Suya Düşen Telefonu Kurtarın

Suya Düşen Telefonu Kurtarın
21 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 1.302 kez okundu.

Eğer cep telefonu sahibiyseniz –ki bu devirde cep telefonu kullanmayan insan kalmadı- telefonunuz ya suya düşürmüştür, ya da telefonunu suya düşüren bir tanıdığınız mutlaka olmuştur.

water proof, suya düşen telefon

Diyelim ki bir restorana gittiniz ve cep telefonunuz elinizden hop diye sürahinin içine düştü. Ne yapardınız? Amerika’da en çok yaşanan cep telefonu kazalarından birinin telefonun klozete düşmesi suretiyle arızalanması olduğunu biliyor musunuz? Ya kullanıcı kaynaklı problemlerde cep telefonunuzun garantisinin işlemediğini biliyor musunuz?

Eğer buna benzer bir durum başınıza geldiyse aşağıdaki adımları dikkatle uygulamanızda, hatta her an internet kullanamama ihtimaline karşı aklınızda tutmanızda fayda var.

Suya düşen cep telefonunu kurtarmak için ilk yapmanız gereke cihazın elektriğini kesmek olmalı. Çünkü su esasında elektronik cihazlara tek başına arar vermez, elektrikten dolayı oluşan kısa devre cihazın zarar görmesine neden olur. Cihazın bataryasını çıkarmak suretiyle elektriğini kesmek çok önemlidir.

Cihazın elektrik kaynağının kesilmesinin ardından telefonun kapak, sim kart, hafıza kartı gibi çıkarabildiğiniz parçalarını tek tek çıkarın. Çünkü içine giren suyun bir an önce çıkması açısından hava alması önemlidir.

Cihazı parçalara ayırmanın ardından ulaşabildiğiniz noktalarındaki nemi alabildiğiniz kadar çabuk sürede kurutun. Ucu dar bir şarjlı süpürge bu aşamada işinize yarayacaktır. Saç kurutma makinasını sakın kullanmayın, çünkü makinanın sıcaklığı telefonunuzun ısınmasına ve devrelerinin yanmasına neden olacaktır.

Telefonun içlerinde kalan nemi kurutmak için kullanılan iki metot mevcut. Yurtdışındaki kullanıcılar telefonu kahvaltılık gevreğin içinde bekletirken Türkiye’de ise pirincin içinde bekletiliyor. Bunun nedeni ise pirincin nemi içine hapsetmesi.
Telefonu en az 48 saat pirinçte beklettikten ve nemin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra telefonunuzu tekrar toplayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Etiketler:

Suya Düşen Telefonu Kurtarın Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. mert12341234 dedi ki:

    Siz değerli elma dokturu yöneticileri iphone u restoranda pilini nasıl çıkartıcaz acaba :):)

  2. adalıahmet dedi ki:

    Siteye az önce üye oldum, iphone’la ilgili bir şeyler öğrenirim diye…İlk okuduğum habere bakar mısınız? Üstteki arkadaşın yazdığına ilave ben de şunu söyleyeceğim : Bir dahaki haberde ipohe’un pilinin en hızlı nasıl çıkarılacağını anlatacaksınız galiba 🙂

Sayfa başına git