Android’i iPhone’a Tercih Etmek İçin 10 Sebep

Birkaç saat önce yayınladığımız iPhone’u Android’e Tercih Etmek İçin 10 Sebep adlı makalenin ardından şimdi’de Android’i iPhone’a Tercih Etmek İçin 10 Sebeb’i listeleyeceğiz.

iPhone’a göre daha ucuz telefonlar, ücretsiz yazılım Android’in iyi yönlerini, genel özelliklerini, neden tercih edilmesi gerektiğini yazacağız.

1. Özelleştirme, widget, temalar…

1435850726

 

Açık kaynak kodun, ücretsiz yazılımın en büyük artılarından biri olan özelleştirme ve her zaman kullanıcılar tarafından geliştirilmeye açık kaynak kod yazılımı ile her zaman geliştirilmeye musait.

iPhone’a göre daha fazla sınırları zorlayacağınız, root kontrolü ile sistemi kendiniz kullanacağınız, her şeyin izni sizde olan bir telefon.

Tema olarak İster Launcer’leri kullanın istersenizde telefonun size sunduğu 4-5 temayı kullanın. Google Play’de yer alan Action Launcer, Google Now Launcer, Nova Launcer, Aviate, Go Launcer, Apex Launcer ve Smart Launcer 2 en iyi Android’i Widget ve tema yönünden telefonunuzu şekilden şekile sokacağınız uygulamalar. Binlerce tema ve widget ile telefonunuzu çok güzel bir görünüme sokabilir ve kendinize göre istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

2. Daha Fazla telefon seçeneği, daha fazla donanım seçeneği, binlerce aksesuar

1435851440

2008 yılında iOS işletim sistemine rakip olarak çıkan bir açık kaynak kodlu sistem. Samsung’un Android’i tercih etmesinden sonra birçok telefon firmasıda Android’i kullanmakta. Daha fazla telefon seçeneği, daha fazla ucuzdan pahalıya fiyatlandırma seçeneği ve kendi istediğiniz boyutta telefonlar Android işletim sisteminin iyi yönlerinden biri.

300 TL’den 2000 TL’ye istediğiniz telefonu, hangi boyut hangi fiyat hangi özellikler size uyuyorsa tercih edebilirsiniz. iPhone’nin her yıl 1 çıkarttığı telefonun yanı sıra her yıl binlerce çıkan telefonları tercih edebilirsiniz, kısacası kendinize göre telefon seçmek için Android sistem.

3. İstediğiniz Uygulamayı yükleyin

Apple’de sadece App Store’den yükleme yapabilirsiniz. Ayrıca ücretli uygulamaları yüklemek için Android gibi SD kartınıza atamazsınız. Fakat açık dosya sistemi Android’de USB, bilgisayardan veya uzaktan gönderim ile uygulamarı yükleyebilirsiniz. Ücretli uygulamalarıda internetten legal olarak ücretsiz yükleyebilirsiniz. Ayrıca erişim izni olmayan uygulamarı da root kontrolü ile erişebilir hale getirebilirsiniz.

4. Çalışma dosya sistemi

2015-07-02-15.26.53

Android’de tek bir çalışma dosya sistemi mevcut. Linux tarzı tek bir çalışma dosyası üzerinden telefonunuzu yönetebilir, dışardan dosya aktarımı yapabilirsiniz.

Eğer kendi telefonunuzun dosya sistemi karışık ise yardımcı uygulamalar Astro File Manager veya ES File Manager ile dosya sisteminizi gezebilir, en ince ayrıntısına kadar görüntüleyebilirsiniz. Android’de sisteminiz sizden bişey saklamaz, istediğinize istediğiniz zaman bakın, fakat ne kadar açık olsa da, virüslerde sizin gibi gezebilir, o yüzden dışardan dosya aktarımlarında dikkatli olun.

5. Daha fazla paylaşma platfomları

1435850945

iOS cihazlarında Google+, WhatsApp ve Pinterest paylaşım platformları yokken Android’de hemen hemen hepsi var. Paylaşıma düşkün, medyalarınızı, fotoğraflarınızı, müziklerinizi hemen sosyal medyada paylaşan biri iseniz, veya Pinterest’de bir butiğiniz var ise Android tam size göre.

Paylaşım platformlarının genişliği açısından Android bir adım önde, sayfalarca paylaşım platformu hemen hazır durumda.

6. Geri Tuşu

Geri tuşu Android’in bana kalırsa en büyük özelliği. Önceki ekrana dönmek, geri gelmek için tuşa basarak hemen yapabilirsiniz, iOS’da her uygulamanın geri tuşuna basmak biraz zor. Her uygulamanın belli tasarımı olsa da yinede ekrana basarak geri gelmek biraz zor olabiliyor.

7. Çoklu Ekran

mw

Yüksek çözünürlüklü ekranı olanların vazgeçilmezi, bir yandan video izleme bir yandan yazı yazma gibi çalışmaları kolayca yapabileceği Multi Window özelliği LG ve yeni Samsung serisi telefonlarda kendiliginden gelmekte. Geçtiğimiz yıl çıkan telefonların çoğunda yok fakat uygulama desteği ile bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Özellikle izlediği videoyu kapatmadan işine devam etmek isteyen, yada kitap okuyup mesajlaşmak isteyen kullanıcılar Android’i tercih ediyor. Android M ile bölünmüş ekran geliyor, iOS 9 ile geleceği söyleniyor.

8. Daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar

Android’in 2 yıl önce 1080p teknolojisinde video izlettiren telefonlarının ardından iPhone çok yavaş kalarak daha geçtiğimiz serisi iPhone 6’da HD video imkanı sundu.

Android’in geniş telefon havuzunun yine bir artı özelliği diyelim, şuan en yüksek çözünürlükte 2560 x 1440 telefonu var.

9. Dokunmatik Geri Bildirim

2015-07-02-14.56.32

 

Ekrana tıklayınca veya tıkmadan gelen titreşim teknolojisi sadece belli başlı Android cihazlarda mevcut. Yazı yazarken, klavyeye dokununca veya bildirim alınca titreyen ekran teknolojisi Android’e özel özelliklerden biri.

10. NFC Ödeme Sistemi

NFC Ödeme sistemi Google’nin yatırım yaptığı geniş kapsamlı mobil ödeme sistemi. Apple’nin Apple Pay’ında bildiğiniz üzere önceki makalemizde 3-4 firma olduğunu belirtmiştik. Google’nin üzerine yoğunlaştığı NFC ödeme sistemi ile telefon desteğinin çok olduğundan dolayı yüzlerce yemek, giyim, teknoloji ve çeşitli şirketle anlaşacağı kesin.

Proje azda olsa hayata geçmiş durumda, fakat daha tam aktif degil. Sony’nin ve Samsung’un belli yerlerinde kullanılıyor.

 

 

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir