Hosts Dosyası Nasıl ve Neden Düzenlenir

Öncelikle “neden?” sorusuna cevap vermemiz gerekirse eğer; Hosts dosyasını, Apple’ın yayımlamış olduğu son sürüm iOS dışında farklı bir iOS sürümü yüklememiz gerektiğinde (sürüm düşürme gibi) düzenlememiz gerekmektedir. Daha önceden SHSH kaydını aldığımız herhangi bir sürümü iTunes’tan yüklemek için iTunes’u bir nevi kandırmak adına Apple sunucuları yerine Cydia sunucularına bağlanmasını sağlamakta hosts dosyamızı kullanıyoruz. Aksi halde iTunes’tan son iOS sürümü dışında başka bir iOS sürümünü kurmak istediğimizde hata alabiliriz. Yazımızın devamında bu değişikliğin nasıl yapılacağını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Hosts dosyamızda kullanmak üzere iki farklı sunucu adresimiz olacak bir tanesi Apple’ın standart sunucu adresi bir diğeri de Cydia sunucusunun adresidir.

Hosts Dosyası Nasıl Düzenlenir

Cydia sunucusunu kullanmak istediğimizde yazmamız gereken sunucu adresi “74.208.10.249 gs.apple.com” olmalıdır. Apple’ın standart sunucu adresi ise “127.0.0.1 gs.apple.com” dur. Eğer hosts dosyamızda Apple’ın standart sunucu adresi mevcut ise ve biz iOS sürüm düşürme işlemi yapıyorsan bu işlem başarılı bir şekilde sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle Apple’ın sunucu adresini işlevsiz kılıyor ve Cydia sunucu adresini aktif ediyoruz. iTunes’ta yükleme işleminin sonlarına doğru yüklemeyi doğrulayabilmek için sunucuya bağlanmak istediğine Apple’ın sunucuları yerine Cydia‘ya bağlanacak ve ilgili sürümün SHSH kaydı Cydia’da kayıtlı olduğundan kuruluma onay verecektir.

SHSH kaydımızın olmadığı durumlarda bu işlem bize fayda sağlayamayacak ve Apple’ın o anki son sürümü hangisiyse o sürümü cihazımıza yükleyebileceğiz. Bu durumda da Cydia sunucusu düzenlemesi yaptığımız hosts dosyamızı tam tersi olarak Apple’a ait sunucu adresini aktifleştirerek yapacağız. Video’da hosts dosyasını nasıl düzenleyeceğiz? sorusuna ayrıntılı olarak cevap veriyor.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir