A5 Cihazlar İçin iOS 5.1’den iOS 5.0.1 Dönüş

iOS 5.1 güncellemesi ile beraber henüz bootrom exploitinin bulunamadığı, A5 işlemcili cihazlar olarak tanımlanan iPad 2 ve iPhone 4S için iOS 5.0.1 shsh kaydı bulunsa dahi iOS 5.0.1 sürümüne dönüş yapılamadığını biliyoruz. Cihazlarını henüz yeni alan veya farkında olmadan iPhone 4S veya iPad 2‘lerinin sürümünü güncelleme ile beraber iOS 5.1 yapan kullanıcılar jailbreak imkanını da şimdilik kaybetmiş oldular. Gerçi iOS hacker’ları boş durmayarak A5 işlemcili iOS 5.1 cihazlarda yeni açıkları tespit etseler de henüz ortada yayınlanmış bir metod bulunmamakta. Hal böyle olunca jailbreaksiz hayat düşünemeyenler de gelebilecek iOS 5.1 jailbreak‘i bekleye dursunlar Sn0wbreeze gelişticisi ih8sn0w iOS 5.1’den iOS 5.0.1 sürümüne dönüş yapılması açısından bir müjdeyi paylaştı.

iOS 5.1 iOS 5.0.1 Downgrade

Twitter mesajında konu hakkında kısa bir açıklama yapan ih8sn0w, iPad 2 üzerinde iOS 5.1‘den iOS 5.0.1’e dönüş için bir açık tespit ettiğini ve bu açık üzerinden A5 cihazların sürüm düşürebilmelerini sağlayabileceğini söyledi.

iOS 5.1 Downgrade

Özellikle cihazlarının sürümünü bir şekilde iOS 5.1 yapmış cihaz sahipleri için bu tekrar geri dönüş (downgrade) yani untethered jailbreak anlamına geliyor. Şu anda iOS 5.1 jailbreak’in bulunmamış olduğu düşünülürse bu haber kullanıcılar için hayli önemli. Henüz başkaca bir açıklamanın yapılmadığı, gelecek olan yeni haberleri ve gelişmeleri bu yazımızdan sizlerle güncelleme şeklinde paylaşacağımızı belirtelim. Bu arada A5 cihazlar için iOS 5.1 jailbreak gelişmelerini sabit konumuz olan bu konudan >> takip edebilirsiniz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz

21 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir