Apple TV Türkiye’de!

Apple Türkiye pazarına iyiden iyiye girmeye başlıyor. Yeni oluşum için Apple Türkiye iş ilanları, iTunes Türkiye, Appstore Türkiye ve şimdi de Apple TV. Bu küçük cihaz ile birçok eve girmeyi planlıyorlar. Küçük bir aygıt ile televizyonunuza bağlıyor ve ardından iTunes ile film ve müzik kiralayıp izleyebiliyorsunuz.

Apple TV Türkiye'de

Apple TV nedir? diye soranlar için kısa bir bilgilendirmeyi yazının girişinde yapmıştık ama biraz daha detaylandıracak olursak; Resimden de göreceğiniz üzere avuç içi kadar bir cihazı evinizdeki televizyonunuza bağlıyorsunuz. Apple’ın kendi sistemi üzerinden Netflix gibi video ve müzik servislerine yayın yapabiliyorsunuz. En güzel özelliklerine gelecek olursa da iTunes üzerinden film ve müzik indirme/izleme işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi dilerseniz kiralıyor dilerseniz de satın alabiliyor ve arşiv oluşturabiliyorsunuz.

Bir de Airplay özelliği bulunyor Apple TV’lerde. Bu özellik sayesinde de Mac, iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızdan televizyon ekranına birşeyler gönderebiliyorsunuz. Yani elinizdeki cihazlardan TV’nize yansıma yapabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz mart ayında tanıtımı yapılan Apple TV son sürümü ülkemize ancak gelebildi. Apple’ın Türkiye oluşumlarını tamamladığı ve randımanlı bir hal aldığında sanıyorum bu tür güncel versiyon ve modelleri ülkemizde daha çabuk görebileceğiz.

Apple TV’ler 3. jenerasyon modeli ile 1080p görüntü kalitesini ekrana verebiliyor. Apple Türkiye distribütörü Bilkom tarafından Türkiye pazarına giriş yapan bu küçük cihazların satış fiyatı ise gayet makul: 294 TL. Apple ürünlerinden pek alışık olmadığımız bir fiyat olduğu için uygun fiyatlı diyorum. Lakin çok yüksek fiyatlardan da bu pazara giriş yapabilir ve bizleri hüsrana uğratabilirdi. Ki aslında Türkiye satış fiyatıyla yine Amerika satış fiyatlarını kıyaslayacak olursak yine vergilerin galip geldiğini görebilmemiz mümkün. Çünkü bu cihaz Amerika’da 99 dolar‘dan satışa sunulmuştu.

Bilkom’un verdiği rakamlara göre Apple TV’lerin kdv dahil 12 aylık taksitli fiyatı 313 TL ve kdv dahil peşin fiyatı da 294 TL olarak duyuruldu. Bu fiyatlara alıcı arayan Apple TV’ler her ne kadar geç bir giriş yapmış olsa da Türk kullanıcısına tam uyumu da eksik etmemiş.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir