Hacker’lar iOS 5.0.1 Jailbreak İçin Uyarıyor!

iOS hacker’ları genel olarak herhangi bir jailbreak çalışması için pek ipucu vermezler ve yaptıkları işlemler son aşamaya gelene kadar da bu konuda tamamen kapalı kutulardır. Ancak bazı istisnalar da zaman zaman yaşanmıyor değil. İşte bu istisnalardan bir tanesini de iDevice hacker’larından Pod2g yaptı ve iOS 5 konusunda untethered jailbreak bekleyenleri uyardı. Bundan bir kaç gün önce iOS 5.0.1 beta sürümlerinde untethered jailbreak açığını yakaladığını duyuran pod2g bugün ise farklı bir uyarı ile karşımızda. “Eğer çok gerekli değilse, pil sorunu ve benzeri problemler yaşıyor olsanız da iOS 5.0.1 güncellemesi yayınlandığında bu sürüme geçmeyin” şeklinde untethered jailbreak bekleyenlerin bu konuda hassas olmalarını söylüyor.

Pod2g tarafından ortaya çıkarılan ve iOS 5.0 final ve 5.0.1 beta sürümlerini untethered jailbreak açığının muhtemelen Apple tarafından tespit edileceğini ve iOS 5.0.1 ile bu açığı kapatarak untethered jailbreak imkanının önünü kesmek amacında olabileceğini söylüyor. Halen iOS 5 yüklü iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S sahipleri ilerleyen günlerde iOS 5.0.1 sürümünün yayınlanması ile beraber direk olarak iTunes üzerinden bu sürüme mevcut sürümlerini yükseltmemeleri önem arzediyor.

iOS 5.0.1 Untethered Jailbreak İçin DikkatÇok erken bir şekilde yapılan bu uyarı umarız bir çok iPhone kullanıcısına ulaşır ve gevey sim ihtiyacı olan kullanıcıların güncelleme tuzağına düştükleri gibi bu tuzağa untethered jailbreak bekleyenler düşmez. iOS 5.0.1 sürümüne yükseltilen cihazların şu anda iOS 5.0 sürümüne düşürülemeyeceği de düşünülürse bu uyarının ne kadar önemli olduğu ve ne şartta olursa olsun iOS 5 untethered jailbreak beklentilerinin suya düşmesini istemeyen kullanıcılar tarafından dikkate alınması gerektiğinin bilincinde olabilirsiniz. Bilindiği gibi iOS 5 sürümünün SHSH kaydının henüz alınamıyor oluşu ileride bu sürümün üzerindeki bir sürüme yükseltilecek cihazın bir daha 5.0 sürümüne indirilemeyeceği anlamına geliyor.

Pod2g tarafından bulunan iOS 5.0.1 untethered jailbreak açığının kapatılıp kapatılmayacağının iOS 5.0.1 final sürümünün yayınlanmasının ardından anlamış olacağımızdan bu konuda aceleci olunmaması istifadenize olacaktır. Çok uzun bir zaman jailbreak ve belki de çok daha uzun bir zaman untethered jailbreak beklemek zorunda kalmamanız için pod2g’nin uyarısını sizlere ulaştırmayı uygun gördük. Herkese sorunsuz ve konforlu iPhone deneyimleri diliyoruz.

Güncelleme: (19.12.2011) Yukarıdaki yazımızın artık teyit edildiği ve iOS hacker’larından Pod2g bugün yayınladığı video’da yapmış olduğu iOS 5.0 untethered jailbreak uygulamasının videosunu yayınladı. yani pek bir şey kalmadı diyebiliriz. Ama iOS 5.0.1 olup shsh kaydı olmadığından 5.0 dönüşü yapamayanlar bu yazıda ifade edilen şeyler açısından bu imkandan yararlanamayabilirler. Aşağıdaki videoda bu çalışmayı izleyebilirsiniz.

9 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir