Apple Satış Rekorlarına Doymak Bilmiyor

2012 yılına da bomba gibi giren Apple senenin ilk çeyreğinde 37 milyon iPhone satışı ile parmak ısırtacak bir satış grafiğine ulaştı. Tüm dünyada, gerek işletim sisteminin (iOS) sadece kendine münhasır olması, donanımsal anlamda da kullanıcısını tatmin eden bir marka oluşu ile fenomen haline gelen Apple geçen senenin ilk çeyreğine nazaran %128 artış ile rekor kırdı. iPhone 4S’in ekim ayında satışa sunulmasının ardından başarısız bir satış dönemi geçireceği gibi yanlış bir algıya kapılan bazı kesimler açıklanan bu satış grafiği ile ne kadar isabetsiz bir tahminde bulundukları ortaya çıktığı gibi tam tersine Apple’a güç katmış olduğu görülüyor. Üstelik Apple’ın bu çıkışı sadece iPhone’lar ile de sınırlı olmayıp iPad ve hatta Mac satışlarında da kendini gösteriyor.

Apple Rekor

2012 yılının ilk çeyreği itibari ile 15.43 milyon iPad satan Apple bir önceki yılın aynı döneminde 7.3 milyon satış gerçekleştirmiş aradaki yükseliş %111 gibi rekor bir satışa karşılık geliyor. Özellikle mobil cihazlar iPhone ve iPad ile tüm dünyada öncü olmayı hakeden Apple, ilk çeyrekte masaüstü ve dizüstü kategorilerinde toplamda 5 milyon bilgisayar satarak bir önceki yılın aynı dönemine ait 4.1 milyon’un çok üzerine çıkmış görünüyor.

Apple’ın düşüş yaşadığı tek ürünü ise iPod oldu ki bu çeyrekte 15 milyon iPod satan Apple’da bu rakam geçen yılın aynı döneminde 19.4 milyon olarak duyurulmuştu. Henüz 2012’nin ilk çeyreğindeki bu satış grafikleri şirketin hisselerine de yansıyarak hissedarlarının da yüzünü güldürdü. Mart ayında beklenen iPad 3’ün lansmanı da yapılacağını düşünürsek 2012 yılının ikinci çeyreğinde de rekorlar gelmeye devam edeceği düşünülebilir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir