iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak İçin Hangi Aracı Kullanmalıyım?

iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak İçin Hangi Aracı Kullanmalıyım?
5 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 2.035 kez okundu.

iOS 5.1.1 untethered jailbreak yani bağımsız jailbreak araçları noktasında bu aralar bolluk yaşanmakla beraber bazı yeni kullanıcılar bu araçlardan hangisini kullanması gerektiği noktasında belki kararsızlık yaşayabilirler. Biz de bu noktada kullanıcılarımızı aydınlatmak ve en doğru araca kendilerini yöneltmek adına bir kılvauz hazırlamayı uygun gördük. Sonuçta Rocky Racoon Cydia paketi’de dahil edildiğinde altı farklı metod ile iOS 5.1.1 bağımsız jailbreak‘e ulaşmak mümkün olduğundan kafa karışıklığının da olmaması yeni kullanıcılar açısından kaçınılmaz hale gelebiliyor. Yazımızın devamında hangi araç ile hangi cihazlarınızın ve hangi platform üzerinde jailbreak yapılabileceğini bulabilirsiniz.

iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak İçin Hangi Araç

Mac Uyumlu Jailbreak Araçları

Absinthe, RedSn0w, PwnageTool, CLI

Windows Uyumlu Jailbreak Araçları

Absinthe, RedSn0w, Sn0wBreeze, CLI

Linux Uyumlu Jailbreak Araçları

Absinthe, CLI

Hangi işletim sistemleri için hangi araçların kullanılabileceğini tespit ettikten sonra isterseniz şimdi de A5 ve A4 cihazlar açısından basitçe ele almaya çalışalım; iOS 5.1.1 untethered jailbreak imkanı A4 cihazlar için tüm araçlar ile mümkün. Yani yukarıdaki tüm işletim sistemlerine göre belirtmiş olduğumuz jailbreak araçları A4 cihazlarının tümüne jailbreak imkanı sunuyor. Bu nedenle A5 cihazları (iPad 3, 4S iPhone, iPad2) ile çalışan araçları ele alacağız:

A5 Cihazlar ile Uyumlu Araçlar

Absinthe, RedSn0w, CLI

A5 cihaza sahip olan kullanıcılar için Absinthe, Redsn0w ve CLI metodları yegane jailbreak araçları olarak kullanılmaktadır. Tabi cihazınızın durumuna göre de özel seçenekleri kullanmak mümkün. Özel durumlardan kasıt sim kilitli cihaz sahiplerinin unlock imkanından yararlanmak adına sahip olunan baseband sürümlerinin korunmasının gerekliliği kastedilebilir. Bu durumda PwnageTool veya Sn0wbreeze iyi bir seçim olacaktır ki her iki araçta basebandi koruyan custom firmware (kişiselleştirilmiş iOS işletim sistemi) oluşturmak ve aynı zamanda jailbreak yapmak için kullanılan araçlardır.

SAM unlock aktivasyonu geri yükleme, Cydia için SHSH kaydı gönderme, PwnedDFU moduna almak gibi işlemlere ihtiyaç duyduğumuzda da ayrıca Redsn0w aracı bu amaçlar doğrultusunda tercih edilebilir.

Size gerekli olan sadece jailbreak ise bu durumda Absinthe iOS 5.1.1 olan her cihaz için denenmiş ve sonuca ulaşılmış en iyi araç olarak ilk tercih edilecek araçtır. Farklı farklı araçları barındıran daha esnek bir çalışma gerektiği durumlar için de Redsn0w tercih edilebilir. iOS 5.1.1 untethered jailbreak noktasında cihazınız ve kullandığınız bilgisayarın işletim sistemine göre yaptığı işler noktasında hangi jailbreak aracını kullanacağınızı bu yazımızda anlamış olacağınızı düşünerek anlatımı yeterli görüyoruz. Eğer halen kafa karışıklığınız devam ediyorsa veya zaten jailbreak yapmış bir kullanıcıysanız bu durumda bizlere yorumlarınızla katkıda bulunup deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

Etiketler:

iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak İçin Hangi Aracı Kullanmalıyım? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. cenooa dedi ki:

  abi h.akşmlar …5.1.1 güncellemsi yaptım cihazıma ama absinthe ile jailbreak yapamıyorum yarıda kesiyor takılı kalıyor ne yapmalıyım

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Cihaz nedir?

 3. yildirim dedi ki:

  redsn0w ile iphone 4s factory unlock cihaza jailbreak yapmak istediğimde yarıda kalıyor. service wouldn’t start (3986) hatası alıyorum. sorun nedir acaba

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Absinthe ile yapabilirsiniz

 5. Mrhd dedi ki:

  Mehmet bey ben yeni ipad 4g kullaniyorum.Henuz operatorlerin sundugu data paketlerini kullanmadim fakat absinthe ile jb yaptiktan sonra sim kart takarken herhangi bir sikinti yasarmiyim cihazimi yurt disindan aldim.Aktivasyon gibi durumlari okudum arastirdim fakat kafam halen karisik aydinlatirsaniz sevinirim…

 6. Hüseyincengiz dedi ki:

  Merhabalar bende iPhone 4 var cihazı hepsibiradadan aldım
  Jb yapma vakti geldi bdiye dusunuyorum hangi yolu izlemeliyim

 7. elmadoktoru dedi ki:

  Sağ taraftaki arama kutusuna absinthe yazdığınızda iOS 5.1.1 için çok basit bir jailbreak uygulaması var. Takıldığınız yer olursa o konudan devam edersiniz yorumlamaya..

 8. bilginsefa dedi ki:

  merhaba . bende ipod touch 4. Nesil var İOS 5.1.1 sürümünde Jailbreak uyarmı Vede link atarmısınız

Sayfa başına git