumu 5.1.1. sürümüne basebandı degişmeden yükselttim. Suan geveyle çalışıyor. Sitenize gösterdigi özveriden dolayı teşekkür ederim. Elmadoktoru oldugunuz kesindir. İyi çalışmalar…

 369. elmadoktoru dedi ki:

  Faydalı olabiliyorsak ne mutlu iyi günlerde kullanın

 370. MEK dedi ki:

  Mehmet bey baseband sürümü 04.12.01 5.1.1 sürümlü iphone 4 üm war sim lock falan yapamam dimi

 371. elmadoktoru dedi ki:

  Evet ne yazik ki yapamıyorsunuz

 372. sado dedi ki:

  kilitli iphone 4 5.1.1 baseband 04.12.01 olan cihazım var . kilidi açmak için yardımcı olabilecek arkadas varsa pence51@hotmail.com irtibata geçsin

 373. samet dedi ki:

  Kardeş ben restore hatası alıyorum restore edilemıyor yazıyor. snowbreezenin fwsini yuklemıyor.. iphone 3gs 4.2.1 sürüm yardım lütfen

 374. abuzer dedi ki:

  snowbreeze çalışmayı durdurdu hatası alıoyrum sürekli.program hiç başlamıyor.çözümü nedir ?
  bir diğer sorum da redsnow ile custom ipsw oluştursak ve itunes’dan yüklesek,aktivasyon için at&t hattı lazım oluyor mu ?

 375. elmadoktoru dedi ki:

  Bilgisayarınızda iTunes yüklü olmayabilir mi? Yüklüyse sistem ile ilgili bir sorun var gibi başka bir bilgisayarda denemek lazım. Sn0wbreeze ile ilk aşamada bir açılır pencerede aktivasyon yapılsın mı uyarısı çıkıyor aktivasyonu da yapar yani

 376. abuzer dedi ki:

  [quote name=”Mehmet YAZICI”]Bilgisayarınızda iTunes yüklü olmayabilir mi? Yüklüyse sistem ile ilgili bir sorun var gibi başka bir bilgisayarda denemek lazım. Sn0wbreeze ile ilk aşamada bir açılır pencerede aktivasyon yapılsın mı uyarısı çıkıyor aktivasyonu da yapar yani[/quote]
  itunes yüklü başka pc de denedim çalışıyor.redsnow aktivasyonunu merak etmiştim asıl.snowbreeze aktivasyonu yapıyor evet ama redsnow için de aynısı geçerli mi

 377. elmadoktoru dedi ki:

  Redsn0w ile jailbreak yapildiginda aktivasyon da gerceklesir

 378. yusufff dedi ki:

  merhaba mehmet bey benim yurd dısı iphone 4 cihazım var yüklü versiyon 5.1 yüklü baseband04.12.01 cihazı 4 ay oldu bir şahıstan aldım aldığıgımda bir sorun yoktu sorunsuz bir şekilde wifi kullanıp internete girebiliyordum telefonu modem olarak kullanıpta giriyoudum iki ay önce ben askere gitmek zorunda kaldım dün de dağıtımdan geldim kimsenin kullanmıcağı şeklide kaldırdıım ve ve dün telefonu elime aldıgımda wifi yazısı var wifi ac seceneiğine bastıgımda hicbir belirti yok balantı olmasına ragmen bulmuyor ağa ayaralrına reset attım oda olmadı tefona tamanın reset attım olmadı forumlara baktım restore sorun giderilebilirmiş bende korkuyorum kitlenir daha dogru telefonu kitlerim diye bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?rica aetsem

 379. elmadoktoru dedi ki:

  Restoreden başka çare yok ama 4.12 baseband ise zaten telefonun sim kilitli değil sanıyorum yoksa çalışmazdı

 380. yusufff dedi ki:

  mehmet abi son bir secenekle yanı sans back yap geri yüklemi 6 ayın ayalarını yükledim oldu abi sağol ilgin için restore etmem gerek kalamdı

 381. aliço dedi ki:

  Merhabalar iphone 4 cihazım var Sn0wbreeze Custom Firmware Hazırlama & Jailbreak
  yaptm sorun yok fakat sim kartı takınca servis yok demektedir bir yerde bir hatamı yaptım acaba?

 382. elmadoktoru dedi ki:

  Muhtemelen cihazınız sim kilitli ve daha öncesinde baseeband sürümünü yükselttiniz bu nedenle şebeke gelmiyor baseband yükselince geri dönüşü yok iOS sürümü düşürülür ama basebande etkisi yoktur

 383. serdar ata dedi ki:

  hocam s.a ben 3gs 4.1 new bootrom kilitli 6.15.00 basebandlı chaza sahibim snowbroozle custom fw oluştururken tekrardan secenkelerden ipod basebandı yükleyi secmelimiyim?

 384. elmadoktoru dedi ki:

  iPad basebandinden artık kurtulun, sanırım takip etmiyorsunuz normal basebande düşerek yine ultrasn0w ile jailbreak yaparsınız hatta 5.1.1 yaparsınız. Siz iOS 5.1.1 yapın direk ondan sonra basebandi düşürün ve unlock yapın. Sürüm düşürme konusu http://www.elmadoktoru.com/yazilim/redsn0w-0914b1-ile-0615-basebandi-051304e-dusurme.html

 385. %Murat dedi ki:

  Merhabalar,
  Bu sabah iphone 4 ios 4.02 basband 01.59 olan telefonumu ios 5.0.1 sürümüne upgrade etmeyi denedim. Yukarıda anlatılanları adım adım uyguladım ancak, en son aşamada, shift + restore yapıp ipsw dosyasını seçtikten sonra “Bilinmeyen bir hata oluştu (3194)” mesajını aldım. Ve jb işlemi gerçekleşemedi. Bu sorunla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?
  İyi günler, iyi çalışmalar…

 386. elmadoktoru dedi ki:

  Sorunla ilgili anahtar cümleyi sağdaki arama kutusuna yazmanız yeterli çok kere sorulan ve anlatımı olan bir konu. 3194 hatası yazsanız da cevaba ulaşırsınız

 387. %Murat dedi ki:

  Tekrar Merhabalar,
  http://www.elmadoktoru.com/araclar/ifaith-ile-shsh-kaydi-nasil-alinir.html Bu linkten anlattığınız gibi shsh kaydı alma işlemini yaptıktan sonra bu hatayı almayacak myım? Yoksa bilgisayarıma indirdiğim shsh kaydı dosyasını telefonumun ya da itunes da restore işleminin görmesi için yapmam gereken başka bir şey var mı? Bu dosya masaüstündeyken jb işlemini tekrar denesem hata almayacak mıyım?

  İyi günler, iyi çalışmalar…

 388. elmadoktoru dedi ki:

  Shsh kaydı almak ile bu hatanın ilişkisi yok blogda 3194 hatası yazıp konuya baktınız mı 3194 hosts yazın göreceksiniz sebebini zaten

 389. serhatözürk dedi ki:

  selamlar..ios 4.3.3 geveyli tlfonuma snowbreeze ile ios 5.1.1 yükleyebilirmiyim.yoksa sadece en son sürümolan ios 6 yi mi yükleme imkanım war..acıl yanıtlarsanız sevınırım saygılar.

 390. ali dedi ki:

  merhaba. iphone 4 ios 4.3.1 04.10.01 baseband geveyli kullanıyordum snowbreeze ile 5.1.1 e yükseltip basebandı sabit tutup geveyle devam etmeyi düşünüyordum. fakat 3194 hatasını aldım çok denedim herşeyi yaptım fakat gs.apple.com açınga GCS resmi sitesi açılıyor kurtulmanın yolunu bulamadım bir türlü sıkıntıyı çözemedim çok aradım ama yok çözüm nedir.

 391. osman kali dedi ki:

  telefonum aktivasyon ekranında kaldı geçemiyorum redsnow ile jb yaparken bb yükselir mi

 392. Osman_68_1989 dedi ki:

  İphone 3 gs kullaniyorum mc149a model kanadadan gelmis kuzenime ios 4.1 yüklu ios 5.1.1 yüklemek istiyorum snowbreze ile denedim anlattiginiz gibi önce 3194 hatasi verdi onu hallettim forum sitelerinden bakarak bu sefer hata 11 verdi onu da hallettim itunesten güncelleme yaparken 1600 hatası verdi nasil yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz acele

 393. levent dedi ki:

  selam arkadaşlar öncelikle iphonemizi güncelmi tutmak gerekiyor kafam karıştı veya hangi sürümde ise ona göremi IPSW dosyasını indiriyoruz.İtunes programı lazım olacakmı itunes ile ne yapacağız saygılar

 394. SALMAN dedi ki:

  merhaba arkadaşlar benim iphone 4S ingiltereden geldi. pasaport kaydını yaptım. gevey taktırdım. internete giremiyordum güncelleme yaptım. servis yok diyor sim kilidi devreye girmiş. aca şimdi ne yapmam gerekiyor. güncellemeyi nasıl geri alabilirim. daha eski sürüm nasıl yüklenir hangisini yüklemem gerekir. yardımcı olurmusunuz. teşekkürler

 395. admira_paloma dedi ki:

  New bootrom iPhone 3GS icin untethered iOS 5 ve üst sürümleri icin JB yapilabiliyor mu?

Sayfa başına git