Apple’ın En Gizli Donanımı A6 İşlemciye Bakış

Apple, yeni çipi A6 hakkkında bugüne kadar fazla açıklama yapmadı. Bu yüzden yeni çipin performansı ve diğer işlemcilerle karşılaştırılması oldukça güç. Ars Technica, bu konuya özel ilgi gösterdi. Apple, ürünlerinin sunduğu kalitede en önemli faktörlerden birini oynayan A5 çipleriyle geçmişte oldukça büyük işler yaptı. A5, 2011’in başında iPad 2’de ve ardından iPhone 4S, Apple TV ile beşinci nesil iPod iTouch ile sunuldu. A5X, çift çekirdekli Cortex A9 üzerinde değişiklik yapmadan Mart ayında sulunan yeni iPad’in işlem gücünü daha da artırdı. Apple, yeni nesil işlemcisi A6’yı, üç gün önce tanıttığı iPhone 5 ile sundu. A5’in bugüne kadar gösterdiği yüksek performansın ardından, A6’nın en az iki-üç yıl Apple’a hizmet edecek bir çip olduğu düşünülebilir. Peki yeni işlemci nelere sahip? Apple’ın yeni işlemcisi hakkında verdiği vaatler arasında, A6’nın CPU (merkezi işlem birimi) ve grafik performansının iki kat artması var.

A5’den yüzde 22 oranında daha küçük olan A6 işlemci, 4S’e göre daha yüksek batarya gücüne sahip iPhone 5’te daha iyi bir performans sunacağının sinyalini veriyor.

iPhone 5’in incelmesi ve batarya ömrünün artması ilginç bir detaya işaret ediyor: iPhone 4S’te kullanılan A5 çipi 45 nanometre (nm) olarak üretilirken, daha küçük olan A6 büyük olasılıkla Samsung’un orijinal 32 nm üretim yöntemiyle üretildi. Apple’ın aynı üretim sürecini iPad 2’de değişen A5 ve en yeni Apple TV’de kullandığı biliniyor. Buna en son iPod Touch’ın da dahil olma ihtimali yüksek.

Ars Technica, varolan bir tasarım üzerinde yeni bir üretim süreci kullanmanın Apple ile Samsung arasında çelişkiye yol açmayacağını ve yeni çip üretiminin önünü açacağını ifade etti. Dünya’nın en büyük çip üreticisi Intel’in 2007’de benimsediği ve üretim sürecindeki değişimleri takip etmeye yarayan ‘Tick-Tock modeli’, aynı metodolojiyi kullanarak çip üretilen yeni süreçte ortaya çıkabilecek her türlü sorunun etkisini azaltmaya yarıyor.

Chipworks sitesine göre, 32 nm A5, 45 nm’lik versiyondan yaklaşık yüzde 41 daha küçük. 32 nm A5, iPad 2’ye 45 nm çipe kıyasla yüzde 20-30 daha fazla batarya gücü kazandırıyordu. Bu yüzden A6’nın iPhone 5’e yüzde 10-20 ek batarya gücü kazandırmasını beklemek yanlış olmaz.

ARTAN PERFORMANS
Ars Technica değerlendirmesiyle, Apple’ın hiç bir zaman performans detaylarına girmediği çiplerinden en sonuncusunun ‘iki kat hızlı’ iddiasını değerlendirelim:

İşlem hızında bu tür bir artış sağlayabilmek için yapılabilecek değişimlerden ilki, donanımın iki katına çıkarılması. Yani, çift çekirdekli CPU ve GPU’lu (grafik işlemci ünitesi) A5’i, dört çekirdekli A6’ya çevirmek. Veya, yeni ve daha etkili bir tasarım kullanarak işlemci hızını artırmak. Ancak, aynı tasarım üzerinde hızı iki katına çıkarmaya çalışmanın oldukça zahmetli bir olacağı aşikar bir durum

A5 İşlemci

Kısaca, acaba A6, dört çekirdekli GPU’yla beraber dört çekirdekli Cortex A9 mu kullanıyor? İlk önce yeni iPad’de sunulan A5X’e bir göz atalım: Bu çip, A5’in grafik işlem hızını iki katına çıkarmak ve 2048×1536 çözünürlükte Retina Display görüntü kalitesi sağlamak için dört çekirdekli GPU kullanıyor.

Chipworks, 45 nm’lik A5’in silikon devre levhasının (teknik adı ‘die size’) ölçülerini 12.90mmx12.79 mm veriyor (toplamda 165 mm). Bir çipte, kullanılan silikon devre lavhası ne kadar küçük olursa, parçalar birbirilerine o kadar yakın oluyor ve performans da o kadar artıyor. 45 nm A5 ise sadece 10.09 mmx12.15 mm (toplamda 122.6 mm).

Eğer Apple’ın, A5X’i küçültmek için Samsung’un 32 nm sürecini kullandığını düşünürsek, bu da silikon devre levhasının yüzde 41 boyutunda küçüleceği ve 32 nm A5X’in boyutunu yaklaşık 97.35mm’ye getirmek olacaktır. Bu da, 45 nm A5’ten yüzde 21 daha küçük olacağına işaret ediyor.

BENZERLİKLER KALMADI DEĞİL
Apple, A5X’in, A5’e ait grafik performansını iki katına çıkardığını söylüyor. Ancak burada, iki çipin CPU performanslarının aynı olduğuna dikkat etmek gerek. Kısaca, 32 nm’lik A5X iyi bir boyuta ve yükek grafik performansına sahip ancak CPU performansı boyutla artış göstermiyor. Ars Technica, buradan yola çıkarak A6’nın vaat edilen özelliği kullanması için dört çekirdekli CPU ve GPU kullanması gerekmediği sonucuna varıyor.

Daha yavaş bir dört çekirdekli tasarıma kıyasla, daha hızlı bir çift çekirdekli CPU kullanmanın mantıklı olan bir tarafı daha var: iOS işletim sistemi ve Apple uygulamaları oldukça uzun bir süredir çift çekirdekli A5’e uyum sağlamış durumda. Ek iki çekirdek eklemek, Apple kullanıcılarının birçoğunun aksine, yazılım geliştiricilerinin işine yarayacak bir değişim olacak.

Apple A5X İşlemci

YANİ?
Bu sebeplere dayanarak,Ars Technica ortalıkta dolanan söylentinin doğru olduğuna inanıyor. Bu söylenti, A6’nın, Cortex A9’un işlemci hızından (SIII’ün kullandığı çip) yüzde 40 daha hızlı olan Cortex A15’e dayandığı. Bu çip, daha yüksek işlemci hızıyla (iPhone 4S’deki A5 sadece 800 MHz işlemci hızına sahipti) çift çekirdekli tasarımda A6’nın kolayca daha yüksek bir CPU performansı elde edebileceğine işaret ediyor. Hatta, eğer Cortex A15’teki iki çekirdek, Cortex A9’daki iki çekirdekten daha büyük olsa bile, dört Cortex A9 çekirdeğinden büyük olmayacakları kesin.

Aynı gerçek, GPU alanından bakılığında da aynı: Ars Technica’nın hesaplamalarına göre, A15 çekirdekleriyle beraber yeni çipte A5X’in kullandığı çok işlemcili grafik işlemcisi SGX543MP4’e yer kalmıyor. Bu işlemcinin yerine, A6’da yine Imagination Technologies’in ürettiği Series 6 GPU işlemcileri daha az yer kaplayarak yer alabilir.

Ancak tüm bu varsayımların doğru çıkabilmesi için birçok beklentinin de gerçek çıkması lazım: Eğer Apple, 32 nm yerine 28 nm üretim süreci kullanıyorsa veya A6, tıpkı A5 gibi 512 MB RAM’e sahipse, bu ihtimallerden bir tanesinin gerçek olamayabileceğini de düşünmek gerekiyor. Ancak yeni nesil iPad, Apple TV ve iPod Touch’ları için birkaç yıl yetecek bir çip üretmek isteyecek Apple’ın, hem işlemci hızı hem de çekirdek sayısı daha fazla bir çip geliştirmeyi sağlayacak AR-GE’ye odaklanacağı kesin gibi görünüyor.

Kaynak: İhlasSonDakika

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir