Comex iPad 2 Üzerinde iOS 4.3 Jailbreak’i Gerçekleştirdi

iOS 4.3 JailbreakDev Team ekibinde yer alan ve ekibin en aktif üyelerinden olarak bilinen Comex iPad 2 üzerinde iOS 4.3 jailbreak‘i gerçekleştirdiğini duyurdu. Haberimizin devamında yayınlamış olduğu iPad 2’nin jailbreak‘li halinin görüntüsünü paylaştı. Bulduğu exploit ile iPad 2 üzerinde iOS 4.3 jailbreak açığını bulduğunu gösteren Comex’ten henüz şu dakikalarda başkaca bilgi gelmedi. İlerleyen saatlerde gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi bildirim. Muhtemelen bulunan açık ve geliştirilen exploit iOS 4.3 untethered jailbreak’in de yolunu açacak gibi olduğunu düşünüyoruz. Ancak her ne kadar fikir ileri sürsek de bu spekülasyondan öteye geçemeyeceğinden gelişmeler oldukça sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

Aşağıda Comex’in paylaştığı resimde iPad 2’nin jailbreakli halini görebilirsiniz, resimi bir upload sitesi üzerinden paylaştığı gibi Twitter’dan da Dev Team doğruladığından fake olmadığına emin olduğumuzdan dolayı eklemeyi uygun gördük.

iOS 4.3 jailbreak by comex

Aşağıda Dev team’in twitter hesabından gönderdiği mesaj da bu gelişmeyi doğruluyor.

iOS 4.3 dev etam jailbreak

Yukarıdaki twitte’de denildiği gibi 2500 millik uzaktan (amerikaya göre, rusyanın uzaklığı ki comex’in rusyada yaşadığını biliyorum yanılmıyorsam) iPad 2’nin henüz Amerika dışında satışa çıkmamış olmasına rağmen kendisinin nasıl sahip olduğu ve jailbreak yaptığı ise ayrı bir soru işareti olsa da (muhtemelen amerikada olan dev team üyelerinden birine ulaştırmıştır exploiti o da olabilir) iOS 4.3 kullanıcıları için önemli bir haber. Tabi bu ve iOS 4.3 jailbreak hakkındaki soruların yanıtlarını ilerleyen saatlerde daha rahat görebileceğiz. iOS 4.3 jailbreak uygulaması geliştirilerek iOS 4.3 için yayınlanır mı yoksa i,OS 4.3.1 sürümü beklenir mi bunu da en geç bir kaç güne kadar anlayabileceğiz.

İşin bir diğer ilginç yanı ise iPad 2’nin piyasaya yeni çıkması ve satışlarının daha iyi gitmesi için tıpkı diğer cihazların ilk çıktığı an gibi jailbreak’in erken geliyor olması. Malum jailbreakli bir iPad ile jailbreaksiz bir iPad’in satışı farklı olacaktır ki bu ayrıntıyı da bir kenara not etmiş olalım. Jailbreak’in büyük anlamda Apple’a zararı yok bilakis karı var ki unlock’un ise anlaşmalı olduğu servis sağlayıcıların zararına olduğunu düşünürsek ve hala yayınlanmamasını düşünürsek sanırım anlatmak istediğimizi anlatmış olabiliriz. Kimine göre her ne kadar komplo teorisi gibi gelse de uzun zamanlar bu gibi konuları takip edenler veya edecekler daha rahat anlayacaklardır.

Gelişmeler geldikçe bu yazımızı güncelleyerek yeni bilgilerden sizleri haberdar edeceğiz.

4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir