Hatasız Samsung P1000 Gingerbread 2.3.3 Yükleme

Başlık size ilginç gelebilir ancak bir şekilde Android’e Samsung P1000 alarak bulaşınca haliyle mevcut Froyo sürümünü Gingerbread 2.3.3 sürümüne güncellemem gerekti. Tabi hemen Google’da kısa bir gezinti yapıp bu işlemi nasıl yapabileceğimi aramaya başladım, aramalarda 10 tane site gezdim ve hemen hemen hepsi kopyala yapıştır yapmış. Haklarını yemeyelim “alıntı” yazmayı da ihmal etmemişler ve alıntıladıkları sayfaya linklemişler. Tabi hal böyle olunca, asıl alıntılanan yerin hatalı ve eksik anlatımı sürekli olarak kopyalanmış ve benim gibi zorluk çeken arkadaşlar için bu duruma da tıpkı iOS gibi el atmak durumunda kaldım. Lafı dolandırmadan hatalı / eksik işlem nedeniyle eski verilerin silinememesi ve cihazda root olamama ile sonuçlanan bir durum söz konusu oluyor. Ancak yine de Gingerbread 2.3.3 yükleniyor. Şimdi size düzeltilmiş haliyle bu anlatımı yaparak benim gibi sorun yaşayanların yaşamamasını sağlayalım.

upgrade-galaxy-tab-p1000-to-android-2.3.jpg

İnternette rastladığım anlatımlarda bir detay gözden kaçırılıyor ki root olamama ve eski verilerin cihazda duruyor oluşu ile özellikle ikinci el cihaz alanlar Android Markete girmek isteyince cihazı aldıkları kişinin gmail hesabı ile girmesi gerektiğini görüyorlar. Buna bağlı olarak root olamamak da cabası. Aşağıda anlatımı yaparken bu eksikliği kırmızı yazı ile vurgulayarak anlatımı hazırlayanların da düzeltmesini sağlayabiliriz belki. Unutmadan, bir de bu işlemi yapmak için paylaşılan dosyalarda bir iki sitede virüs uyarı aldım ki virüslü dosya update edilmiş. iOS kadar tutucu ve sağlam bir yapı olmadığından farkedilmediği durumlarda Android tabiri caiz ise virüs manyağı olabilir. Bunu da düşünerek size tüm araç gereci tek dosyada toplayarak upload ettim ki yazımızın sonunda bu dosyaya erişebilirsiniz.

Şimdi Samsung P1000 cihazınıza Gingerbread 2.3.3 sürümünün nasıl kurulacağını hatasız bir şekilde anlatmaya başlayalım ki bu anlatımı kendi cihazımda birebir denedikten sonra yapıyorum tıpkı iOS hakkındaki anlatımlarım gibi;

Öncelikle, aşağıda yapacağınız tüm işlemlerden şahsınızın sorumlu olduğunu ve kişisel hatalarınızdan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan sorumlu tutulamayacağımı belirtmeliyim. İyi okumama, dikkat etmeme gibi sebepler ile cihazınıza kalıcı hasar verebilirsiniz. O nedenle iki, üç kere yapacağınız adımları okuyun, sonra da adımları yaparken de ayrıca okuyarak gidin ki paranın kolay kazanılmadığını bilerek zarar yaşamanızı istemem açıkçası.

Hatasız Samsung P1000 Gingerbread 2.3.3 Yükleme

 1. Her şeyden önce cihazınızın tam dolu olmasına dikkat edin, eğer masaüstü bir cihazda işlem yapacaksanız cihazınızın elektrik kesilmelerine karşı ayrıca güç beslemesi olması yahut elektriklerin kesilmemesinin garanti olması gerekiyor. Bu nedenle işlemleri bir dizüstü cihazda yapmanız işlem sırasında yarım kalıp da cihazınızda kalıcı hasar oluşmamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler dahilinde hiç bir suretle kesinti olmaması gerekiyor.
 2. Yazımızın sonundaki rar’lı sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda içinden bir çok dosya çıkacak ki bize lazım olan her şey orada mevcut olacak.
 3. Çıkardığımız dosyalar içinde “Odin3 v1.7.exe” isimli dosyayı yönetici olarak çalıştırın (win7) Bu uygulama cihazımıza firmware atma yani Gingerbread yükseltmesini yapacağımız uygulamadır.
 4. Uygulamada Re-Partition, Auto Reboot ve F.Reset Time isimli yanyana üç kutucuk göreceksiniz. Bu üç kutucuğunda işaretli olmasına dikkat edin. Ardından sağ tarafta az altta yer alan “PIT” yazan bir kısım göreceksiniz, burada “PIT” butonuna basın ve indirdiğimiz dosyalar içinde “gt-p1000_mr.pit” isimli dosyayı seçin.
 5. Onun da altında “PDA” kısmını göreceksiniz, butona tıklayalım ve indirdiğimiz dosyalar içinde yer alan “P1000XXJQ1_P1000XXJQ1_P1000XXJPZ_HOME.tar” isimli dosyayı seçin (yanındaki kutucuk mutlaka seçili olmalı) Şimdi uygulamamız bir kenarda açık halde dursun, diğer hazırlıklarımıza bakalım;
 6. Şimdi cihazının menüsünden Uygulamalar >> Ayarlar >> Uygulamalar >> Gelişim sekmesine girerek Usb hata ayıklama modu’nu aktif edin, zaten aktifse mesele yok.
 7. Şimdi cihazımızı Bootloader modu denilen duruma alacağız. Bunu yapmak için öncelikle cihazımızı kapatıyoruz ve kapandıktan sonra cihazımızın açma kapama düğmesi ile beraber aynı anda ses düğmesindeki ses kısma kısmına basıyoruz. (her ikisine birden) Kısa bir süre sonra sarı Android simgesinin olduğu bir ekran gelecek.
 8. Tekrar Odin uygulamamıza dönüyoruz ve cihazımızı USB kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Farklı bir modda olan cihazımız takılınca bilgisayar bir sürücü yüklemek isteyebilecektir ki yüklesin, bitirsin. Şimdi Odin uygulamasında “ID:COM” kısmının sarı olduğunu görüyoruz ve com kısmında port numarasını görüyorsunuz.
 9. Artık her şey hazır 4 ve 5. adımdaki işlemleri bir daha kontrol edelim ki sağlam iş yapmış olalım. Her şey tamam ise artık uygulamadaki “Start” butonuna basalım. Şimdi hem Com kısmında hem de cihazda yükleme yapıldığına dair işaret çıkacak, demek ki doğru yoldayız. Sarı olan alanın yeşile dönmesi sonucu cihazımız otomatik olarak yeniden başlatacak ama dikkat cihazın açılış müziğini duyar duymaz cihazın Açma / Kapama düğmesine basılı tutarak kapanmasını sağlayın. Bu esnada ne USB kablosunu çıkarın ne de uygulamayı kapatmayın.
 10. Şimdi tekrar cihazımızın açma / kapama düğmesine ve ses kısma kısmına aynı anda basıp Android simgesinin olduğu Bootloader kısmına gelelim.
 11. Tekrar Odin uygulamasına dönüyoruz, şimdi uygulamada “Start” butonunun yanında “Reset” butonu görüyorsunuz, buna basalım ve işaretli olan, seçilmiş olan dosyaların sıfırlandığını görelim. Bu aşamada “Re-Partition” kutucuğunun kesinlikle seçili olmaması gerekiyor , Auto Reboot ve F.Reset Time ise seçili olsun.
 12. “PIT” kısmında herhangi bir işlem yapmayacağız bu kısım boş duruyor ama onun hemen altındaki “PDA” butonuna tekrar tıklıyoruz ve bu sefer indirdiğimiz dosyalar içinde “dbdata.tar” isimli dosyayı gösteriyoruz. Her şey hazır, “Start” butonuna basıyoruz ve bir önceki işlemden çok daha hızlı bir şekilde dosya cihazımıza yükleniyor. Dikkat, cihazımız yeniden başlayacak ve yine açılış müziğini duyduğunuzda başka bir ekran gelmeden açma / kapama düğmesine uzun süre basılı tutuyor ve cihazımızın kapanmasını sağlıyoruz. Burada ve yukarıda yazdığımız kırmızı ile seçili kısımlar anlatımlarda olmayan kısımlardır hemen üstteki en son kırmızı ile yazdığım kısım için anlatımlarda geçmediği gibi otomatik olarak yeniden başlayacak cihazın Recovery (onarım) moduna gireceğini yazıyorlar. Halbuki on kerede deneseniz cihaz bu moda girmeyecek ve cihazınız açılacak ve yazımızın girişinde izah ettiğimiz gibi eksik işlem yapılması sebebiyle bahsettiğimiz sorun yaşanacak.
 13. Neyse, cihazımız kapalı konumdaydı, yine anlatımlarda atlanan bir hususa daha geldik, cihazımızı sarı android simgesi olan ekrana alırken buraya kadar hep açma / kapama butonu ile ses kısma butonuna aynı anda basmıştık. Ama şimdi açma / kapama butonu ile beraber ses açma butonuna aynı anda basacağız. Uzunca bastıktan sonra siyah ekran ve alt kısımda bir kaç satır yazının olduğu ekranı gördüğünüz an elinizi tuşlardan çekin. Bundan sonra artık ekranımız Recovery mod durumunda olmuş olacak, bu kısıma geliş şekli de atlandığından ve buraya otomatik olarak gelineceğini yazanların da hatası bu.
 14. Şimdi ekranda sıralı olarak bir takım seçenekler gelecek, burada Wipe Data / Factory ve Wipe Cache işlem yapacağımız fonksiyonlar olacak. Bu satırlara inmek için ses açma kapama düğmesinden aşağı (kısma) kısımına basıldıkça inilebilir. İşte bu kısımlar önceki yüklemede varolan ve kalmış veri kırıntılarını silecek. Sırası ile Wipe Data / Factory üzerine gelip cihazımızın Home (ev simgesi) tuşuna bastığımızda kısa süreli bir işlem yapan cihazımız yine bir önceki ekrana dönecek. Şimdi de Wipe Cache üzerine gelip yine ev simgesi olan butonumuza tıklıyoruz ve bu verilerin de silinmesini sağlıyoruz. Yine bir önceki ekran geldiğinde bu sefer “Reboot” yazan satırın üzerindeyiz ve yine ev butonuna basıyoruz.
 15. Cihazımız açılıyor, artık açılış müziğinin keyfini çıkarabilir ve cihazımızın tamamen açılmasını bekleyebilirsiniz. Cihazımız açıldığında dil seçimi kısmı ile cihaz ayarları adımı başlayacak, “Türkçe” seçip yolumuza devam ediyoruz.
 16. Şimdi cihazımızda Ayarlar >> Uygulamalar >> kısmında yer alan Bilinmeyen Kaynaklar (Unknown Sources) kısmını gördüğünüzde bu kısımı aktif ediyoruz. Bu bize dış kaynaklardan yazılım kurmamıza izin verecek.
 17. Son adım olarak da internet tarayıcımızı açalım (Wifi bağlantısı ayarlarınızı yapmadıysanız yapalım ve bağlı olalım) ve adres satırına http://amip.tools-for.net/wiki/android/marketaccess adresini yazıp girelim. Burada yer alan uygulama olan “MarketAccess.apk” uygulamasını indirip kurulumunu yapalım.

İşte her şey bu kadar basit, şimdi biz de kaynak verirsek bu “Tatlı” anlatımın üzerine “Krema” koymuş kadar olacağız. Aşağıdaki video hem anlatımın kaynağıdır hem de anlatımın videolu halidir ki yukarıdaki adımları ve kırmızı ile belirlediğim kısımları buradan gördüm. İyi niyetle arkadaşların anlattığı diğer konuların hatası sadece bunlardı ve bunlar yapılmadığı için cihazda root olma yahut sıfırdan kurulum yaptığını sananlar eski verilerin, ayarların bir kısmının durduğunu görüp Android Market’e bağlanmaya çalıştığında sorun yaşağıdığı görülecek. Hatta benim gibi o anlatımların altına bu sorunu sormuş olan mağdur arkadaşların soruları da yanıtsız kalmış. Hatasız olarak Samsung Galaxy Tab P1000 cihazımıza Android Gingerbread 2.3.3 nasıl kurulur anlatımımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu arada dosyanın rar şifresi www.elmadoktoru.com’dur.

Not: Her şey yolunda ama MarketAccess uygulamasından tekrar root olmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı alıyorsunuz, o zaman bir sebeple root olamadınız o halde;

 1. Odin programını tekrar açın ve yine Re-Partition kısmının seçili olmamasına dikkat edin. Ardından buradaki dosyayı indirin ve PDA butonuna tıklayarak gösterin.
 2. Cihazımızın menüsünden Ayarlar >> Uygulamalar >> Gelişim kısmına girin ve USB hata ayıklama modunun aktif olduğuna emin olun.
 3. Cihazımızı kapatalım ve açma / kapama butonu ile ses kısma butonuna aynı anda basıp Bootloader moduna alalım.
 4. Odin programı hazırda bekliyordu “Start” butonu ile işlemi yürütelim.
 5. Cihaz otomatik açıldığında root işlemi mutlaka gerçekleşmiş olacaktır.

Samsung Galaxy Tab P1000 Gingerbread 2.3.3 Güncelleme Dosyaları [İNDİR]

İlgili arkadaşlar http://www.samsung.com/hk_en/galaxytab_upgrade/gingerbread/ adresinden detaylı bilgi alabilir.

55 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir