Windows Media Center’da AirPlay Özelliğini Kullanma

Windows Media Center’da AirPlay Özelliğini Kullanma
25 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 1.919 kez okundu.

AirPlay Windows Media CenterApple’ın iOS cihazlar için sunduğu AirPlay (wireless üzerinden media akış teknolojisi) özelliğini Windows Media Center üzerinde de kullanmak isteyen iPhone, iPad ve iPod Touch sahiplerine yönelik hazırladığımız bu yazımız ile kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Cihazınızdaki resimleri, videoları kolaylıkla AirPlay desteği ile windows media center’da izleyebilmenizi sağlayacak olan AirPlay Windows Media Center eklentisini yazımızın devamında bulacaksınız. Anlatımımızı Windows 7 yüklü sistemde windows media player kullanarak hazırladığımızı da ayrıca belirtmekte yarar var. İsterseniz hemen bu basit işlemin nasıl yapılacağına geçelim;

Yazımızın sonundaki AirPlay Windows Media Center eklentisini indirip bilgisayarımıza yüklüyoruz. Zaten bilgisayarımızda iTunes yüklü olduğundan Apple’ın Bonjour uygulamasının da arkaplanda çalıştığını biliyoruz. Eğer Bonjour aracı çalışmıyorsa istenen senkronizeyi sağlayamayacağımızı belirtmeliyim. Eklentinin indirilip sisteme yüklenmesinden sonra Windows Media Center‘ı çalıştırabiliriz.

AirPlay Windows Media Center

Şimdi iOS cihazımızdan (örneğimizde iPad 2 kullanıldı) Youtube uygulamasına giriyoruz ve yukarıdaki resimde görülen simgeye tıklıyoruz

AirPlay Windows Media Center

Windows Media Center seçeneğinin aktif olduğunu görüyoruz, bu alana tıkladığımızda artık seyretmiş olduğumuz video Windows Media Center içinden gösteriliyor olacaktır. Görüldüğü gibi apılacak işlem son derece basit. Aynı zamanda AirPlay özelliğini üçüncü parti iOS uygulamalarında da aktif edebilirsiniz bunun için de yapılacak olanlar ne diye soracak olursak?

  1. iPhone, iPad veya iPod Touch cihazımızın Jailbreakli olması gerekiyor.
  2. Cydia’ya giriyoruz ve “AirVideoEnabler” uygulamasını yüklüyoruz.

Böylelikle diğer uygulamalar için de AirPlay desteğini etkinleştirmiş oluyoruz. Bu uygulamanın herhangi bir ayar vb. arayüzü bulunmamaktadır. Sadece yüklemeniz aktifleştirmeniz için yeterlidir.

Aşağıdaki videoda bu anlatımın uygulanmış halini kısa bir video olarak hazırladım.

 

Windows Media Center İçin AirPlay Eklentisi – İndir

Etiketler:

Windows Media Center’da AirPlay Özelliğini Kullanma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. elmadoktoru dedi ki:

    Çalıştıramamış olanlar güvenlik duvarı tarafından ehexthost.exe programının engellenmemiş olmasına dikkat etmemliler bu program sizin yüklediğiniz windows media center eklentisidir.

Sayfa başına git