Bildirim Merkezi Uygulamaları Nasıl Aktifleştirilir?

iOS 5 final sürümü‘nün yayınlanması ile beraber bir çok kullanıcı iOS 5 betayı deneyemedikleri gibi iOS 5’in sistemine de yabancılık çekmeleri muhtemeldir. Bu nedenle blogumuzda Apple kategorisi altında ayrı bir bölümü iOS 5 İpuçları bölümüne ayırdık. Böylelikle iOS 5 hakkında karşınıza çıkabilecek olan soru işaretlerini aşmayı ümit ediyoruz. İlk ipucumuz iOS 5’in en dikkat çeken özelliği Bildirim Merkezi (Notification Center) ve bu alanın özelleştirilmesi konusuna ayırdık. Bildirim merkezi sizlerin kullanım şekline göre kişiselleştirebileceğiniz ve çeşitli bildirimleri ana ekranda veya kilit ekranında almanızı sağlayacak böylelikle sizlere kullanım kolaylığı getirecektir. Cihazlarını jailbreak‘li olarak kullananların bu konuda biraz daha fazla alternatifi olduğunu bildirmekle beraber Bildirim Merkezi’ne çeşitli uygulama Widget’leri eklemek sureti ile bu alanı nasıl özelleştirebileceğimize beraberce bakalım;

Bildirim Merkezi Uygulama Ayarları iOS 5 Bildirim Merkezi iOS 5 Bildirim Merkezi

Resimlere sol baştan itibaren bakarsak eğer,

1. Resim: Cihazımızın saat simgesinin olduğu yere dokunup hafif aşağıya doğru çektiğimizde bildirim merkezimizin açıldığını görebiliriz. İşte bildirimini almak isteğimiz uygulamaları bu alana getirmek için bir sonraki resim ile devam edelim.

2. Resim: Cihazımızın “Ayarlar” kısmına girdiğimizde “Bildirim” yazan öğeye tıklayıp içeriğine erişelim.

3. Resim: Bu alan bildirim merkezimizde gösterebileceğimiz uygulamaların yer aldığı alandır. Buradan dilediğimiz uygulamayı aktif edecek ve bildirim alanında göürnmesini sağlayacağız.

Bildirim Merkezi Uygulama Ayarları iOS 5 Bildirim Merkezi iOS 5 Bildirim Merkezi

4. Resim: Bildirimini aktif hale getirmek yahut bildirim şeklini düzenlemek istediğimiz uygulamaya girdiğimizde eğer aktif değilse “Bildirim Merkezi” butonunu açık hale getiriyoruz. Hemen altında yer alan “Yok, Başlıklar, Uyarılar” yazan kısım bildirimin gösterim şeklini belirler ki buradan dilediğimiz bir gösterim metodunu seçebiliriz.

5. Resim: İşlem bittikten sonra ilgili uygulama bildirim alanımızda yer alacak ve seçtiğimiz şekilde bize uygulamaya ait bildirimleri zamanı geldiğinde bize bildirecektir. Tekrar bildirim merkezinin bir önceki menüsüne döndüğümüzde yazımızın başında da dediğimiz gibi jailbreakli cihazların eklenecek uygulama açısından hayli fazla avantajı olacaktır. Cydia üzerinden yüklenecek ve çeşitli amaçlar için geliştirilmiş uygulamalar bildirim merkezinin de havasını değiştirecektir. Yine ilk bildirim uygulamasını eklediğimiz gibi bir diğer uygulamaya giriş yapıyoruz.

6. Resim: Cydia‘dan yüklenilen BossPrefs uygulamasının bildirim alanında gösterilmesini ayarlamak için ilgili uygulamaya girdik ve aktifleştirdik.

Son derece basit olan bildirim alanı özelleştirme işlemini bu şekilde yaparak kişiselleştirebilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir