BTK sim kilidi uygulamasına son verdi

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu (BTK) son dönemlerde aldığı kararlarla kullanıcı odaklı atılımlar yapıyor. Bazıları “güzel adım ama tam anlamıyla da oturmadı, yani biraz daha olsaydı…” şeklinde yorumlanacak şekilde olsa da bu tür adımların sık sık atılıyor olması teknoloji adına kullanıcıların nabzının az veya çok tutulur olmaya başladığının göstergesi.

Özellikle son dönemde duyurulan Adil Kullanım Kotası’nın biraz yükseltilmesi noktasında yeni kararlar alınmıştı. Bu karar güzel olsa da tam anlamıyla oturan bir karar değildi. Artık kullanıcılara 50-100GB gibi aylık kotalar çok komik duruyor. Hele ki fiber internet kullanımının artmaya başladığını hatırlatırsak.

SIM kilidi

Her neyse bu kadar yan haberle sıkmayalım ve konumuza dönelim. Biliyorsunuz ki bazı telefonlar aldığınız operatör tarafından kilitli geliyor ve diğer bir operatör hattınızı taktığınızda çalışmıyordu. Yani operatör bazlı bir kilit söz konusuydu. Bu kilidin bilindik adı da SIM kilidi. BTK bu çok çok saçma ve yasakçı uygulamaya bir son verdiğini duyurdu.

Cihazınızı hangi operatör ile aldıysanız o operatör üzerinde kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Malum operatörler arası geçiş ve kampanyalar da her geçen gün artıyor. Böyle bir ortamda bir operatörden diğerine geçme olasılığı yüksek. O yüzden yeni aldığınız bir cihazı kampanyasından dolayı değiştirdiğiniz operatörünüzden yediğiniz yasağı artık yememiş olacaksınız. Mobil cihaz kullanımında biraz daha özgür kılan bir gelişme oldu.

Mobil telekominikasyon şirketlerine aldığı kararı duyuran BTK, operatörlerden cihazlara uzaktan kontrol için yerleştirdikleri bir yazılım varsa bunu 3 ay içerisinde kaldırmalarını istedi. Bu sorundan dolayı muzdarip olan kullanıcılarımıza müjde niteliğinde gelişme budur.

Önemli Not: Bu düzenleme sadece Türk operatörleri kapsamakta olup AT&T, Verizon vb gibi yurtdışı operatörlerden alınan cihazları kapsamamaktadır.

Peki siz nasıl buluyorsunuz BTK’nın bu kararını?

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir