CryptoLocker Virüsü Nasıl Temizlenir ve Nasıl Korunulur?

Bilgisayar virüsleri verilerinizin güvenliğini, bilgisayarlarınızın sağlığını tehdit etmektedir. Günümüzde bir çok virüs türü olmakla beraber Türk kullanıcıları en çok mağdur eden virüs, genellikle e-posta yolu ile bulaşan CryptoLocker virüsüdür? Peki bu CryptoLocker Virüsü Nasıl Temizlenir?

Virüsleri engellemenin en yaygın yöntemi anti-virüs programlarıdır. Çeşitli firmalar tarafından sunulan bu programlar güncellemeler ile yeni ortaya çıkan virüslere dahi koruma sağlamaktadır. Anti-virüs programları internette gezerken sizin de güvenliğinizi sağlamaktadır. Virüs olabilecek e-posta eklerini siz farketmeseniz bile engelleyip size uyarı verebilmektedir. Buna rağmen bu virüs bilgisayarınıza bulaştı ise en yaygın biçimde iki şekilde temizlenmektedir.

cryptolocker virusu

Öncelikle bilgisayar virüs taramasından geçirilmelidir. Bilgisayarınızı en doğru tespit için Norton Virus Eraser ile taratmanız önerilmektedir. Ardından baka bir program olan Dr. Web Curelt ile taratmanız tavsiye edilmektedir. Bu kadar çok virüs tespit edici programı kullanmamızın nedeni bir kaç aşamalı filtreden geçirmektedir. Böylece gözden kaçma olasılığını düşüreceğiz.

Söz konusu virüs dosyalarını etkilemektedir. Belki de sizin için hayati öneme sahip dosyalarınızı şifreli hale getirecektir. Bu da sizin günlük yaşamınızı hatta işinizi etkileyecektir. Tek bir Cryptolocker virüsü formunun olmayışı, bunun değişkenlik göstermesi gerek tespitini gerekse temizlenmesini zorlaştırmaktadır. Şifrelerin çözülmesi aşamasında ise başka bir programa ihtiyaç duyuyoruz. Bu da Kaspersky Randomware Decryptor. Bu programı kullanarak virüsten etkilenmiş olan dosyalarınızı tekrar eski haline getirme imkanınız bulunmaktadır.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir