iCloud Alanınız Dolduğunda Ne Yapmalısınız?

Fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer dokümanlarınızı depolayabilmemiz amacıyla, Apple tarafından bütün kullanıcılara 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı verilmektedir ve bu sayede veri kaybımız minimum seviyeye inmekte ve cihazlarımız arasında veri aktarımını en kolay şekilde yapabilmekteyiz.

icloud

Cihazlarımızın hafızalarının 8 GB’tan başlıyor olması ve ve bizlere sunulan ücretsiz bulut (iCloud) alanının 5 GB ile sınırlı olması sebebiyle yeterli alanın bulunmaması sebebiyle” iPhone’umuzun yedeklenemediği, depo alanını yönetmek için ayarlara bakmamız gerektiği” uyarısını muhtemelen birçok kullanıcı almıştır.

Eğer siz de bu konudan muzdaripseniz ve cihazınızı iCloud ile yedekleyemiyorsanız, aşağıda anlatacağımız çözüm yollarından bir tanesi muhtemelen size uygun olacaktır ve işinize yarayacaktır.

Elmadoktoru olarak, sık sık iOS cihazlarınızla ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz, nasıl yapılır makalelerine yer vermeye çalışıyoruz. Anlattığımız şeylerin birçoğu birçok kullanıcı tarafından biliniyor olsa da yeni başlayanlar ve web sitemizi yeni keşfedenler için yararlı olacağını düşündüğümüzden dolayı böyle bir yola gitmek durumundayız.

Alandan Kazanmak İçin Fotoğraflarınızı Yedekleyin Ve Cihazınızdan Silin

iOS cihazlarda veri alanınızın en büyük düşmanlarından birisi, kaliteli ve yüksek boyutlu olmalarından dolayı çekmiş olduğunuz fotoğraflar. Alandan kazanmanın en iyi yolu, sadece iCloud kullanmak değil, fotoğraflarınızı ve videolarınızı farklı yerlerde de yedekleyerek iPhone’unuzdan silmek olacaktır.

iPhone fotoğraflarınızı en iyi şekillerde nasıl yedekleyebileceğinize dair ayrı bir konuda bilgi vereceğiz.

iCloud Alanınızı Açmak İçin Doküman ve Verilerinizi Silin

iCloud alanınızın büyük kısmını fotoğraf ve videolarınız kaplamıyorsa eğer, kendinize alan açabilmeniz için farklı yollar da bulunmaktadır.

Alanınızı açabilmek için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi hafıza alanını Ayarlar kısmından yönetmek olacaktır. Bunun için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

Adım 1: Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Alanı Yönet yolunu izleyin.

Adım 2: Belgeler ve Veriler kısmından bir uygumla seçin. (En büyük veri alanı kaplayan uygulama en üstte tutulur.)

Adım 3: Uygulamayı seçtikten sonra, sağ üst kısımdaki “Düzenle” kısmına dokunarak kaldırmak istediğiniz özel dokümanı seçin veya bütün dokümanları kaldırın.

Adım 4: iCloud depolama alanında dilediğiniz boşluğu bulana kadar bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Hangi Verinin Yedeklenmesini İsteyip İstemediğinizi Kendiniz Seçin

Yedeklenmesini istemediğiniz uygulamalar mevcut ise bunun da kolayı var:

Adım 1: Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Alanı Yönet yolunu izleyin.

Adım 2: Yedeklemek istediğiniz cihazı seçin. Burada seçmeniz gereken cihazınızın ismidir.

Adım 3: Tüm Uygulamaları Göster seçeneğini seçerek tüm uygulamaların açılmasını sağlayabilir, buradan yedeklenmesini istemediğiniz uygulamaları deaktif hale getirebilirsiniz. Böylelikle gereksiz yer işgal eden uygulamaların yedeklenmemesini sağlayabilirsiniz.

Diğer iOS Cihazlarınızı Kontrol Edin

Şunu unutmamalısınız ki, aynı App Store kullanıcı adı ve şifreyle kullandığınız tüm cihazlar aynı iCloud hesabında yedeklenir ki bu da daha fazla alana ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Örneğin, eğer cihazınız 2.4 GB alan kullanıyor fakat boş alanının olmadığı hatasını alıyorsanız, diğer cihazınıza ait depolanacak verileri de gözden geçirmeniz gerekecektir. iPhone, iPad ve iPod Touch’unuzu tek tek gözden geçirerek yukarıda anlattığımız işlemleri yapmanızda fayda var.

Daha Fazla Alan Satın Alın

Tabi ki veri alanınız 5 GB ile sınırlı değil. Depolama alanını dilediğiniz zaman yükseltmeniz mümkün. Apple’dan veri alanı satın alarak sınırlarınızı genişletebilirsiniz. Peki yeni alan satın alma işlemini nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Adım 1: Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme yolunu izleyin.

Adım 2: Saklama Alanı Planını Değiştir kısmına dokunun.

Adım 3: Sizin için en uygun planlardan birini seçin ve satın alma işlemini gerçekleştirin. ( 10 GB 35 TL/Yıl, 20 GB 70 TL/Yıl, 50 GB 175 TL/Yıl) Planınızı iptal edene veya değiştirene kadar, iTunes hesabınız satın alma işlemini gerçekleştirir gerçekleştirmez güncellenecek ve her sene otomatik olarak yenileme işlemi gerçekleşecektir.

iCloud veri alanını optimum seviyede kullanabilmek için gerekli bilgileri edinmiş oldunuz. Peki siz ne kadarlık bir iCloud alanı kullanıyorsunuz? 5? 10? 20? 50? En çok alanı hangi uygulamanız kullanıyor?

16 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir