Güç Bağlantısı Olmadan Siri’yi Çağırın

iOS 8 ile birlikte gelen yeni özelliklerden bir tanesi de sesli komut ile Siri’yi çağırabilme özelliği. iOS 8 öncesinde bilindiği üzere Siri’yi ana ekran tuşuna basılı tutmak suretiyle çağırıyorduk. iOS 8’de ise sesimizi tanımlayarak “Hey Siri” demek suretiyle elimiz dolu olduğunda veya cihazımız uzakta olduğunda Sii’yi aktif hâle getirebiliyoruz.

Siri’yi sesli komut ile çağırabiliyor olmamız gayet hoş bir özellik ancak, bu şekilde Siri’yi çağırabilmemiz için Siri’nin bir güç kaynağına takılı olması gerekiyor, aksi halde Siri’yi bu komutla çağıramıyoruz. Bunun amacı da bir nevi cihazın batarya ömrünün kısalmasını önlemek.

hey-siri

Her ne kadar bu bir önlem olsa da, cihazımız güç kaynağına bağlı değilken de Siri’yi uzaktan çağırma ihtiyacı duyduğumuz anlar olabilir. Birkaç ufak işlemle bu özelliği devre dışı bırakarak Siri’yi sesli komutla aktif hale getirebilmek mümkün. Şöyle ki;

Adım 1: Ayarlar > Genel > Siri yolunu izleyerek Siri ve İzin Ver: “Hey Siri” özelliklerinin açık olduğundan emin olun.

Adım 2: Ana ekran tuşuna basılı tutmak suretiyle Siri’yi uyandırın ve bırakın.

Adım 3: Hiçbir şey söylemeden bekleyin, Siri’nin zamanaşımının dolmasını bekleyin. Hâlâ Siri ekranında kalmış olduğunuzdan emin olun.

Adım 4: Siri ekranında herhangi bir etkileşim kalmadığından emin olduktan sonra “Hey Siri” diyerek Siri’yi aktifleştirin. Bu şekilde Siri yi dokunmadan kullanabilirsiniz.

Eğer cihazınızda otomatik tuş kilidi varsa, Siri’nindokunmadan kullanma özelliği ekran kilitlenince devre dışı kalacaktır. Bu işlem sadece Siri ekranı açıkken ve tuş kilidi kapalı değilken kullanılabilir. Dilerseniz Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit yolunun izleyerek otomatik ekran kildini kapatabilir ve herhangi bir şeyle uğraşırken yukarıda bahsettiğimiz şekilde “Hey Siri” fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Hey Siri özelliğini kullanabilmek için cihazınızın herhangi bir güç kaynağına bağlı olması şartı her zaman işinizi kolaylaştırmıyor olsa dayukarıda bahsettiğimiz yöntemle geçici de olsa bu özelliği kullanabilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir