Google Sonuçlarında Hızlı Düşme

Google nisan ayı için pagerank güncellemesini yapmasına rağmen pr güncellemesi akabinde her zaman olduğu gibi backlinklerinde güncellemesi geliyor, bazen bu sıralama öncesi şeklinde de değişiyor ancak genel anlamda pr güncellemesi ardından geliyor. Backlink güncellemesinin doğal sonucu olarakta google site arama sonuçlarında da büyük dalgalanmalar meydana gelebiliyor. Aslında bu dalgalanma her ne kadar backlink güncellemesi yaşanan süreçte görülse de dalgalanma durumu artık her an olduğunu gözlemliyoruz.

Fakat arama sonuçlarında ani index düşmesi ise sadece backlink güncellemelerinde geliyor. Örneğin 1600’ün üzerinde indexi bulunan sitemizin bu yazıyı yazarken 800 sonuca düşmüş olması bunun en basit örneklerinden olsa gerek. Bu gibi durumlar artık webmasterlar için normal görülen sonuçlardır, yeter ki google’da bulunan site index’iniz sıfır durumuna düşmesin 🙂 malum sıfır index demek daha çok sitenizin sandbox‘a girdiğinin göstergesidir ve bu durum da hiç hoş bir sonuç olmadığı da açık. Google sonuçlarında ani link düşüşleri bu dönemlerde herkesin canlı olarak görebileceği bir durum olduğu gibi aynı zamanda normal bir sonuçtur da. Indexlerin dışında sitenizin ana anahtar kelimelerine endeksli olarak google sıralamanızda da dalgalanmalar olacaktır, yine telaşa düşmemenizi belirtmek isterim.

Ancak bu son söylediğim durum pr güncellemesi, backlink güncellemesi öncelerinde de görülmekte ve çok sık rastladığımız bir durum. Bunu da, hep söylentileri olan duruma bağlıyoruz ki bu durum da google’ın algoritmasında yeni düzenlemelere gitmesi. Google mühendisleri zaten sürekli algoritma üzerinde değişiklikler deneyerek sistemlerine en uygun şekle gelmesi açısından denemeler yapmakta ve bu denemelerin doğal sonucu da index sonuçlarına ve daha başka izleme araçlarına yansıyabiliyor.

Çoğu webmaster forumlarında sıklıkla ve herkesin ayrı başlıklarla sordukları bu durum genel anlamda bu sebeplerle bağıntılı olup ilgili forumların mesaj çöplüğü haline gelmemesi açısından tekrar tekrar sorulmasına da gerek olmadığını söylesekte olacak olan zaten yine olacaktır. Neyse, bu aşamada sizlere düşen beklemek ve istikrarlı bir duruma gelene kadar bu dalgalanmaların sonucu beklemek gerekiyor. Bu safhada ayrı bir backlink çalışmasına gitme gereği olmadığını düşünüyoruz, sonuçta google botları sitelerinizi gezdi ve verileri veritabanına, datacenterlara girdiler, artık bundan sonrası değerlendirme ve sonuç aşaması. Umarım herkes gerçekten hakettiği sıralamalarla ve yine hakettiği sonuçlarla karşılaşır diyerek yazımıza noktayı koyabiliriz.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir