Hangi Seo Sef Bileşeni

Hangi Seo Sef Bileşeni
13 Mart 2010 tarihinde eklendi, 976 kez okundu.

Joomla için kullanılabilecek olan SEO ve SEF bileşenleri aslında azımsanmayacak kadar çok olmasına rağmen kafamızı hiç karıştırmaksızın kullanabileceğimiz sef bileşenlerinin hangisi olması gerektiğini soran blog takipçilerimize kısa da olsa bir açıklama yapmak, bu konuda kafası karışık olan kullanıcılara da bir nebze olsun yardımcı olmak istiyorum. Öncelikle Joomla’nın standart sef fonksiyonu varken neden bu iş için bir eklenti kullanmamız gerekebileceği sorusuna kısaca yanıt verelim.

 

Joomla’nın standart sef fonksiyonu oluşturdukları linkler içinde bazı rakamsal değerler, içeriklere ait ID no gibi fazlalıkları da ekler, ayrıca oluşturulan bu linklerde tekrardan düzenleme yapma imkanını bize vermez, yeniden yönlendirme vb. işlemler için de ayrıca bir eklenti kullanmaksızın yapabilmemize olanak tanımaz ki en önemli sebepler için bu kadarı da yeterli olacaktır. İşte bu noktada 3. parti yazılımlar dediğimiz  joomla eklentileri arasında SEF ve SEO hakkında öne çıkmış farklı eklentiler mevcuttur ki bu bileşenler sadece seo ve sef için hazırlanmış daha komplike fonksiyonları içeren eklentilerdir.

Otomatik olarak oluşturulan linklerin yeniden istediğiniz şekilde düzenlenmesi, kendi içlerinde yer alan (bazıları) otomatik meta etiket oluşturucu, yeniden yönlendirmeleri yapabileceğimiz özellikler bulunduğu gibi linklerin daha net ve sadece istediğimiz şekillerde çıkmalarını sağlar. Temel anlamda sizlerin de anlayacağı ve kullanacağı fonksiyonlar bunlar olduğu gibi temel de daha fonksiyonel özellikleri de bünyelerinde barınıdırırlar. Bu açıklamalardan sonra “o zaman hangi joomla seo eklentisini kullanmalıyız?” sorusunun yanıtına geçelim.

Öncelikle kullanacağımız eklenti hangisi olursa olsun, hangi amaca yönelik olursa olsun mutlaka “http://extensions.joomla.org” resmi eklenti deposunda bulunmasına özen gösteriniz. Bu güvenlik açısından da kullanım açısından da çok daha iyi olacaktır, tabi joomlanızı riske atacak kadar önemsemeyenler bu öneriyi dikkate almasalar da olurlar!  Özenli ve güvenlik konusuna değer veren kullanıcılar da bu eklenti deposunda hangi bileşenlerin yer aldığını Sef Eklentileri kategorisine bakmaları yeterli olacaktır. Burada yer alan eklentilerden size ilk önereceğimiz eklenti Artio JoomSef olacaktır ki tamamen ücretsiz olması ve bir çok bileşene de destek veriyor oluşu başta gelen sebep olacağı gibi, köklü ve en eski SEF bileşeni olarak da gayet profesyonel ve başarılı bir bileşendir. Tabi bileşenin ücretli sürümü de bulunmasına rağmen tüm özellikleri ücretsiz sürümde kullanabilmeniz mümkün.

Artio JoomSef sizin tüm sef ihtiyacınızı görebilecek bir eklenti olmasına rağmen bir alternatif daha önermemiz gerekirse şüphesiz bu sh404SEF olacaktır. Ancak uzun bir zamandır ücretsiz olan sh404SEF artık ücretli duruma getirildi, ancak bu tip işlerin sadece bir kerelik olduğuna ve alınacak olan desteğin de göz önüne alınarak daha profesyonel düşünenler için seçilebilecek olan bir sef bileşenidir. Yine bu bileşenimizin de daha fazla eklentiye destek verdiği ve kullanıcı desteğinin de gayet iyi olduğunu belirtmekte yarar var. Bu eklentilerin tercih edilmesinin diğer önemli sebebi de destek forumlarının herkese açık olması, üyeliksiz de içeriklerini okuyabiliyor oluşunuz olacaktır ki bu tip eklentilerde en önemli unsur destektir.

Bu sebeple seçiminizi yapacağınız iki bileşen dışında bir bileşen aramak için çok da lüzumlu bir sebebiniz olmasa gerektir ki size Artio JoomSef başta da öncelikli önerimiz olmakla beraber sh404SEF yeterli olacaktır.

Etiketler:

Hangi Seo Sef Bileşeni Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. SERKAN dedi ki:

  Meraba Abi Benim Joomsef’ten Cektiğim Var Aslında Genelde Bir Cok Arkadasta Oluyordur

  Joomsefi Kurunca Yeni İçerik Eklendiğinde Normalde Örnek Olarak Makale ıd: 114 İse Joomsef Urlsinde Her Zaman id: 1 Kaydediyor Ve Bu Yüzden Eklenen Makaleleri Ana Sayfada Modüllerin Hepsini Göstererek Altta Gösteriyor Bunu Nasıl Cözebiliriz Veya Neler Tavsiye Edebilirsin Tesekkürler

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Acikcasi joomsefi unuttum diyebilirim sh404sef kullaniyorum. Ancak idlerle ilgili ayar olacakti zannediyorum joomsefte olmadi bir ara admini gonderirsin bakariz nasipse.

 3. SERKAN dedi ki:

  Memocan Abi Cevabın İçin Teşekkür Ederim Yalnız sh404sef Türkçe Karekterinde Sorunlar Yaşamıştım Ondan Kaldırmıstım Örnek Biri Web Siteme Üye Olurken MEHMET ALIŞKAN Örneğinden Olduğu Gibi Cıkarıyor Ç,I Gibi Buda Googlede Url nin Bozuk Olmasını Sağlıyor Teşekkür Ederim 🙂

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Tipki onda da artio gibi turkce karakterleri girip replace yapacagin yer var ya.

 5. rifat dedi ki:

  merhabalar ben …. adında bir site kurdum. sitemi joomla 1.5.22 ile kurmuştum. sitemi arama motorlarına kayıt ettirdim. ya da ben öyle zannediyorum. ama bir türlü arama motoru SEO ‘sunu yapamadım.bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 6. elmadoktoru dedi ki:

  SEO kavramı çok geniş bir kavram siz hangi açıdan soruyorsunuz soruyu anlamadım biraz detaylandırırmısın. Bu özelliği aktif mi edemedin linkler istediğin gibi mi olmadı vb…

Sayfa başına git