Facebook’tan Bilinen Gerçeğin İtirafı Geldi

Bugünlerde blog ziyaretçilerimizin artan bir şekilde Facebook hesabını kapatma gibi arama kelimelerinden geldiklerini görmek hayli ilgimizi çekiyordu. Her ne kadar günlük Facebook‘a kaydolma sayısı tahminen çok olsa da aynı şekilde facebook’tan kurtulmak isteyen kullanıcılar da azımsanamayacak kadar değil. Bugünlerde bu düşünce ile ziyaretçi grafiğimizi takip ederken Ntvmsnbc’de gözüme ilişen bir haber bu kaçışı hayli arttıracak gibi görünüyor. Dünya veri deposunun neredeyse tamamı Google ve Facebook gibi şirketler üzerinden elde edildiği düşünülürse merkezi haber alma teşkilatlarının da bundan yararlanmak isteyeceği ve yararlandığı düşüncesi kaçınılmaz. Ancak bu resmi ağızlarca pek dile getirilen bir gerçek değildi, ta ki ilgili açıklamaya kadar.

Facebook Bilgi Gizliliği

Ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bölge yöneticilerinden Richard Allan, TBMM’de İnternet Araştırma Komisyonu’nun sorularını yanıtladı. Oturumda Allan’dan önemli bir itiraf geldi: “Özel durumlarda kişisel bilgileri gizli servislerle paylaşıyoruz.”

Facebook‘un belki de sadece kişisel ve özel olduğunu düşünen insanların da var olduğu düşünülürse bu haber gerçek anlamda kendilerini hayal kırıklığına uğratacak gibi görünüyor. Ünlü sosyal paylaşım sitesinin Avrupa,Ortadoğu ve Afrika Politika Direktörü Richard Allan, yaptığı açıklamada ‘özel durumlarda üyelerin kişisel verilerinin gizli servislere verildiğini’ söyledi.  Allan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nda bir sunum yaptı.

Özel durumlarda gizli servislerle iş birliği yaptıklarını anlatan Allan, “Bu konuda ABD’nin kanunları geçerli. Çünkü merkezimiz orada bulunuyor. Özel durumlar halinde bir üyenin bilgilerini güvenlik güçleriyle paylaşabiliyoruz” dedi. Allan, komisyon üyelerine hangi durumlarda bilgilerin paylaşıldığını da anlattı. Yalnızca bu konuyla ilgilenen özel bir ekip bulunduğunu aktaran Allan, şöyle devam etti:  “Emniyet güçleriyle işbirliği yapmak çok önemli. Tüm ülkelerin gizli servisleri ya da güvenlik güçleri hayati bir durum söz konusu olduğunda bu birime başvuruda bulunabiliyor. Hayati önem taşıyan terör,çocuk kaçırma gibi bir durum söz konusuysa veri paylaşılabiliyor.”

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir