Firebug’ı iPhone veya iPad Safari’de Aktifleştirme

Web tarayıcılarına eklenmek suretiyle kullanılabilen ve web geliştiriciler için çok yararlı bir araç olan Firebug şimdi Firebug Lite şeklinde mobil tarayıcı olan iOS Mobil Safari‘de de kullanılabilecek. Basit bir javascript kodunun eklenmesi ile beraber iPhone, iPad gibi cihazlarda kullanılan mobil safari uygulamasına dahil edilebilen Firebug Lite‘ın nasıl eklenip ne şekilde kullanılabileceğini sizlerle paylaşacağız. Yapılması gereken işlemin son derece basit olması ile beraber sadece safari uygulamasından bir yer imi düzenlemesi üzerinden nasıl uygulanacağını ve uygulama sonrası görüntülerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Firebug iPhone

Mobil Safari’ye Firebug Aracı Ekleme

Birinci Adım: Cihazımızdaki mobil tarayıcı açıp örneğin elmadoktoru.com yazın.

İkinci Adım: Yer imi ekleme kısmından “Yer imi ekle” diyerek elmadoktoru.com blogumuzu ekleyelim.

Üçüncü Adım: Aşağıdaki javascript kodunun tümünü seçip kopyala diyelim.

Dördüncü Adım: Eklenmiş yer imleri menüsüne girelim ve ardından “Düzenle” seçeneği ile az önce eklediğimiz elmadoktoru.com bloguna ait yer imi düzenleme işlemine başlayalım.

Beşinci Adım: Yer iminin adını “Firebug” olarak değiştirelim ve hemen altındaki adres kısmına daha önce kopyaladığımız javascript kodunu yapıştırıp kaydedelim.

Firebug Aracı Nasıl Kullanılır?

Web gelişticileri zaten temel olarak bu aracın nasıl kullanıldığını bilmekle beraber iOS mobil tarayıcı da aktif etme işlemi farklı olduğundan aşağıdaki resimlerde olduğu gibi görüntülenmesini istediğimiz sitede şu şekilde aktif edilir;

Firebug for iOS Safari / iPhone / iPad

Firebug’ı çalıştırmak istediğimiz sayfaya girdikten sonra yer imleri menüsüne tıklanır,

Firebug for iOS Safari / iPhone / iPad

Firebug adını verdiğimiz yer imine tıklanır,

Firebug for iOS Safari / iPhone / iPad

Ardından Firebug aracının çalışması bir kaç saniye kadar beklenir bu sırada tarayıcımızda işlem yapıldığına dair simgeyi göreceksiniz.

Firebug for iOS Safari / iPhone / iPad

Tıpkı bilgisayarımızdaki tarayıcıda olduğu gibi Firebug aracımızın çalıştığını görüyoruz.

Firebug for iOS Safari / iPhone / iPad

Firebug Lite aracı artık iOS mobil tarayıcımızda ve dilediğimiz şekilde sitelerin CSS, Script vb. yapılandırmalarını görüp üzerlerinde çalışabiliriz.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir