Geohot Tekrar Aramıza Döndü

iPhone, jailbreak, unlock ve hack kelimelerini yan yana koyduğunuzda konunun kahramanı ve benim de bu alanda en fazla önemsediğim adam olan Geohot (George Hotz) tartışmasız olarak akla gelen ilk isimdir. 2008 yılında iPhone Unlock konusundaki ilk isim olan ve ilklerin adamı olma yolunda geliştirdiği purplera1n, blackra1n, ve limera1n jailbreak çalışmaları ile tanıdığımız Geohot sahnelere geri mi dönüyor? Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl PlayStation 3’ü de jailbreak yapan ve Sony firması tarafından dava edilen Geohot bu sürecin ardından Facebook’ta işe başlamıştı. Muhtemelen çalışma alanı Facebook’un iOS uygulaması geliştirme üzerinde çalışan Geohot Facebook’taki görevinden ayrılmış. Business Insider‘ın haberinde detaylı yazısından özetlediğimiz kısmı ile Facebook’tan ayrılan geohot bu aralar acaba neler yapıyor?

George Hotz - Geohot

Bu sorunun yanıtı net olmamakla beraber artık herhangi bir bağlılığı bulunmayan ve tekrardan özgür bir iOS Hacker’ı olan Geohot bugünlerde “hackthon” isimli bir uygulama üzerinde diğer iOS meraklıları ile çalışıyor görünüyor. Tabi adınız Geohot ise ve bir bağlılığınız yok ise iOS’un güvenlik açıklarını araştırmaya devam etmemeniz için hiç bir sebep yok. Ancak görünen o ki şu anda kendisi özgür olmanın tadını bir grup iOS meraklısı ile uygulama geliştirmekle meşgul. Aşağıdaki flash tabanlı video için özür dileyerek (malum ios’çular pek sevmiyor) alıntıladığımız video’da bu çalışmaya ait görüntüleri izleyebilirsiniz.

Kim bilir belki de yarın kendisini yeni tespit ettiği açıklar ile elde ettiği yeni bir unlock veya jailbreak uygulaması ile görebiliriz.

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir