Webmaster Programları

Webmaster Programları
29 Nisan 2009 tarihinde eklendi, 4.206 kez okundu.

Webmaster arkadaşların kullanabilecekleri, bazıları tamamen ücretsiz olan bazılarınında deneme sürümleri bulunan programları aşağıda sizler için derledik. Bu programlar görüleceği üzere webmaster’lar için önemli araçları içeriyor, bu arşivi r10.net forumundan websenator isimli üye arkadaşımızın hazırlamış olduğunu da vurgulayarak bu yararlı araçları sizlerle paylaşalım. Programlar genel olarak, özelliklerine göre gruplandırılmıştır. – Kod Yazma Editörleri

Bilinen en iyi PHP editörlerinden birisi. Kod renklendirmenin yanı sıra parantez, fonksiyon ve class takibinde kolaylıklar sağlıyor. Program kendi içinde bir FTP ve Debugger eklentisiyle geliyor. HTML, CSS, XML ve JS için de renklendirme desteği mevcut.

Windows platformunda en tanınmış CSS editörü, aynı zamanda HTML dosyalarını da düzenlemenize izin veriyor. Programın daha gelişmiş özelliklerine sahip PRO sürümü de mevcut.

Windows’un NotePad’i kadar sade ama neredeyse bütün bilinen programlama dillerini renklendirebilen on parmağında on marifet denilebilecek bir program.

Hem ASP hem de PHP ile çalışanların sıklıkla tercih ettiği bir program. Yazılım HTML, ASP, PHP ve JS için kod renklendirme desteğine sahip. Proje yöneticisi, FTP eklentisi, parantez eşleme ve SQL konsolu programın özellikleri arasında yer alıyor.

Linux’taki Gedit’i aratmayan bu programda yok yok. HTML, PHP, Perl, JavaScript, Pascal, C gibi dilleri tanıyabilen yazılım, ikilik düzende yazılmış (binary) kodları da düzenlemenize izin veriyor. Ayrıca sayfa ön izleme ve HTML kod düzenleme (HTML Tidy) özelliği de mevcut.

Sekmeli arayüzü ve form oluşturma sihirbazıyla dikkat çeken bir HTML editörü.

PHP Designer 2007 bir PHP geliştirme ortamıdır. Kod renklendirme, kod kütüphanesi, bütünleşik FTP gibi pratik özellikler sunar. Programın 2005 sürümü ücretsizdir. ——————————————————————————————————— – SUNUCU (Server)

Apache+PHP+mySQL+phpmyAdmin+Joomla paketi. Hiç bir derleme ve kuruluma gerek kalmadan komple bir web sunucuya sahip olmanızı sağlar.

Windows için Apache Web Server, PHP ve MySQL toplu kurulum paketi.

E-Posta ile ilgili uygulamalarınızı localhostta test edebilmek için mail sunucusu. Kendisi sendmail’den sonra dünyada en çok tercih edilen e-posta sunucusudur.(~30MB)

Kullanımı gayet basit bir FTP sunucusu, kendi bilgisayarınızdaki dosyalarınızı internet erişimine açabilirsiniz. FTP sunucuların çalışma mantığını öğrenmek için ideal. ——————————————————————————————————— – FTP

Çok güçlü özelliklere sahip, hızlı ve küçük boyutlu tanınmış FTP programı.

Basit Arayüzlü ücretsiz bir FTP programı.

Küçük boyutlu, aynı anda birden fazla dosya transferine izin veren başarılı bir uygulama.

Tilkiniz (FF) için kullanışlı bir FTP eklentisi

Mazisi bayağı derin olan tanınmış FTP programı.

Şık arayüzü ve güvenli dosya transferi ile dikkat çeken Flash FXP ticari FTP programları arasında haklı bir üne sahip. 30 günlük zaman kısıtlı sürümünde herhangi bir işlevsel kısıtlama bulunmuyor. ——————————————————————————————————— – Grafik Programları

Başlangıç ve orta seviyede kullanıcılar için grafik düzenleme yazılımı, ücretsiz açık kaynak. TR Dil Dosyası:http://photofiltre.free.fr/utils/TranslationTR.zip ——————————————————————————————————— – Renk Seçiciler (Color Pickers) Alttaki programların her biri ekranda bulunan herhangi bir noktanın renk kodunu öğrenmeye yarıyor.

HTML, C++, Delphi, Java, Visual Basic, VB Long, HSL, RGB, HEX, Photoshop ve Fireworks için renk kodları oluşturabiiyor. ——————————————————————————————————— – JavaScript

İçinde 17 sihirbaz bulunan bu araçla basamak basamak JavaScript’ler yapabilirsiniz.

Sitenizde kullanabileceğiniz 200’ün üzerinde hazır javascript içeren bir program.

Pek çok kitaplığı beraberinde getiren ücretsiz bir Java/JavaScript editörü. (! 120MB)

İçerisinde 200’den fazla hazır JS kodu barındıran harika bir kod bankası.

JS Menü hazırlama programı. ——————————————————————————————————— – DHTML

DHTML açılıp kapanır menü oluşturma programı.

Bir başka açılıp kapanır menü oluşturma programı. ——————————————————————————————————— – Flash

Flash destekli açılır kapanır menüler için.

.swf uzantılı dosyaları .avi, .bmp ve .jpg formatlarına dönüştürmek için. ——————————————————————————————————— – Alan Adı & Whois Programları

Toplu halde domain sorgulayabileceğiniz program, sonuçları kaydetmenize de izin veriyor.

Domain ve IP’leri toplu olarak sorgulayabileceğiniz, sonuçları XLS,XML ya da TXT dosyası olarak kaydedebilen başarılı bir program.

Basit arayüzlü tekil sorgular için kullanışlı bir whois yazılımı.

Tek bir pencereden oluşan, toplu sorgulamaya izin veren basit ama kullanışlı bir whois programı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git