Apple 6.1.3 güncellemesi ile evasi0n jailbreak’in önünü kapıyor

Jailbreakbir çoğumuza göre neredeyse yaşam biçimi olduğu gibi aynı zamanda eğlenceli bir uğraş. Ama her eğlencenin de bir sonu mutlaka vardır.

 iOS 6.0-6.1.2 evasi0n jailbreak öyle görülüyor ki Apple’ın iOS 6.1.3 sürümünü yayınlaması ile beraber sona erecek.

Evad3rs jailbreak ekibinden olan ve evasi0n jailbreak aracının geliştirilmesinde önemli katkıları bulunan Planetbeing, Apple’ın evasi0n’un yararlandığı beş açığı kapattığını bildirdi. Apple geçtiğimiz hafta sonu geliştiriciler için iOS 6.1.3 beta 2 sürümünü yayınlaması ile beraber belirlenen açıklardan bir kısmının kapatıldığı duyuruldu. 

Forbes dergisinin  yazarlarından Andy Greenberg arkadaşları arasında David Wang olarak tanınan Planetbeing ile yaptığı kısa sohbette Apple’ın iOS 6.1.3 sürümünü yayınlaması ile beraber evasi0n jailbreak açığının kapanacağını düşündüğünü söyledi. Haber gerçekten üzücü olmakla beraber Apple ile Hacker’lar arasında köşe kapmaca oyununun sahnelerinden birisi olarakta beklenen bir şeydi. 

ios 613 jailbreak

Planetbeing, Apple’ın jailbreak istismarına yol açan açıkların sistemden adeta kazanırcasına titizlikle çalıştığını bildiriyor. Evasi0n jailbreak aracının yararlandığı açıklardan bir tanesinin bile kapanması durumunda Evasi0n’un görevini yapamayacağı düşünülürse Apple’ın tespit ettiği beş açığın kapatılmış olması bu işe ne kadar önem verdiğinin de göstergesi olsa gerek.  

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir