En iyi 25 ücretsiz iPhone Uygulaması

Konu iPhone uygulamaları olunca, oldukça geniş bir seçeneğe sahipsiniz. Sizin için en iyi ve en önemli ücretsiz uygulamayı bulmak için biraz deneme yanılma sürecine girmeniz gerekiyor. Çünkü dediğimiz gibi seçenek çok fazla olunca sizin için en iyisini bulmak da zolaşabiliyor. Bu uygulama seçiminde de tabiki sizin tecrübeli veya yeni bir kullanıcı olduğunuz da ortaya çıkacaktır.

25 adet ücretsiz iPhone uygulaması

Biz burada size seçimlerinizde biraz daha yardımcı olmak istiyoruz. Size bahsedeceğimiz uygulamaların bazıları uzun zamandır kullandığınız veya adını duyup artık iOS fanlarının kurulduğu uygulamalar olsa da bunların yanında duyuracağımız uygulamalar da az bilinen ve oldukça kullanışlı tweakler olacaktır. Tabiki buradaki en iyi şey de şu ki; bu yazıda bahsi geçen uygulamaların hepsinin ücretsiz olması. Ayrıca bu listedeki tüm uygulamalar sizin için denendi ve zararlı olmadıklarına kanaat getirildi. Yani güvenle kullanabilirsiniz.

İşte sizlere günlük rutin işlerde kullanabileceğiniz 25 adet birbirinden güzel ve ücretsiz iPhone uygulaması. İlerki günlerde oyun ve genel uygulamalar olarak konuyu ele almak istiyoruz.

1.) Google Maps

Google Maps

Öncelikle geçen yılın en çok konuşulan uygulamalarından olan Google Maps ile başlasak iyi olacaktır. Apple ile aralarındaki gerginlik harita problemine de dönüşünce google yeni bir app ile iOS’ta yerini almıştı. Biçoğunuz için olmazsa olmaz, gerekli ve ücretsiz bir uygulama.


2.) Instagram

Instagram

Online fotoğraf paylaşımına güzel bir soluk getiren instagram ile paylaşımlarınız sosyal ağlarda. Facebook’un satın almasıyla daha da güçlenen uygulama, şimdilerde twitterla arasındaki bağları koparmış durumda. Fotoğraf paylaşmayı sevenler için gayet kullanışlı ve güzel bir uygulama.


3.) Chrome

Google Chrome

Kendi tarayıcısı varken buna ne gerek var diyebilirsiniz. Ancak güzel bir web deneyimi için Google’un Chrome‘unu denemeyebilirsiniz. Çok kullanışlı bir arayüzü, sekmeler ve araç çubuğuyla farklı bir kullanım sunmayı hedefliyor. iPhone’u üzerinden web gezintisini sürekli yapanlar için tavsiye bir uygulamadır. Üstelik bilgisayarınızdaki imlemelerinizi iOS ile senkronize edebiliyorsunuz.

4.) Evernote

Evernote iPhone

Not almayı alışkanlık haline getirmiş bir iPhone kullanıcısı iseniz bu uygulama tam size göre. Evernote uygulaması ile Bulut sistemleri üzerinden kayıt imkanı da bulunuyor. Böylece hem notlarınızı alabiliyor hem de farklı platformlardan aldığınız notlara ulaşabiliyorsunuz. Ücretsiz olan bu uygulama daha profesyonel bir kullanım için premium paket de hazırlamış. Fakat premium ücretli tabiki.

5.) Facebook

Facebook iPhone Uygulaması

Facebook kullanıcıları için güzel bir mobil uygulama. Official uygulama olduğunu söyleyebileceğimiz bu uygulamada, kullanım gereği duyabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Bu uygulamanın eksik yanları olsa da facebook üzerinden birçok şey yapanlar için olması gereken bir uygulama.

6.) Find My iPhone

Find My iPhone uygulaması

Bu uygulama aslında birçoğumuzun telefonunda olmazsa olmaz bir uygulama olmalı. Find My iPhone uygulaması Apple’ın kendi uygulamasıdır. Telefonu çalınan veya kaybolan bir kullanıcının başka bir iPhone veya iPad, iPod Touch üzerinden kendi cihazını haritalar üzerinden takip edebilmesine olanak tanıyor. iOS 6’ya özgü bir kullanımı olan uygulama ile cihazınıza 4 haneli bir şifre koyuyorsunuz. Cihazınızı takip etmek istediğinizde de anlık hareketlerini izleyebiliyorsunuz.

7.) Flipboard: Your Social News Magazine: Güzel bir sosyal ağ ve haber kaynağı takip aracı. Kendine özgü bir yapısı bulunan Flipboard: Your Social News Magazine, özellikle Amerika’da oldukça kullanılan bir uygulama.

8.) Camera Awesome: Çok geniş sayılabilecek bir kullanıma sahip olan bu uygulama ile kameralarınızı daha kullanışlı hale getirebilir, resimlerinizi daha farklı oluşturabilirsiniz.

9.) Jasmine – YouTube Client: 3. parti bir uygulama olan Jasmine ile YouTube uygulamasını daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

10.) Wikipanion: Dünyanın en büyük web ansiklopedisi Wikipedia’nın iOS için geliştirdiği, inanılmaz kolay ve etkin kullanımlı uygulaması.

11.) Twitter: Official bir twitter uygulaması ile iOS üzerinden gayet yeterli bir Twitter kullanımı sunan bir uygulama.

12.) Imo Messenger: Walkie-talkie-esque sesli sohbeti de içeren ve birçok görüntülü ve sesli konuşma uygulamasının sunduğunu da size sunabilen tam bir all in one (hepsi içinde) uygulaması.

13.) Pocket (Formerly Read it Later): Okumak veya göz atmak için zamanınızın olmadığı bir anda karşınıza çıkan makaleleri daha sonra okumak üzere sizin için saklayan bir uygulama.

14.) Dropbox: Mac ve PC’lerde olduğu gibi dosyalarınızı saklama sözü veren bulut uygulamalardan Dropbox size mobil olarak da desteğini sunuyor. Yedeklemek istediklerinizi bu uygulama ile yedekleyip güvence altına alabilirsiniz. 2GB ‘lık ücretsiz veri saklama kapasitesi ufak ücretlerle yükseltilebiliyor.

15.) Songza: Online radyo ve müzik dinleme deneyimlerini sizler için sunan songza, sizin ruh halinize uygun en güzel parçaları size dinletebiliyor. Listelerinde bulunan binlerce şarkı arasından arama yapılabiliyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama rahatsızlık vermeyecek şekilde ayarlanmış küçük ses reklamlarını da arada bir size dinletiyor.

16.) Yelp: Henüz belki ülkemizde yaygınlaşmamış olsa da konum ve yer bilgilerinize göre en yakın restoranları size listeleyip arasından seçim yaptığınızda rezervasyon bile yaptırabildiğiniz güzel ve kullanışlı bir uygulama. Belki bir zaman sonra ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılacaktır.

17.) Foursquare: Ülkemizde de kullanımı giderek artan uygulama ile çevrenizdeki kafe, restorant, tatlıcı, eğlence mekanları vs. birçok mekanı daha önceki yorumlara bakarak inceleme yapabilir veya bulunduğunuz mekanı siz de bu uygulamayı kulanarak yorumlayabilirsiniz. Kendinize göre fiyat performans, lezzet, mekan güzelliği vs. gibi konularda puan verip sizden sonrakilere güzel bir kaynak bırakabilirsiniz.

18.) Netflix: Hareket halindeyken bir televizyon dizisi, tv programı veya bir film izlemek istediğinizde WiFi üzerinden veya bulunduğunuz bir veri transfer hattından online olarak gerçekleştirebildiğiniz çok güzel bir uygulma. Hayatımızda oldukça yer eden TV dizileri için bilhassa vazgeçilmez. Ülkemizde henüz çok yaygınlaşmış olmasa da yeni yeni kullanımlarını görebilmek mümkün. Yanlız wi-fi harici bir bağlantınızdan izliyorsanız (3G,LTE..) mutlaka bir gözünüz de kota takibinde olsun. 🙂

19.) Amazon Mobile (online alışveriş siteleri: Evet tabiki amazonun ülkemizdeki kullanımı pek mümkün olmadığı için bu uygulamayı biraz kendimize göre değiştirsek daha doğru olacaktır. Mobil platform üzerinden iPhone’unuzla online bir mağazadan alışveriş yapabilmek ve ürün siparişini verebilmek mümkün. Bunun için geliştirilen uygulama size çok büyük kullanım kolaylığı sunuyor. Bunun yakın zamanda ülkemizde de muadilleri yaygınlaşacaktır. Özellikle hepsiburada’nın böyle bir uygulaması olduğunu hatırlıyorum. Online alışverişi mobil platform üzerinden yapmak isteyenler bir araştırıp edinebilirler.

20.) Waze: Yol raporu ve trafik bilgisini anlık sizlere sunmak isteyen bir uygulama. Ancak tasvip etmediğimiz kullanım şekilleri de bulunuyor. Polis tuzakları (radar) bilgisini de verebiliyor. Ülkemizde yeni yeni kullanımı başlayan uygulamalardan bir diğeridir. Oldukça da popüler olan uygulama ile bulunduğunuz yere yakın yol tıkanıklığı, kaza gibi şeylerden sizleri haberdar ediyor. Ayrıca navigasyon özelliği de bulunuyor. Sesli navigasyon sistemi de oldukça kullanışlı fakat türkçesi henüz yok sanırım.

21.) iBooks: Günün bazı saatlerinde insanın canı kitap okumak istiyor. Tabiki bu istek genelde yanımızda kitap yokken geliyor. 🙂 Buna bir çözüm olarak Apple tarafında geliştirilen iBooks uygulaması sizin imdadınıza yetişebiliyor. Henüz türkçe kitaplar var mıdır de durumdadır pek bilemiyorum ama yeni kitapları da mağazadan satın alıp okuma işlemi de gerçekleştirebilyorsunuz. Kitap kurdu takipçilerimiz için güzel bir uygulama olabilir. Sanıyorum bunun bir benzerini türkçe olarak türk telekom sunmuştu. Onu da araştırıp kullanabilirsiniz.

22.) Snapseed: Gerçekten çok çok kullanışlı bir mobil fotoğraf düzenleme paket uygulamasıdır. Birçok şekilde fotoğraflarınızı düzenleme imkanı sağladığı gibi diğer bir yüksek çözünürlüklü cihazlarla bağlantı sağlayarak da size ekstra işlevsellik sağlıyor. Sanıyorum fotoğrafçı yeteneği yüksek olan ve fotoğrafçılıkla ilgilenen okurlarımız için gayet yerinde bir tercih olacaktır ve denemeye değerdir.

23.) RunKeeper: Spor yapanlar için sosyal bir uygulama olan runkeeper, ülkemizde henüz yaygınlaşmamış uygulamalardan olsa da yakında sanıyorum bu da kullanılmaya başlanacaktır. Nerede bisiklete binebilirim, nerede koşabilirim, şurada koşmak istiyorum benimle gelmek isteyen varmı şeklinde sosyalliği de beraberinde getiren bir uygulama. Spor yaparken yanlız kalmak istemeyenler için sanıyorum yoldaş bulma uygulaması olarak da adlandırılabilir. 🙂

24.) Pulse: RSS, Tumblr, feed, Instagram, Flickr vs gibi şeyleri takip için geliştirilmiş güzel sayılabiliecek bir uygulama. Takibe aldığını bir bloga güncel bir yazı geldiğinde veya başka takiplerinizde yeni etkinlikleri size duyuran bir takip uygulaması.

25.) ESPN ScoreCenter: Bu bir çeşit spor uygulaması. Bu uygulamayı belki sizlere duyurmanın hiçbir anlamı yoktur. Ancak bu tür ülkemizde olmayan bir şeyi paylaşmaktaki asıl amacım; bu tür uygulamaların dünyaca ünlü olduğu ve ülkemizde de yerinde girişimlerle olabileceğidir. ESPN spor ligine ait puan tablolarını takip edebildğiniz gayet güzel bir uygulama. Bu uygulamanın da yerli girişimleri bulunuyor. Birçok spor dergisi/gazetesi/haber sitesi buna benzer uygulamalarla skor takibini sağlayabilmekteler. Bunlardan dilediğiniz uygulamayı bulup kullanabilirsiniz. Spor ve tabiki iddaa tutkunlarının özellikle takip etmek isteyebilecekleri uygulamalardır bunlar. 🙂

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir