Apple Hükümetten Jailbreak’in Durdurulmasını İstedi

Black AppleApple federal hükümete jailbreak uygulamasının yasaklanması yani illegal olduğunun kabul edilmesi talebi ile başvuruda bulundu. İllegal olduğunun kabul edilmesi diyoruz çünkü daha önce yaşanan bir mahkeme süreci sonunda sadece jailbreak’in illegal bir durum olmadığı amerikan yerel mahkemesinde kabul edildiğinde Apple adeta beklenen bu durum karşısında şaşkınlığa düşmüştü. Durum bu olunca jailbreak ve bu uygulamanın iyice yaygınlaşmasının ardından Apple bir hamle daha yaparak federal hükümetten jailbreak durdurulması amacı ile başvuruda bulundu.

Apple’ın sözcüsü jailbreak programlarının cihazların bootloader ve işletim sistemlerinde yetkisiz değişiklikler yaptığı bununda teliften tutunda bir çok açıdan illegal olduğunu US Copyright Office (amerikan telif hakkı bürosu)’e bildirdi. Eğer bu bürodan bekledikleri kararı çıkarabilirlerse bu durumda mahkemelerden jailbreak’in tamamen illegal ve yasaklanması gereken bir işlem olduğu kararınında yolunun açılması hedefleniyor.

Bilindiği gibi Sony, PlayStation 3’ün özel güvenlik anahtarlarını kıran hacker grubu fail0verflow ve Geohot (George Hotz)’a dava açmıştı. Bu konu ile ilgili haberimizi sizinle bu sayfada paylaşmıştık, Apple’da benzer bir atak ile kendi haklarının ihlali olduğu gerekçesi ile dava furyasına katılmış oldu.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir