http://wannawatches.com

Akıllı Cihazlarda Carrier IQ Skandalı

İnternet ve güvenlik ile ilgilenen bir çok insan Keylogger diye adlandırılan zararlı yazılımları tanır yahut adını duymuştur. Basit anlamı ile Keylogger’lar yüklendiği cihazda (genellikle bilgisayarlarda görürdük) kullanıcın klavyeye bastığı her tuşu dolayısı ile yapılan her işlemi kaydeder ve üreticisi olan kişi yahut kuruma eposta yolu ile siz bunun hiç farkında olmaksızın gönderir. Günümüzün en tehlikeli “zararlı yazılımları” bu sebeple keylogger diye adlandırılan bu virüslerdir. Şimdi keylogger’ı artık akıllı telefonlar için duymaya başladık ki habere bakıldığında tam anlamı ile bunun bir skandal olduğu su götürmez bir gerçek. Üstelik bir çok telefon firmasınından bağımsız olarak hemen her popüler cihaza satışa sunulan GSM operatörü tarafından yüklenen bir uygulama ile her hareketiniz takip altında ve bu gizlilik açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğuracak bir olay.

Carrier IQ Scandal

Meseleyi net ifade etmek adına ihlassondakika sitesinden alıntıladığımız haberi sizinle paylaşalım;

Geçtiğimiz günlerde patlayan Carrier IQ skandalı, milyonlarca akıllı cebin kullanıcısının habersiz bir şekilde izlendiğini ortaya çıkardı. Peki ismi kulağa pek hoş gelmeyen bu “Carrier IQ” neyin nesi ve ondan endişelenmemiz gerekiyor mu? Hangi cepler ve üreticiler Carrier IQ’nın casus uygulamasına sahip? Carrier IQ üçüncü parti bir istatistik hizmeti. Cep üreticileri ve mobil operatörler, ürünlerini geliştirebilmek ve karar alabilmek için ceplerin nasıl kullanıldığına dair bilgi edinmek isterler. “Gömülü analiz şirketi” olarak anılan Carrier IQ da bu işi görüyor ve şirketlere müşterilerin bilgilerini sağlıyor. İşletim sisteminin bir parçası mı?

Belki de düne kadar cebinde Carrier IQ yüklü olduğundan kimsenin haberi yoktu. Bu yazılım, Android, iOS veya Blackberry OS’un bir parçası değil ve cep üreticisi veya mobil operatör tarafından yükleniyor. Carrier IQ sitesine göre şu an 140 milyon cepte yazılım yüklü.Carrier IQ hangi ceplerde? Ve ne yapıyor? Şirketlerin Carrier IQ izleme yazılımına ilişkin yaptıkları açıklamalar şöyle:Apple: “iOS 5’de Carrier IQ’yu desteklemeyi bıraktık ve önümüzdeki güncellemede onu desteklemeyi tamamen bırakacağız. Apple’a gönderilen veriler, kullanıcının tercihiyle gerçekleşmektedir ve eğer kabul ederlerse bu veriler şifreli olarak gönderilir ve hiçbir kişisel bilgi içermez.

Tuş basmalarını, mesajları ve başka hiçbir kişisel bilgiyi kaydetmedik; böyle bir planımız hiçbir zaman olmadı.”AT&T: “Gizlilik politikamız doğrultusunda CIQ yazılım verilerini sadece kablosuz ağ hizmetimizi ve hizmet performansını iyileştirmek üzere kullanıyoruz.”Bell: “Bell Carrier IQ veya benzer programları yüklememekte ve desteklememektedir. Cihaz üreticileriyle endüstri çapında bir perspektiften bağlantı kurmak isteyebilirsiniz.”Fido: “Carrier IQ hiçbir cihazımızda yoktur.

“Google: “Carrier IQ ile bir ortaklığımız yok. Android açık kaynaklı bir çalışmadır ve operatörlerin veya OEM’lerin cihazlarını nasıl özelleştirdiklerini denetlemiyoruz.

“HP: “HP ve ortakları, webOS cihazlarına Carrier IQ yüklememekte, buna izin verilmemektedir.”HTC: Birinci açıklama: “HTC, birçok üreticide olduğu gibi cihazlarında isteğe bağlı bir hata bildirimi işlevine sahiptir. Telefonda bir hata gerçekleştiğinde,

“HTC’ye bildir” seçeneğine sahipsiniz. Böylece telefonlarda geliştirmeler yapabiliriz. Bunla ilgili detaylar, gizlilik politikamızda bulunmaktadır ve bunu kabul ederek katılırsınız. Eğer kabul etmişseniz, gizliliğinizi verileri şifreleyerek ve tanınmaz hale getirerek koruruz. HTC, gizliliğinizi korumaya kendini adamıştır. Bu işleve katılmak veya katılmamak, açık bir şekilde bellidir.

İkinci açıklama:

“Carrier IQ, bazı ABD operatörleri tarafından bazı cihazlarımızda gereklidir. Dolayısıyla tüketiciler veya medya bunla ilgili bilgi edinmek istiyorlarsa, operatörlerine başvurmalarını öneriyoruz. HTC’nin bir Carrier IQ müşterisi veya partneri olmadığını, uygulamadan, partnerlerden herhangi bir veri almadığını önemle belirtiriz. HTC, tüketicilerin Carrier IQ’yu terk edebilmelerine yönelik bir seçeneğe izin verme olanağını incelemektedir.”Microsoft: “İnsanlar soruyor – Windows Phone’larda Carrier IQ bulunmamaktadır.

“Nokia: “Carrier IQ hiçbir Nokia cihazında bulunmamaktadır, bazı Nokia cihazlarında bulunduğu iddiaları yanlıştır.”RIM: “RIM, Carrier IQ uygulamasını BlackBerry ceplerine ön-yüklememektedir ve operatör partnerlerine satıştan önce veya dağıtımdan önce bu izni vermemektedir.

“Samsung: “Bazı Samsung cepler Carrier IQ’yu içermektedir, ancak bunun operatörün Samsung’a yaptığı talep ile gerçekleştiği noktası çok önemlidir. Samsung’a Carrier IQ’lu ceplerden kullanıcıyla ilgili hiçbir veri gelmediğini de önemle belirtiriz.

Kaynak: ihlassondakika

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir