Üyeleri Yedekleme ve Taşıma

Üyeleri Yedekleme ve Taşıma
30 Mart 2010 tarihinde eklendi, 1.382 kez okundu.

Üye yedeklemeHalen kullanmakta olduğunuz bir siteniz var, yahut başka bir siteden sadece üyelerin yedeğini bir başka joomla sitenize aktarmak istiyorsunuz. Bu durumda veritabanınızda yer alan hangi tabloları yedeklemek gerekiyor? Çok farklı sebepler ve değişik münasebetler üzere aslında blog’umuzda bu sorununda yanıtını bulmak mümkün, ancak gelen taleplere bakılırsa sadece bu soruya özel bir başlık açmak elzem oldu. Bu münasebetle sadece site üyelerinin yedeklerini nasıl alabileceğinizi size izah etmeye çalışacağım.

Aslında yapılacak olan işlem son derece basit, yapılması gereken phpMyAdmin’den joomla tabloları arasında yer alan 3 tane tablonun yedeğini almak ve alınan yedeği taşımak istediğiniz joomla sitenin veritabanına yine phpMyAdmin’den girilerek içe aktarmak.

jos_users
jos_core_acl_aro
jos_core_acl_groups_aro_map

Yukarıdaki üç adet tablo farklı şekillerde kullanıcıların üyelik bilgilerini barındırırlar, sadece bu tabloların yedeklerini almanız üyeleri aktarmanız için yeterli olacaktır.

Sadece Üyelerin Yedeğini Alma

phpMyAdmin‘den resimde de görüldüğü gibi “Dışarı aktar” öğesinden ki ingilizce olarak kullananlarda bu ibare “export” şeklinde de olabilir, ilgili öğeyi tıkladığınızda yedek alınacak tabloların seçimi ve yedekleme kısmından yukarıda belirtilen 3 tablonun seçilerek yedeğinin alınması ile başka bir veritabanı içine bu yedeği aktarabileceğiniz sql sorgusunu indirebileceksiniz.

Üyeleri Yedekleme

Yukarıdaki gibi (jos_users tablosu da dahil olmak üzere ki resimde seçim alanının altında kaldığından görünmüyor) 3 tabloyu da seçip hemen altta yer alan kısımdaki kutucuğu da işaretleyerek;

İlgili üç tablonun yedeğini alıp alınan yedek dosyasını phpMyAdmin’den içe aktarma (import) seçeneği ile aktarıp üyelerinizi istediğiniz bir joomla siteye eklemiş olabileceksiniz. ayrıca veritabanı tabloları ile ilgili olarak sizlere sunduğumuz 7 farklı makaleyi de inceleyerek veritabanı tabloları ve görevleri hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Veritabanı Tabloları ve Görevleri [1] – [2] – [3] – [4] – [5] – [6] – [7]

Etiketler:

Üyeleri Yedekleme ve Taşıma Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. sermander dedi ki:

  Ustam merhaba. nasılsınız. Konuya dikkat ederek site üyelerimi yedekledim. cpanel file manegerden dosyalrı sildim. joomla 2.5.1 yükledim. daha sonrası denemelerime ragmen üyelerimi tekrardan yükleyemedim. nedenini çözmeye anlamaya çalışıyorum. cevab alabilirsem sevirim. Kolay Gelsin.

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Bu şekilde bir yedekleme ve geri yükleme çalışmaz. Çünkü siz 2.5.1’e belki de 1.5’ten aldığınız üyelerin yedeğini eklemeye çalışıyorsunuz ama iki sistem birbirinden farklı ve tablolarda bu farklılıktan nasibini alıyor. Doğal olarak bu şekilde taşıma yapamazsınız. İki yol var ya sitenizi göç ettirip normal bir yükseltme yapacaksınız yahut da 2.5.1 üye tablosunun yedeğinden yola çıkarak diğer yedekteki sql tablo yapısını düzenlemeniz lazım.

 3. kaanuysal dedi ki:

  merhaba. aşağıda gönderdiğim resimden de anlaşılacağı gibi joomla ile kurduğum sitenin ana sayfasında, en üstte bulunan bu yazıyı silmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  http://www.geocities.ws/kaanuysal/yaziyi_silmek.PNG

Sayfa başına git