App Store; Ödeme yönteminiz reddedildi sorunun çözümü

Geçen gün yaptığım satın alma işleminden hemen sonra karşılaştığım bir sorunu sizlerle paylaşmak sanırım oldukça yerinde olacaktır. Nitekim bu sorunu yaşayan kişinin sadece ben olmadığımı da görmüş bulunmaktayım. Normal bir şekilde App Store üzerinde bir App satın aldım. İki gün sonra ise ücretsiz bir dosya indirecekken dahi kredi kartımı tekrardan onaylamam gerektiğine dair bir ibare ile karşılaştım. Hemen kredi kartımın bilgilerini tekrardan eksiksiz bir şekilde girdim ve onayladım fakat bu sefer sayfa bana “Ödeme yönteminiz reddedildi lütfen başka bir yöntem seçin.” karşılığını verdi. Bunun üzerine de elbette sorunu çözebilmek için ben de araştırma yapmaya başladım. Aslında bu sorunun birçok farklı nedeni olabiliyor. Benim karşılaştığım  neden ve diğerler nedenlerine ise aşağıdan göz atabilirsiniz.

1. Kartınızın limiti

Benim sorunum kartımın son limiti ile alışveriş işlemimi tamamlamaya çalışıyor olmamdan kaynaklanıyormuş. Hatta biraz daha araştırma yaptığımda bu durumun provizosyon ile de ilgisinin olduğunu öğrendim. Eğer bu sorun ile karşılaşıyorsanız ve kredi kartınız ya da ödeme yaptığınız kartın içerisinde eğer bakiye veya limitiniz yoksa App Store faturalandırma işlemini başarıyla gerçekleştiremeyebiliyor. Borçlu göründüğünüz için de App Store kullanmanıza izin verilmiyor.

2.Son kullanım tarihi

Eğer kartınız oldukça eski bir kartsa o zaman son kullanım tarihinin hala geçerlilik süresi içerisinde olduğundan emin olun. Çünkü yaptığım araştırmalarda birçok kişinin aynı şekilde son kullanma tarihinin geçmiş olmasını fark etmemesinden dolayı da bu hata ile karşılaştığını gördüm.

3.Kartınızın üzerinde bloke işlemi olmadığından emin olun

Özellikle App Store gibi marketler açık provizosyon ile çalışıyor. Bu da bazen işlemlerin banka tarafından tehdit olarak algılanmasına neden olabiliyor. 3D Secure kullanılmıyor olmasının da bunda elbette oldukça büyük bir payı var. Bu durumu teyit etmek içinse yapmanız gereken kartınızla ilgili müşteri temsilcisine ulaşıp bilgi almak.

19 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir