Başlığa bakıpta sizlerden fikir alacağım görüntüsü oluşmuş olsa da aslında bu sorudan çok bir tespit içeren bir konu. Trident Nasıl Marka sorusunun en güzel yanıtlarından bir tanesini yakın bir arkadaşımın başına gelen olayla anlamış bulunuyorum. Çin mallarına haksızlık yapan kesimden değilim, sonuçta her ülkenin kalite farkı olan ürünleri yine talep edenlere fason olarak ürettiklerini biliyorum. Yani her çin malı kalitesiz değildir, sadece kaliteleri sınıf sınıftır. Ülkemize giren bir çok telefon markası gibi Trident Cep Telefonları da 1. kalite olan ve olmayan telefon çeşitleri olan bir marka. Neyse, arkadaşımız ihtiyacına göre bir telefon almayı düşünüyordu, çift hatlı olması, 2mp. kameraya sahip olması ki bununla ufak tefek de olsa fotoğraf makinesi derdinden de kurtularak hepsi bir arada bir alet almayı planlamıştı. İsterseniz yazının bundan sonrasını kendi cümlelerinden dinleyelim ve illaki bu özelliklerde bir Trident marka cep telefonu alacaklara da farklı bir kaynak olmuş olsun.

Uygun fiyatına aldanarak hemen bir tane kendime, bir tane de ortağıma edindim. Paketin ve makinenin üzerinde gayet janjanlı bir şekilde 2 megapiksel olduğu yazıyordu. İnandık, güvendik ve satın aldık. Cihazın fotoğrafını solda görebilirsiniz. Neden güvenmeyelim ki, bu ülkede kurumlar var, TSE gibi. Arkadaşlar bu malı ülkeye sokup pazarlayabilmeleri için bu çok kaliteli kurumdan ürününü geçirmeli, Sanayi Bakanlığından izin almalı, ürün ile ilgili bilgilerde herhangi bir kandırmaca olmamalıydı. Sonuç mu? Makine 0.3megapiksel çıktı. Firma Servisiyle 4-5 defa telefon ile görüştüm. Beni arayacaklarını, bunun bir yazılım hatası olduğunu söyledi ilgili müdür arkadaş. Bu kadar yıl geçti, ancak arayan soran olmadı. Sonra firmanın internet sitesine durumu anlatan ve teessüflerimi!! ileten bir mesaj yazdım. Arayan falan olacağını sanmıyordum ki şaşırdım. Telefonum çaldı ve karşımda bir Trident Firma yetkilisi bayan. Cihazları yollamamı isteyen bu bayana, firma olarak kendilerine cihazı yollama konusunda bile güvenmediğimi belirttim. Ancak sonra ikna olarak cihaz ile ilgili sorunun çözülebileceği ümidiyle ortağımın ki ile birlikte paketledim ve yolladım. Servis kısmından genç bir sesi olan arkadaş beni aradı ve cihazın en fazla 1.3 mp olabileceğini tarafıma iletti. Kendisine benim de piyasada muteber isim sahibi bir ısıtma-soğutma firmasının bayisi ve servisi olduğumu ilettim. Ben müşterime 24000BTU klima sattıktan sonra “Hay Allah, bu cihaz 12000BTU olarak çalışıyormuş, idare ediverin” diyebilir miyim acaba diye sordum. Konuyu müdürleriyle görüşeceğini bildirdi. Takriben bir hafta sonra cihazlar kargodan geldi. Baktım içine, cihazlarda herhangi bir sorun olmadığını bildiren bir servis notu gelmiş. Fotoğraf kısmına girdim ve cihaz 2mp modu eklenmiş. Galiba beni utandıracaklar dedim. Hemen 2 fotoğraf çektim. Sonra bilgisayarıma attım fotoğrafları. Tabi başladım gülmeye, fotoğraflar 0.3mp

Evet hazin ama gerçek, Trident nasıl bir marka sorusu da en azından kaynağı arkadaşım olmakla beraber yanıtını bulmuş oldu.