Android Cihazların Güvenlik Zafiyeti

Android ile gelen cihazlar açık kaynak kodlu işletim sistemi avantajlarını sonuna kadar kullanıyor. Bir çok uygulamaya açık kaynak kod yazan hazırlayanlar sayesinde ücretsiz erişebiliyorlar.  Android mobil işletim sistemi ile çıkardığı cihazlar ile ciddi bir çıkış yakalayıp Apple ile sıkı bir rekabete girişti. Özellikle Apple Samsung rekabeti mahkeme kapılarına çokça dayanmaya başladı. Samsung mobil cihazlar Android’in açık kaynak avantajlarını kullanırken güvenlik zaafiyetleri ile de uğraşmak zorunda kalıyor.

Alephzain adıyla popüler XDA-Developers forumunda Samsung Galaxy S III, Galaxy S II, Galaxy Not II, ve potansiyel olarak birçok diğer cihazlar ciddi bir güvenlik açığı bildirdi.

Android

Verilen bilgilere gore bu açık ile uzaktan indirilen uygulamalar üzerinden kullanıcı verilerini okuyabilme mümkün olabiliyor. Günümüzde mobil cihazların bir telefondandan çok kişisel veriler ile ticari bilgilerimizin yer aldığı önemli depolama araçları olarakta kullanıldığı düşünülürse bu açığın önemi daha iyi anlaşılabilir. Bu bilgilerimizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi sonucu maddi manevi bir çok zararı beraberinde getirebilir. Bir çok teknoloji sitesi Android işletim sisteminin özgür bir yazılım olması beraberinde kullanıcılara bunun gibi güvenlik açıkları getirebileceği  haber olarak yapılmaktadır. Hatta iOS cihazlarının da en büyük avantajı da güvenlik konusundaki başarısı olarak gösterilmektedir.

Neyse ki Apple, iOS cihazları benzer güvenlik sorunlarıyla uğraşacak gibi görünmüyor: Böyle güvenlik açığına bir mobil cihaz kullanmanız her an verilerinizin başkalarının eline geçmeye açık olduğunu bilmeniz anlamına geliyor. Apple iOS platformu geçmişte de bir çok hacker tarafından hedef alınmış ancak sonuçları Android kullanıcıları kadar vahim sonuçlara sebebiyet vermemiştir.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir