"iPhoneografi" ile Etiketlenen Konular

Dünden bugüne kadar en iyi kameranın kendi kameramız olduğu gerçeği değişmez bir gerçektir. Dünyanın en iyi kamerasına sahip olabilirsiniz ancak günlük meşgale içerisinde bu tür kameraları yanınızda taşımanın çok büyük bir problem olduğu yadsınmaz bir gerçektir ve bundan dolayı birçok ‘o anları’ yakalama fırsatımızı kaçırırız. iPhone sayesinde ‘o anları’ günün...
Şimdiye kadar iPhoneografi hakkında anlattığımız her şey yaratıcılık ve fotoğraf disiplininin yazılımlar üzerindeki etkisi hakkındaydı. Daha önceki anlattıklarımız daha çok kompozisyon hakkında genel fikir sahibi edinmeniz açısından önemli bilgiler içeriyordu. Şimdi ki dersimizde daha çok tema konusunu inceleyeceğiz. (daha&helliip;)
Bu bölümümüzde sokak lambalarının aydınlattığı yolları nasıl etkileyici birer fotoğraf karesi haline geldiğini anlatacağız. Birçok fotoğrafçı için -ki özellikle iPhone fotoğrafçıları – güneş tepemizden gittiği zaman fotoğrafçılık bitmiş olarak kendi yaratıcılıklarını kısıtlıyorlar. Özellikle iPhone 5 ile birlikte düşük ışıklarda bile mükemmel fotoğraflar çekilmesi mümkündür. Bu bölümde size bunu nasıl yapacağınızı...
Bu bölümümüzde Siyah & Beyaz fotoğraf üzerine konuşacağız. Burada bahsettiğimiz resmi çektikten sonra üzerinde oynanarak Siyah & Beyaz hale getirilmiş fotoğraflar değil. %100 düzgün, kesilmemiş Siyah & Beyaz iPhone fotoğrafından bahsediyoruz. (daha&helliip;)
Bir önceki yazımızda kompozisyon kurma ile ilgili olarak ele aldığımız 3 Kuralı ile ilgili bilgiler aktarmıştık. Umarız anlattıklarımız sizin için iyi bir tecrübe olmuştur. Bu aşamada bu kuralın temeline ineceğiz ancak başlamadan önce eğlenceli birkaç şeyden bahsedeceğiz. (daha&helliip;)
iPhone fotoğrafçılığı hakkında yazılarımıza perspektif çekim tüyolarıyla devam ediyoruz. iPhone ile nasıl daha iyi fotoğraflar çekerim sorusunun cevabını bulabileceğiniz konularımızı en başından beri takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. (daha&helliip;)
Bundan önceki bölümlerde nasıl iyi pozlama yapılacağını ve pozlamanın çektiğiniz fotoğraf üzerine etkilerini incelemiştik. Hiçbir alet insan gözü kadar gelişmiş bir sensör değildir. İster dijital ister analog fotoğraf çekme makinesi kullanın, her kameranın parlaklık ve karanlık konusunda belli başlı kısıtlamaları vardır. Ancak insan gözüne yakınlaştırma konusunda atılmış en önemli adımlardan...
Bir çekim yapacaksınız ve pozlamak istediğiniz yer ile odaklamak istediğiniz yerler yer aynı. Öyle ise herhangi bir sorun yok demektir. Eğer odaklamak istediğiniz nesne ön fonda ise ve sizin pozlayacağınız ışık arka planda ise ne yapmanız gerekmektedir dilerseniz bunun cevabını hep birlikte bulalım. (daha&helliip;)
iPhone kullanıcısıysanız ve iPhone ile sık sık fotoğraf çekmeyi seviyorsanız şanslı gününüzdesiniz demektir. Keza elmadoktoru olarak iPhone Fotoğrafçılığı (iPhoneography) ile ilgili yazı dizisine yer vermeye başlıyoruz.Yazı dizimizi bitirdiğimizde mükemmel bir kaynağa sahip olmuş olacaksınız. (daha&helliip;)
Sayfa başına git